Dážď na zavolanie – automatické zavlažovanie je dnes už skôr štandard ako luxus

Odporúčané množstvo vlahy pre trávnik na 1 m2 je približne 4 – 6 litrov za deň. Bez vhodných pomocníkov je takmer nemožné toto množstvo odhadnúť. Ideálnym a úsporným riešením je preto systém automatického zavlažovania, kde vďaka počítaču viete presne nastaviť čas zavlažovania aj jeho dĺžku. Aj keď sa na prvý pohľad zdá inštalácia podzemného zavlažovania náročná, zvládnete ju aj svojpomocne. Koniec zimy je na to vhodné obdobie, pretože trávnik bude mať dostatok času, aby sa do leta z takého zásahu spamätal.


Automatické zavlažovanie je dokonalý nástroj optimalizácie zavlažovania. Dosiahnete s ním rovnomernú závlahu po celej záhrade. Vďaka dažďovému senzoru a senzoru pôdnej vlhkosti navyše dokáže systém automaticky vyhodnotiť, kedy je závlaha potrebná a kedy nie. Vzhľadom na komplikovanosť podzemného systému zavlažovania je vždy lepšie zveriť inštaláciu do rúk špecializovanej firme. „Inštaláciu však môžete zvládnuť aj svojpomocne,“ ozrejmuje Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena. „Niektorí výrobcovia ponúkajú na svojich stránkach aj aplikáciu, vďaka ktorej si zavlažovanie viete navrhnúť sami a samotná realizácia je už potom len kombinácia manuálnych a logických schopností jednotlivca,“ uzatvára Bohdan Drobný.

Nadzemný, či podzemný?

Základom je rozhodnutie, či si vybrať nadzemné alebo podzemné zavlažovacie zariadenie. Pre malé a jednoduché trávnaté plochy do 500 m2 je výhodnejší nadzemný zavlažovací systém. Ak ale máte veľkú alebo zložitejšiu plochu, určite siahnite po podzemnom riešení. Jeho výhodou je aj to, že všetko je krásne skryté pod povrchom.

Ďalej je nutné určiť zdroj vody. Ak to bude studňa, stačí opísať kapacitu zdroja zo štítku čerpadla. Ak ale budete brať vodu z kohútika, musíte zmerať za koľko sekúnd vytečie 10 l vody. Najľahšie to spravíte napustením obyčajného vedra, v ktorom si vyžadovaný objem označíte. Od výsledku potom odvodíte kapacita zdroja.

Dodržte správny postup

Počítajte s tým, že pri rozlohe asi 500 m2 zvykne inštalácia zabrať aspoň dva dni. Začnite vyrezaním pásu trávnatého koberca, tak aby ho bolo potom možné vrátiť na pôvodné miesto. Následne vyhĺbte podľa návrhu 20 – 30 cm hlbokú ryhu pre rúrkové rozvody.

Pre vlastné dobro dbajte na čistotu a poriadok.  Následne rozvite rozvodné rúrky popri ryhách, aby sa narovnali. Kým sa tak stane, rozmiestnite do požadovaných miest zavlažovacie zariadenie a ventilové šachty. Do šachiet pred osadením nainštalujte ventily.

Takto pripravený materiál sa postupne nainštaluje na svoje miesta. Najprv rozvodné rúrky, potom osadíte miesta spojov fitingmi. Pri usadzovaní jednotlivých zavlažovačov sa používajú pružné spojky, pomocou ktorých môžete zavlažovač presne umiestniť aj do problematicky prístupných miest. Usadený zavlažovač musí byť rovnobežný s povrchom zeme, nesmie vyčnievať, aby ho nepoškodila kosačka a nesmie byť ani v zemi, aby sa k nemu nenaplavovali nečistoty.

Pokračujte usadením ventilových šachiet. Ich počet závisí od počtu vetví, na ktoré je závlaha rozdelená. „Odporúčam napojiť rozvod priamo do zdroja, napríklad vo vodomernej šachte, kde je najväčší priemer potrubia, a teda aj najväčší prietok a tlak,“ radí Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena. „Závlaha sa tak môže rozdeliť do menšieho počtu vetiev, čím výrazne ušetríte náklady na riadiaci systém.

Na záver vám už len ostáva umiestniť zavlažovací počítač. Myslite na to, že budete potrebovať zásuvku na 230 V. Lepšie modely dokážu riadiť až 12 elektromagnetických ventilov, s ktorými sú prepojené elektrickým vodičom. Napájaný je zo siete pomocou adaptéra na 24 V. Počítač vyberajte tak, aby jeho ovládanie bolo jednoduché a intuitívne, mal by sa dať prepojiť káblom s dažďovým senzorom aj senzorom pôdnej vlhkosti. Vďaka tomu dokážete neskôr výrazne ušetriť. Pred zahrabaním ešte spravte tlakovú skúšku. Tak zistíte, či systém naozaj funguje tak, ako má. Po zahrnutí by ste totiž netesnosť našli už len veľmi ťažko.

Ak je všetko v poriadku, je čas začať s upratovaním. Tam, kde je to možné, vráťte trávne trsy do pôvodnej polohy. Miesta, na ktorých to nová inštalácia neumožňuje, zarovnajte a prebytočnú zeminu odvezte a miesto dosejte vhodným osivom. Úplne na záver už len jeden po druhom nastavte zavlažovacie zariadenia tak, aby striekali vodu v požadovanom uhle a na požadovanú vzdialenosť. Do dvoch týždňov by sa mal trávnik zregenerovať a vaša záhrada by mala byť úplne pripravená na zavlažovaciu sezónu.

Text: Ing. Juraj Vedej
Foto: Gardena