Darček k výročiu svadby – vlastný dom

Mať vlastný dom si manželia vždy želali a na tento sen si počkali rovných dvadsaťpäť rokov.

Dlho nemohli nájsť vhodný pozemok a keď sa im jeden zapáčil, mal v sebe „háčik“ – bol na svahu. Dom podľa ich predstáv sa ale podarilo realizovať za rok a dva mesiace. Od počiatkov mali jasno aj vo voľbe materiálu – z porovnania vlastností rôznych typov ich požiadavkám najlepšie vyhovel Ytong.

Majiteľ si na začiatku stanovil jasné kritériá, ktoré si u výrobcov porovnal. Boli pre neho dôležité presne v tomto poradí:

1.       Zdravotná neškodnosť, doložená certifikátmi.

2.       Presnosť tvárnic pre presné murovanie.

3.       Variabilnosť prvkov – hrúbky tvárnic, preklady, zvýšená tlaková únosnosť.

4.       Pevnosť tvárnic – pri poškodení dopravou, lámavosť pri spracovaní, poškodenie vlhkosťou.

5.       Cena.

Ako vidno, kritérium ceny nebolo zďaleka tým hlavným, od začiatku zvažovali trvalú hodnotu svojej investície. Certifikátmi o zdravotnej neškodnosti aj pôvode materiálu tento výrobca disponoval a mal ich zverejnené na svojom webe. Ostatné kritériá sa investor rozhodol prebrať so stavebnými odborníkmi. „Diskutovali sme so stavebnými firmami, stavebnými projektantmi aj so známymi, ktorí už stavali z pórobetónu. Ytong nám vyšiel najlepšie,“ hovorí majiteľ, ktorý v dome už dva roky spokojne býva a môže teraz hodnotiť výsledky s odstupom. „Keď porovnám tento materiál s iným lacnejším variantom, zistím, že už len paleta je kvalitne zabalená a nepoškodená dopravou. Pri murovaní skvele drží rovinu a nie je nutné si vypomáhať klinmi. Aj samotné stavebné firmy hovorili, že zákazku zoberú len v prípade, že pórobetón bude práve od Ytongu,“ doplnil k skúsenostiam. Stavba bola vybudovaná kombinovane – hrubú stavbu realizovala stavebná firma a inštaláciu a vonkajšie úpravy spravili miestni živnostníci alebo majitelia svojpomocne. Zo systému tu použili nielen obvodové murivo, priečky a preklady, ale aj strop Ekonom. Jeho výhodou je vysoká stabilita a takmer úplná rovinná plocha. Odchýlka je tak malá, že nevyžaduje ďalšie výškové korektúry a najmä v spojení s vhodnou suchou skladbou podlahy prináša zjednodušenie konštrukcie podláh a s tým spojené ďalšie úspory.

Úsporné a jednoduché spracovanie vrátane stierky

V priebehu výstavby stavebníci ocenili aj presnosť a minimum stavebného odpadu – tvárnice sa dali jednoducho dorezávať, a aj zvyšky mohli na stavbe dobre spracovať. „Obmurovanie zariaďovacích predmetov by bez Ytongu nebolo možné alebo príliš zložité. Pri murovaní šatní alebo špajze sme používali tvárnice s hrúbkou 100 alebo aj 50 mm. Tým sme získali väčší priestor. Pri inštalácii nábytku som ocenil jednoduchosť vŕtania dier pre rozperky – vôbec som nepoužíval vrták do betónu, ale vrták HSS na kov a diery boli absolútne presné,“ opisuje majiteľ prácu s materiálom.

Zo systému Ytong tu použili tiež vnútornú hladenú stierku, ktorá svojimi vlastnosťami prispela k celkovej kvalite steny. „Oceňujeme rýchlosť nanášania a minimálne vnesenie vody do stavby. Múry so stierkou sú naozaj rovné a presné. Pri usadzovaní nábytku a kuchyne sme nemali jediný problém. To nám ušetrilo čas, nervy a aj náklady. Stierka je aj relatívne odolná proti poškodeniu. Niekoľkokrát sa nám podarilo naraziť alebo buchnúť do steny a nikdy sa povrch nepoškodil,“ opisuje skúsenosti majiteľ.

A aké rady by po skúsenosti dal tým, čo sa ešte len k životnému kroku – stavaniu – chystajú? „Záujemcom o stavanie odporúčam dobre zvážiť pomer ceny a kvality materiálov, životnosť a následnú pridanú hodnotu. Stavať z toho najlacnejšieho materiálu sa môže pri platení faktúry zdať ako výhra, ale väčšinou problémy vzniknuté pri stavaní alebo s kvalitou (životnosťou) neskôr bývajú veľké a náklady na sanáciu chybných materiálov prevážia pôvodný rozdiel v cenách materiálov.

Text a foto: Ytong