Domov a správa budov bez starostí: Ako na to?

Kúpili ste si nový byt? Niet divu, veď v meste žije čoraz viac ľudí, pretože mesto ponúka nielen mladým rodinám s deťmi veľa komfortu a služieb. Avšak, ani tento typ bývania nie je úplne bezstarostný. Výhodou je, že tu by vám mala s množstvom problémov pomôcť správa budov.

Ktoré veci by ste nemali nechať bez odozvy, aby ste si užili čo najviac pohody?

Spoločné bytové a nebytové priestory

Veľmi veľa majiteľov bytu zabúda na to, že s kúpou bytu získava aj určitý podiel v spoločných bytových aj nebytových priestoroch. Nie je to však len o majetku, ale aj starostlivosti oň. To znamená, že by ste sa o tieto časti mali vo vlastnom záujme starať tak, aby si zachovali svoj pôvodný dobrý stav a plnohodnotne slúžili a nijako vás neohrozovali.

Najčastejšie ide o schodiskové, vchodové a chodbové či pivničné priestory. Ak ich dobrý stav a bezpečnosť podceníte a časom zanedbáte, môže sa vám to veľmi rýchlo vypomstiť. Nezabudnite preto na čistenie a starostlivosť a pravidelné revízie, ktoré by už mala mať na starosti vaša správa budov.

Pozor na vašu spotrebu

Aby vás správca v polovici roka neprekvapil, mali by ste sa vo svojom vlastnom záujme naučiť hospodáriť nielen s energiou, ale aj vodou a teplom. Vystavené ročné vyúčtovanie nájomného vás o dôležitosti týchto krokov už o pár mesiacov presvedčí. O to viac, ak ste doma pre obmedzenia museli tráviť viac času. 

Buďte v obraze

Tí, čo vlastnia rodinný dom, majú o jeho stave neustály prehľad. Vy, ako majiteľ bytu v bytovom komplexe s množstvom ďalších susedov by ste ho mali mať tiež. V opačnom prípade hrozí poškodenie stavby a náročnejšie riešenie a odstraňovanie problému, na ktorom sa potom musia dohodnúť všetci vlastníci.

Aby ste predišli nečakaným a možno nechceným prekvapeniam, zúčastňujte sa pravidelne na schôdzach a venujte sa nielen pohodliu obývacej izby moderného bytu, ale aj častiam, ktoré ku komplexu patria a sú vo vašom vlastníctve. Nielen neodpratané množstvo snehu teraz v zime by vám mohlo potom narobiť nemalé starosti.

Zdroj obrázka: Onlyshaynestockphoto/Shutterstock.com

Text: Redakcia