Impregnácia stavebného reziva proti škodcom

Kvalitné drevo je v stavebníctve nenahraditeľný a dnes aj opäť čoraz častejšie využívaný materiál. Nepodceňujte pri stavbách alebo rekonštrukciách drevostavieb, drevených objektov alebo prvkov prevenciu proti napadnutiu dreva biotickými škodcami, a to už vo fáze projekčnej prípravy.

Investícia do impregnácie dreva sa rozhodne oplatí. Pri správnom použití zaručujú prípravky BOCHEMIT profesionálnu a spoľahlivú ochranu dreva. Predchádza možným komplikáciám a nákladom spojených s následnou sanáciou napadnutého dreva, ktoré môžu aj mnohonásobne prevýšiť náklady na prevenciu.

Impregnovať áno alebo nie? Rozhodne áno!

Ak sa pozrieme do požadovaných noriem, tak jednoznačnú požiadavku na chemickú ochranu nájdeme iba v prípade umiestnenia dreva do zeme alebo vody. Použiť chemickú ochranu pre zvýšenie trvanlivosti dreva je však veľmi vhodné, ak drevené prvky budú používané ako nosné, sú ťažko nahraditeľné alebo opraviteľné. Riziko napadnutia tiež predstavujú prípadné chyby v konštrukcii stavieb, ktoré môžu spôsobiť zatekanie pri daždi alebo kondenzácii pár pri kolísaní teplôt, a ďalej vodorovné plochy konštrukcie, odkiaľ prípadná zatečená voda ťažko odteká. V tomto prípade slúži impregnácia dreva ako poistka pred možnými problémami.

Tiež odolnosť bežne používaných drevín (smrek, borovica, jedľa, smrekovec, dub, buk) proti drevokazným hubám nie je veľká, len dub je klasifikovaný ako trvanlivý, ostatné dreviny sú stredne alebo slabo trvanlivé. V prípade vystavenia dreva poveternostným podmienkam (napr. priamy dážď) existuje ešte vyššie riziko napadnutia vďaka neustále zvýšenej vlhkosti.

Ďalej je nutné brať do úvahy, že nebezpečenstvo ohrozenia dreva hmyzom môže nastať dokonca už pri vlhkosti dreva nad 10 % a teplote nad 10 °C, to zn. ohrozené je aj drevo veľmi dobre vysušené. Nebezpečenstvo ohrozenia dreva hubami triedy Basidiomycetes nastáva vtedy, keď vlhkosť dreva (aj len prechodne) prekračuje 20 %, hubami spôsobujúcimi mäkkú hnilobu, keď je drevo v trvalom kontakte so zemou a/alebo vodou, alebo je drevo zabudované vo vonkajšom prostredí a v jeho trhlinách a škárach sa usadzujú nánosy špiny. Optimálna teplota pre rozvoj húb je 22 – 25 °C. Nebezpečenstvo ohrozenia dreva plesňami nastáva, ak je vlhkosť povrchu dreva vyššia ako 25 %.

Akým spôsobom sa vykonáva chemická ochrana dreva?

Pri profesionálnej ochrane stavebného reziva ide predovšetkým o vákuovo-tlakovú impregnáciu, máčanie, injektáž, náter a postrek. Výsledky týchto spôsobov impregnácie sú výrazne ovplyvnené vlastnosťami dreva:

• vlhkosťou dreva – veľmi zjednodušene platí, že čím viac vody drevo obsahuje, tým menej je schopné pojať impregnačný roztok

• hustotou dreva – čím je drevo hustejšie, tým obsahuje menej pórov pre prenikanie impregnačného roztoku

• hrubosťou opracovania povrchu – do hobľovaného dreva vsakuje impregnačný roztok horšie než do nehobľovaného

• zmáčaním povrchu dreva kvapalinou – prach, predchádzajúce nátery a stará vrstva skorodovaného dreva bráni zmáčaniu.

Dôležitými faktormi pre vykonanie správnej impregnácie sú najmä:

• Koncentrácia aplikačného roztoku – optimálna koncentrácia je odporučená výrobcom. Nemusí platiť, že čím koncentrovanejší je roztok, tým lepšie. Koncentrovanejší roztok môže zasychať na povrchu skôr, než stihne vsiaknuť do dreva.

• Čas kontaktu pracovného roztoku s drevom – všeobecne platí, že čím je kontakt s drevom dlhší, tým je príjem roztoku vyšší.

• Režim vákuovo-tlakovej impregnácie alebo vhodný pracovný tlak pri vstrekovaní (pre dosiahnutie hlbokej penetrácie impregnačného roztoku do dreva).

Impregnácia máčaním

Aká je životnosť dreva impregnovaného Bochemitom?

Životnosť uskutočnenej ochrany Bochemitom je pre drevo použité v interiéri časovo neobmedzená, pri dreve v exteriéri minimálne 15 rokov (s krycím náterom, napr. BOCHEMIT Estetik). Potom sa odporúča vykonať kontrolu stavu ochrany (ideálne v dvojročných intervaloch). Je nutné tiež pamätať na následné ošetrenie priečnych rezov, zárezov, plátanie a iných druhov spojov uskutočnených až po impregnácii, pretože práve tieto miesta sú škodcami a hubami ohrozené najviac, tam prakticky vždy deštrukčný proces začína.

Je možné drevo preventívne chrániť aj proti ohňu?

 

Všetky objekty musia vyhovovať požiadavkám požiarnej ochrany. Cieľom je zachrániť ľudské životy, prípadne aj majetok v čo najväčšom rozsahu. Časový úsek, ktorý bude dostupný pre evakuáciu, závisí na materiáloch použitých pri stavbe budovy a jej požiarnych vlastnostiach. Aj vďaka zníženiu reakcie dreva na oheň chemickou cestou získame toľko potrebný čas najmä pre evakuáciu osôb.

Jedným z možných spôsobov je zabezpečenie ochrany dreva, materiálov na báze dreva, drevených stavebných konštrukcií a prvkov zabudovaných v interiéroch stavieb impregnačným prostriedkom BOCHEMIT ANTIFLASH, vďaka ktorého aplikácii dôjde v prípade požiaru na spomalenie horenia, šírenia plameňa a dymu.

Viac o prípravkoch BOCHEMIT na www.bochemit.eu.