Impregnácia dreva - základ kvalitnej strechy

Kvalitná strecha chráni objekt pred poveternostnými vplyvmi a bráni úniku akumulovaného tepla. Tvar strechy je spravidla závislý na fantázii architekta a želaní investora. Pri šikmej streche, tzn. krove platí, že základom kvalitnej strechy je bez výnimky kvalitné a dobre preventívne chránené drevo.
Neošetrené drevo pri pôsobení nepriaznivých podmienok podlieha omnoho rýchlejšie prirodzenej skaze. Nepodceňujme teda pri stavbách alebo rekonštrukciách drevených objektov prevenciu proti napadnutiu dreva škodcami. V spolupráci s Ing. Jaroslavom Strnadelom, PhD., odborníkom na chemickú ochranu dreva proti biotickým škodcom, sme pre vás pripravili odpovede na základné otázky týkajúce sa chemickej ochrany dreva.

Prečo by sme mali impregnovať drevené konštrukcie a prvky?

Rozumný investor myslí na budúcnosť. Investícia do preventívnej impregnácie dreva sa rozhodne vyplatí. Pokiaľ si zaistíme profesionálnu a spoľahlivú ochranu dreva, predídeme možným komplikáciám a nákladom spojených s následnou sanáciou napadnutého dreva v priebehu užívania stavby. Sanácia býva takmer vždy fi nančne náročnejšia a komplikovanejšia než profesionálna
a spoľahlivá preventívna ochrana. Nebezpečenstvo ohrozenia dreva hmyzom môže nastať už pri vlhkosti dreva nad 10 % a teplote nad 10 oC, tzn. ohrozené je aj drevo veľmi dobre vysušené. A zďaleka nie je výnimkou, že na stavbu prichádza drevo s oveľa vyššou vlhkosťou.
 
Prirodzená odolnosť u nás bežne používaných drevín, t. j. smreku, borovice, jedle, smrekovca, dubu a buku proti drevokazným hubám nie je veľká. Pritom optimálna teplota pre rozvoj drevokazných
húb, medzi ktoré spadá aj obávaný drevokaz, je príjemných 22 – 25 oC.
 
Drevo je aj po zapracovaní do stavby stále živý materiál. V dôsledku teplotných výkyvov dochádza k jeho rozpínaniu a zmršťovaniu, pri ktorom v ňom vznikajú prasklinky, ktoré sú ideálnym
miestom pre prenikanie škodcov.
 
Ani pri dreve umiestnenom v interiéri nie je možné nikdy úplne zabrániť náhlemu zvýšeniu vlhkosti napríklad dôsledkom zatekania do drevenej konštrukcie vplyvom extrémnych poveternostných
podmienok.

Ktoré drevené konštrukcie a prvky preventívne impregnovať?

V prvom rade tie, ktoré budú nosné, ťažko nahraditeľné alebo opraviteľné. Ďalej tie, ktoré budú vystavené zvýšenej vlhkosti, a to nielen vplyvom poveternosti. A v neposlednom rade všetky, pri ktorých záleží investorovi na dlhodobej životnosti, predĺženie bezúdržbového stavu a zachovania prirodzenej krásy zdravého dreva.

Ako kvalitne impregnovať?

Najjednoduchšie je nakúpiť už kvalitne impregnované rezivo na píle. Tam je profesionálne impregnované máčaním v máčacích vaniach alebo vákuovo-tlakovo. Najčastejšie používaným produktom
profesionálov na pílach, naprieč Európou, je Bochemit QB Profi . Chráni drevo súčasne proti drevokazným hubám, hmyzu aj plesniam. Ide o rokmi preverený produkt pre impregnáciu dreva nielen pre strešné konštrukcie, podlahy a ďalšie interiérové drevené prvky, ale aj pre drevo použité v exteriéri ako je strešné podbitie, pergoly alebo ploty. Jeho účinnosť proti biologickým činiteľom bola testovaná podľa EU noriem EN 46-1, EN 113, EN 73, EN 84 (prevencia) a je overená poľnými testami v reálnych klimatických podmienkach podľa EN 330.
 
Na kvalitu impregnácie na pílach dohliada výrobca – na píle si nechajte predložiť certifi kát o správnej impregnácii dreva fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami značky Bochemit podľa predpísaných technologických postupov a protokolov o skúške.
 
Naimpregnovať drevo môžete samozrejme tiež priamo na stavbe. Bochemit QB Profi je možné jednoducho aplikovať náterom alebo postrekom podľa návodu na etikete.
 
V oboch prípadoch je nutné na stavbe pamätať na následné ošetrenie priečnych rezov, zárezov, plátovania a iných druhov spojov vyhotovených až po impregnácii, pretože práve tieto miesta sú škodcami ohrozené najviac.

Ako vypadá drevo impregnované Bochemitom?

Bochemit QB Profi na ošetrenom dreve nezanecháva vrstvu a drevo nezapácha. Vyrába sa v bezfarebnom, hnedom a zelenom variante, farby slúžia iba k indikácii vykonanej ochrany.

Aká je životnosť dreva impregnovaného Bochemitom?

Životnosť vykonanej ochrany Bochemitom je pre drevo použité v interiéri časovo neobmedzená, pri dreve v exteriéri minimálne 10 rokov. Potom je doporučené vykonať kontrolu stavu ochrany, ideálne v dvojročných intervaloch.
 
Odpovede na ďalšie otázky týkajúce sa impregnácie nájdete na www.bochemit.eu