Harmónia v dizajne

Pozrite sa s nami na jedinečnú renováciu, ktorú navrhla architektonická firma 1628. Tento atypický projekt vdýchne nový život starej stavbe a hladko spojí modernú estetiku s udržateľnými postupmi. Zistite, ako sa dizajnéri popasovali s výzvami a vytvorili jedinečný, harmonický priestor, ktorý uchváti nadšencov umenia aj milovníkov prírody.

Koncepcia

Pôvodne stál na mieste dom v rančerskom štýle, postavený v roku 1970. Jeho postupné úpravy v priebehu rokov spôsobili, že niektoré priestory boli nevyužiteľné a celý dom sa stal zastaraným. Aby sa budova opäť prispôsobila potrebám nových majiteľov, bolo potrebné ho rozšíriť.

 

Bolo dôležité pracovať s pôvodnou budovou, zdôrazniť jej silné stránky a zároveň prekonať jej nedostatky, aby sa vytvoril koherentný a jedinečný celok,“ vysvetľuje Annie Charest, dizajnérka a viceprezidentka spoločnosti 1628.

 

Lokalita na strmom svahu, ako aj miestne predpisy nedávali veľa možností na prístavbu. Došlo preto k dohode, že k rozšíreniu domu dôjde v najvyššom bode, aby sa čo najlepšie využilo miesto a umožnilo výhľady na jazero. Hlavná prístavba bola oddelená od pôvodnej stavby, čo vytvorilo dojem, že ide o dve budovy. Budovy sú však prepojené chodbou na nižšej úrovni zo strany od jazera.

 

Na strane jazera, v mieste pôvodných drevených oporných múrov, boli postavené oporné múry z ekologického betónu. Mnohé podesty integrované do týchto stien sú lemované rastlinami.

Rezidencia

 

Rezidenciu tvoria najmä dva objekty, obložené drevom v tmavohnedej farbe, čo je typické pre túto oblasť. Od ulice pôsobí dom zámerne striedmo a nedáva najavo svoju skutočnú veľkosť. Vytvorila sa tak bariéra, ktorá poskytuje súkromie a ochranu jeho obyvateľom.

 

Na prízemí sú hlavné budovy prepojené krytým dreveným chodníkom, ktorý slúži ako promenáda s výhľadom na pozemok a jazero. Plošina končí konzolou smerujúcou k jazeru, ktorá pozorovateľa vtiahne do krajiny. O úroveň nižšie prepája budovy presklená chodba pod promenádou.

 

Architekti doplnili jednotlivé izby o terasy a balkóny. Tiež vytvorili niekoľko strešných terás a zelenú strechu.

Okolie

 

Téma promenády sa nesie v celom návrhu lokality. Dizajnéri použili najmä pôvodné rastliny, z ktorých väčšina už bola prítomná v danom priestore. Cez lokalitu vedie niekoľko chodníkov a bridlicových schodov. K tomu je pridaná jedľová promenáda, ktorá zvýrazňuje cestu medzi domom a jazerom, kde bolo vytvorené mólo. Diskrétne osvetlenie zjemnilo atmosféru a pomáha ľuďom pri pohybe po pozemku.

 

V blízkosti jazera boli vybudované sekundárne pavilóny, integrované do vegetácie. Prvý slúži ako krytá terasa, v druhom majitelia uskladňujú kanoe a kajaky. Na výrobu pavilónov boli použité rovnaké materiály a prvky ako na rezidencii.

Interiér

 

Hlavný vstup do domu ostal v pôvodnom krídle. Je prístupný cez chránené nádvorie, ktoré skrášľuje japonská záhrada. V tomto krídle sa nachádzajú hlavné obytné priestory na prízemí, ako aj hlavný apartmán a kancelária. Otvorený priestor v obývačke s kuchyňou vytvoril presvetlené útulné miesto pre celú rodinu. Pôvodný kamenný krb bol upravený a zmodernizovaný. Do kamenného obkladu krbu boli vložené oceľové rámy, odhaľujúce pôvodné kamene. Na päte krbu bol vybudovaný betónový schod, ktorý pripomína betón používaný v exteriéri. Z obývačky sa vychádza na veľkú terasu.

Spodná úroveň pôvodného krídla je prístupná cez centrálne interiérové ​​schodisko. Toto podlažie zaberajú izby pre hostí, sociálne a technické priestory. V prístavbe umiestnenej pod hlavným balkónom sa nachádzajú súkromné kúpele. Tento príjemný a z veľkej časti presklený priestor bol navrhnutý ako miesto oddychu a omladenia s výhľadom na krajinu a jazero.

 

Spodnú úroveň prístavby zaberá garáž a druhý hlavný apartmán s nádherným výhľadom na pozemok. Susedí s veľkou drevenou terasou s vonkajším krbom.

  

Prízemie prístavby zaberá kancelária so stropom v štýle katedrály, rovnakým ako strop hlavných obytných priestorov. Miestnosť je z veľkej časti presklená, čo návštevníkom poskytuje dojem vznášania sa nad krajinou. Kancelária má vlastný balkón.

Dizajnéri sa rozhodli pre jednotný štýl povrchových úprav, ktoré sa nachádzajú v celom dome. Podlahy sú z kanadského bieleho dubu, steny a stropy sú natreté bielou farbou. Stenové panely, vstavaný nábytok a dvere sú vyrobené z prírodného javora. Keramika je v odtieňoch bielej a béžovej. Interiérové dvere sú jednoduché a kovanie decentné a elegantné. Všetky integrované zariadenia boli navrhnuté dizajnérmi 1628 v striedmom a nadčasovom štýle. Diskrétne a elegantné osvetlenie pomáha navodiť upokojujúcu atmosféru.

  

Naším cieľom v rámci tohto projektu bolo vytvoriť jedinečné miesta, ktoré vyniknú. Každý priestor, každá miestnosť, každý vonkajší pohľad musí vyvolať v návštevníkoch zážitok,“ hovorí François Parenteau, architekt a prezident spoločnosti 1628.

Životné prostredie

 

Od začiatku projektu bola dohoda medzi majiteľmi a architektom, že existujúci dom by mal zostať zachovaný. Drevená konštrukcia domu bola zaizolovaná a spevnená, dvere a okná vymenené. Izolácia plášťa bola kompletne prerobená, aby dosiahla súčasné štandardy. Budova je napájaná a vykurovaná výlučne elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

 

Konzervácia pôvodného domu nebola vzhľadom na jeho stav ekonomicky výhodná. Na druhej strane jeho zachovanie umožnilo výrazne znížiť emisie skleníkových plynov, t. j. 22,6 % zníženie emisií CO 2 v porovnaní s ekvivalentnou novou budovou. Použitie ekologického betónu zvýšilo zníženie emisií CO 2 na 24,9 %.

 

Technické informácie:

 

Názov a miesto projektu: Hovey Residence/ Quebec, Kanada

 

Architektúra, interiérový dizajn a záhradný dizajn: 1628 inc.

 

Projektový tím: Annie Charest a François Parenteau

 

Plocha: 1673 štvorcových metrov

 

Foto: Stéphane Groleau a Pixel Nord