IE Villa

Ovplyvnená atmosférou Japonska

“IE Villa” má strategickú polohu, či už ide o výhľad, ale aj samotné umiestnenie domu. Jeho majitelia si môžu užívať panoramatický výhľad na Alpy a planinu pod nimi. Inšpiráciou pre projekt vily sa stala atmosféra Japonska, hektický život, ktorý je typický pre jeho obyvateľov, ale i pokoj a ticho japonských chrámov a domovov.

Hlavným cieľom bolo preniesť všetky pocity a zážitky nadobudnuté počas návštevy týchto miest aj do projektu vily. „Keďže požiadavkou zákazníka bolo postaviť skutočne moderný dom, snažili sme sa navrhnúť prostredie, ktoré je farebne odlišné a neustále sa mení, aby sa jeho majiteľ do svojho domu okamžite zamiloval.“ hovorí Arch. Duilio Damilano.

Na pozemku o veľkosti 20 000 m2 sa po zbúraní predchádzajúcej budovy postavila jednoposchodová vila. Budova stojí na vystuženej betónovej doske a jej konštrukcia pozostáva z kovu a dreva. Strecha, vyrobená z dreva červeného smreka, bola položená ručne a kvôli pôsobeniu slnečného žiarenia postupne zmenila farbu – z teplých drevených odtieňov na lesklú šedú. Suterén je veľký približne 300 m2 a je využívaný výhradne ako garáž, aby bola uspokojená majiteľova vášeň pre automobily.

Vchod do vily je zo severnej strany a vedú k nemu kamenné schody, ktoré dokonale splývajú s okolitou prírodou. Schodisko spolu s konzolovou cestičkou vyrobenou z Cortenu dodáva pôdorysu zaujímavý dizajn. Na cestičke je umiestnené kreslo „Corallo“ od firmy Edra určené na relaxovanie a meditáciu v obklopení podmanivej prírody a popri ňom sa vstupuje do interiéru domu. Vo vnútri môžete obdivovať obrovskú obývaciu izbu, ktorá prepája najsúkromnejšiu časť domu – spálňu s krídlom pre hostí. Tu má priestor obdĺžnikový tvar a odlišné výšky stropov. Na zaistenie dobrej akustiky boli použité zvukotesné materiály. Nachádzajú sa tu dve pohovky, obrovský drevený stôl a kuchyňa uzatvorená v sklenenej kocke.

Zámerom architektov bolo, aby bol interiér prepojený s okolitou prírodou, a preto navrhli veľké okná – niektoré sú fixné, iné posuvné. Po prechode týmto obrovským skleneným priestorom sa majiteľ dostane na očarujúcu terasu z tíkového dreva s dlhým bazénom, ktorý ťaží zo skvelej južnej polohy. V tomto priestore sú po vzore tradičnej japonskej architektúry umiestnené dve veľké nádrže – jedna s vodou a vodnými ľaliami a druhá s japonskou záhradou.

Celý vonkajší priestor je premyslený do posledného detailu, či už ide o výber materiálov, alebo o vegetáciu. Zeleň je podľa japonskej tradície umiestnená v priestore pri vstupe do domu a pozdĺž bazéna. Aby sa zachovalo prepojenie jednotlivých materiálov, niektoré strany domu sú pokryté drevom z červeného smreka, podobne ako pri vyššie spomínanej streche.

Celá budova je sebestačnou štruktúrou s dobrou energetickou hospodárnosťou. Strecha bola naprojektovaná tak, aby garantovala tienenie, vďaka čomu sa horúčava zo slnka drží vonku. Z energetických i súkromných dôvodov sú na oknách zo severnej strany umiestnené tienidlá so špecifickým dekoračným dizajnom. Tienidlá sú nielen funkčné, ale vytvárajú aj osobité hry svetla a tieňov.

Realizácia: DAMILANOSTUDIO ARCHITECTS je multidisciplinárna architektonická spoločnosť, ktorá pôsobí predovšetkým v oblasti architektúry a dizajnu, kde vďaka neustálemu výskumu realizuje projekty s ohľadom na dizajn, modernú kultúru, mestské i prírodné prostredie.

Foto: Andrea Martiradonna