Domácnosť, ktorá poslúcha na slovo

Ovládanie domácnosti z tabletu a automatické riadenie vykurovania, vetrania či spínania prednastavených svetelných scén nemusí byť nedostupné science fiction. Dnešné inteligentné riešenia domácej automatizácie prinášajú mnoho výhod aj bez premrštených nákladov a záťaže rodinnej peňaženky. Dokonca aj také ako vzdialená komunikácia s domovým vrátnikom, kamerovým systémom, kúrením i osvetlením. Všetky v prípade potreby dokážu simulovať bežný chod domácnosti aj počas vašej neprítomnosti, alebo naopak utlmia chod systémov tak, aby ste ušetrili na energii, alebo všetko spolu. Podľa vášho želania a nastavenia.

So systémom inteligentného riešenia elektroinštalácie ABB-free@home, ktorý je najrýchlejšie rastúcim smart systémom pre domácnosti v Európe, sa science fiction stáva realitou a pohotovo dostupnou možnosťou. Výsledkom môže byť prínos ekonomický i ekologický, v úspore energií, ale aj bezpečnostný. Podľa preferencií používateľa.

Srdcom systému je základný modul, ktorý sa k domácej internetovej sieti pripája cez WLAN alebo prostredníctvom dátového kábla. Umožňuje pripojenie až 150 prvkov. Tie sa do systému môžu pripojiť dvoma spôsobmi:

  • prostredníctvom zbernicového kábla YCYM (2x2x0,8), čo sa využíva najmä v novostavbách a pri kompletných rekonštrukciách,

  • alebo bezzbernicovo – prvky sa napájajú zo siete 230 V AC a komunikujú medzi sebou bezdrôtovo. Bezzbernicový spôsob nevyžaduje sekanie a inštaláciu ďalších káblov, preto sa hodí na doplnenie existujúcich inštalácií o nové funkcie.

Inštalácia systému je pre elektromontérov jednoduchá a konfigurácia i ovládanie je intuitívne, zrozumiteľné širokej verejnosti aj bez špeciálnych znalostí. Využiť sa dajú všetky bežné internetové prehliadače, rovnako ako aplikácie pre iOS a Android. Jednotlivé prvky sa dajú nastavovať a ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie v smartfóne alebo tablete.

Mnohí si myslia, že na dosiahnutie úrovne smart v domácnosti, musia vymieňať celú elektroinštaláciu. Dnes to už nie je pravda. ABB-free@home ponúka aj bezdrôtový systém, ktorý sa dá implementovať bez sekania a vyškárovania drážok novej kabeláže, čo ušetrí čas a najmä peniaze pri rekonštrukcii.

Systém navyše poslúcha na slovo. Nielen to písané, resp. zadané do tabletu. Najnovšie sú dostupné funkcie s inteligentnou hlasovou kontrolou. A tak si pri varení zapnete rádio pomocou hlasového pokynu, aj keď máte zababrané ruky. Môžete ísť však ešte ďalej. Napríklad pri inštalácii vlastných slnečných kolektorov a využívaní a skladovaní vlastnej energie. Systémom môžete riadiť skladovanie a spotrebu energie v domácnosti veľmi efektívne a ekonomicky.

Viac na abbvypinace.sk