Efektívne odhlučnenie vnútorných priestorov

Pomerne často sme v dome vystavení nežiadúcim zvukom, ktoré negatívne ovplyvňujú akustickú pohodu nášho bývania. Ako zabrániť nežiaducemu hluku zo susedných miestností? Riešením môžu byť akustické tehly Porotherm AKU.

Ochrana pred hlukom je dôležitým kritériom na dosiahnutie zdravého domáceho prostredia. Štúdie  už totiž dávno dokázali, že nadmerný hluk negatívne vplýva na naše zdravie, spôsobuje podráždenosť, stres a nespavosť.

Zníženie hluku o 50 až 75 %

Na ochranu pred nežiadúcimi zvukmi je treba myslieť vopred, napríklad aj vhodným dispozičným usporiadaním miestností v rámci domu, teda oddelením dennej časti domu od nočnej – účinnou zvukovoizolačnou stenou. Dodatočné zlepšenie zvukovoizolačných vlastností stien je totiž pomerne nákladné. V prípade že je táto stena nosná, je vhodné použiť napríklad tehly Porotherm 25 AKU Z. Ak sú miestnosti od seba oddelené len nenosnými priečkami, dobrým riešením sú tehly Porotherm 11,5 AKU. Oba formáty tehál majú rovnaké rozmery ako ich klasické verzie, sú však podstatne robustnejšie, vďaka čomu majú vyššiu objemovú hmotnosť, preto majú steny z týchto tehál podstatne lepšiu nepriezvučnosť.

Do domu i do bytu

Okrem výborných akustických parametrov vynikajú tehly Porotherm AKU aj tepelno-akumulačnými vlastnosťami, vysokou požiarnou odolnosťou a v neposlednom rade aj pevnosťou. Tehly Porotherm AKU majú široké možnosti využitia. Uplatnenie nájdu v rodinných i bytových domoch, ale aj v nemocniciach, hoteloch či v školách. V záujme dosiahnutia požadovaných zvukovoizolačných parametrov stien z tehál Porotherm AKU, je dôležitá voľba vhodnej murovacej malty a omietky, ako aj dôkladné a precízne murovanie a riešenie detailov napojenia na priľahlé konštrukcie. Ak je to možné, treba sa vyhnúť akýmkoľvek oslabeniam akustickej deliacej steny prestupmi či inštalačnými drážkami. Takéto zásahy majú za následok zhoršenie zvukovoizolačných vlastností steny.

www.wienerberger.sk