Drevostavby sa tešia nebývalej obľube - šetria náklady aj životné prostredie

Drevostavby si v posledných rokoch získali mnoho priaznivcov, a preto ich podiel na nových stavbách rastie. V minulom roku bol už každý desiaty dom postavený na Slovensku konštruovaný ako drevostavba1. Niet divu, vďaka rýchlej výstavbe a vysokej energetickej účinnosti sú ekonomicky atraktívnou voľbou, a to všetko s ohľadom na životné prostredie. Na zabezpečenie akustického a tepelného komfortu drevostavieb však nezabúdajte na kvalitnú minerálnu izoláciu.

Sťahovať sa môžete už za 3 mesiace

Jednou z najväčších výhod drevostavieb je rýchlosť výstavby, ktorá môže priniesť aj značné finančné úspory. V porovnaní s murovaným domom je výrazne rýchlejšia a dom môže byť hotový už za tri mesiace. Je to najmä vďaka prefabrikácii, čo znamená, že mnoho stavebných prvkov vrátane stien, podláh a strechy je vyrobených v továrňach a potom prevezených na miesto stavby. Drevostavby sa teda môžu stavať prakticky počas celého roka bez ohľadu na vonkajšie teploty alebo nepriaznivé počasie. Dom je tak dokončený oveľa rýchlejšie a je možné sa doň nasťahovať takmer okamžite, čo môže ušetriť alebo výrazne skrátiť obdobie, v ktorom je nutné platiť nájomné a zároveň hypotéku.

Väčšia podlahová plocha a úspora energie

Ďalšou nespornou výhodou drevostavieb je úspora energií. Časť izolácie sa totiž vkladá medzi nosné stĺpiky, preto majú drevostavby aj napriek subtílnosti stien veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka tomu môžu mať drevostavby menšiu hrúbku ako murované, a to aj pri porovnateľných tepelno-technických parametroch – drevostavba tak dokáže ušetriť až 7 % podlahovej plochy. To vedie aj k značnej úspore nákladov na plochu stavebného pozemku.

Minerálna izolácia prináša tepelný i akustický komfort

Dôležitú úlohu však v tomto smere zohráva kvalitná izolácia. „Najvhodnejším materiálom na zateplenie drevostavieb je minerálna izolácia, ktorá má vynikajúce akustické a tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým dokáže v interiéri v zime udržať teplo a v lete chlad,“ radí Ing. arch. Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora minerálnych izolácií, a dodáva: „Tu môžem odporučiť minerálne izolácie URSA GLASSWOOL a URSA PUREONE, ktoré sú ľahké, pružné, nedeformujú sa a časom neplesnivejú, prípadne fúkanú izoláciu URSA Pure Floc. Sú skvelou voľbou na zateplenie šikmých striech, stien drevostavieb, prevetrávaných fasád, podláh i trámových stropov.“

Dobre izolovaná drevená konštrukcia s minerálnou izoláciou tak poskytne obyvateľom drevostavieb vysoký akustický a tepelný komfort, ako aj značné finančné úspory na účtoch za energie. Okrem toho je minerálna izolácia URSA nehorľavý materiál s triedou reakcie na oheň A1.

Ekologicky šetrná voľba

V neposlednom rade nemožno opomenúť ekologický aspekt drevostavieb. Drevo je prírodný, obnoviteľný materiál a proces výroby a výstavby drevostavieb tiež zvyčajne vytvára nižšiu uhlíkovú stopu v porovnaní s tradičnými murovanými domami. Minerálna izolácia je tiež šetrná k životnému prostrediu a vyrába sa z recyklovateľného skla a piesku, čo opäť minimalizuje negatívny vplyv na planétu.

Kombinácia drevenej konštrukcie a minerálnej izolácie tak vytvára príjemné a zdravé prostredie z prírodných a ekologických materiálov a možno vďaka nej v dome dosiahnuť vynikajúce výsledky – a to z hľadiska energetického aj akustického.

 


1 Zdroj: drevmag.com