Dbajte na výber vašej kuchynskej batérie

Batéria v kuchyni predstavuje jedno z naviac používaných zariadení. Každý z nás ju každodenne používa na množstvo rôznych činností, od bežného oplachovania rúk, až po umývanie riadu. V dnešnej dobe nájdeme na trhu nespočetné množstvo druhov kuchynských batérií, preto je pri výbere dôležité zvážiť mnohé faktory tak, aby ste vybrali batériu presne podľa vašich predstáv.

Batéria ako ozdoba kuchyne

Známe gastronomické „prvé jedia oči“ platí aj v tomto prípade, a preto by ste sa mali pozastaviť nad výberom batérie už pri jej vzhľade. Nakoľko batéria predstavuje výrazný prvok v kuchyni, je dôležité, aby dizajn batérie ladil ako s dizajnom kuchynského drezu, tak aj s dizajnom nábytku a stien kuchyne. Najčastejšie sa stretávame s chrómovými batériami, no čoraz populárnejšími sú keramické či granitové batérie.

Funkčnosť je stále základom

Najdôležitejším faktorom pri voľbe batérie je samozrejme jej funkčnosť a celkové využitie v kuchyni. Pri výbere samotného typu záleží na vašich preferenciách, ale aj na dispozícii vašej kuchyne. Najbežnejšie typy batérií sú stojankové či batérie na stenu, do obľuby sa dostávajú aj podomietkové batérie a sklopné batérie vhodné pre umiestnenie pod oknom.

Každý typ má svoje výhody a nevýhody, ktoré treba zvážiť. Kým stojankové batérie ponúkajú množstvo dizajnov a tvoria akýsi štandard vo svete kuchynského vybavenia, môžu so sebou priniesť usadenie vodného kameňa na podkladovej doske/kuchynskej linke, v prípade drevenej podkladovej dosky môže drevo po čase plesnivieť.

Podstatné je aj samotné ovládanie vody. Nadšenci retro štýlu majú možnosť zvoliť klasické kohútikové ovládanie, no musia myslieť na to, že nastavenie teploty vody môže byť zdĺhavé, čo vedie k väčšej spotrebe. Druhou voľbou je dnes už klasické pákové ovládanie, ktoré je značne jednoduchšie a rýchlejšie, plusom je aj možnosť ponechať páku v danej polohe, čím sa pri opätovnom pustení vody nezmení jej teplota.

Komfortnejšie ako kedykoľvek predtým

Technický pokrok priniesol mnohé funkcie, vďaka ktorým sa používanie batérie stalo omnoho komfortnejším a efektívnejším. Reč je o doplnkoch ako vyťahovacia hadica so sprchou, ktorá je efektívnym nástrojom pri čistení nádob či umývaní zeleniny. Ďalšími vychytávkami, ktoré ovplyvňujú tok vody sú už dnes štandardné perlátory či možnosť tzv. trojcestnej batérie, ktorá ponúka okrem teplej a studenej aj filtrovanú vodu určenú na priamu konzumáciu. V neposlednom rade je výhodou aj možnosť zakúpenia celého setu batérie a drezu, čo z dizajnového hľadiska výrazne zjednoduší váš výber.

Kvalita nad kvantitu

Rovnako, ako pri každom nákupe, ani tu netreba zabúdať na voľbu kvalitného spracovania. Ak by ste sa rozhodli pre lacnejšie varianty, je možné, že súčiastky batérie ako napr. kartuša budú z menej odolného plastu, čím sa výrazne zníži celková životnosť batérie a zvýšia zbytočné náklady na jej opravu. Odporúčame preto vyhľadať kvalitných výrobcov a distribútorov, ako je e-shop Glast.sk, ktorí vás ukrátia o tieto zbytočné starosti a zaistia dodanie kvalitnej batérie pre vašu kuchyňu.

Zdroj obrázku: Media Whalestock / Shutterstock.com