Inovácie v upevňovaní

Vďaka najmodernejším výrobným technológiám ponúka spoločnosť CELO špičkové produkty po celom svete. V tomto článku vám predstavíme unikátny dištančný montážny systém ResiTHERM®16 a multifunkčnú rámovú hmoždinku MFR pre profesionálov.

Dištančný montážny systém ResiTHERM®16

Dištančný montážny systém ResiTHERM 16 získal špeciálne ocenenie v kategórii „Special Mention“ na prestížnom podujatí German Design Awards.

ResiTHERM 16 ponúka efektívne riešenie, ktoré umožňuje rýchlu montáž ťažkých bremien na zateplené fasády pri zachovaní energetickej účinnosti budovy a odolnosti voči dažďu bez dodatočného tesnenia.

Ako to dokáže?

Hrúbka tepelnej izolácie, ktorá je v Nemecku a strednej Európe dosť veľká, je výzvou pri dodatočnom upevnení markíz, prístreškov alebo klimatizačných jednotiek. Túto veľkú vzdialenosť od steny treba bezpečne premostiť, preto upevňovací prvok musí znášať vysoké zaťaženie. Prenikanie chladu a vlhkosti v upevňovacích bodoch bolo problémom klasických konštrukčných riešení, čo prispievalo k rastu plesní, zníženiu komfortu bývania a poškodeniu stavebných prvkov. Inštalácia bola navyše často komplikovaná a časovo náročná.

ResiTHERM 16 predstavuje jednoduchú a rýchlu montáž, ktorá zároveň zaručuje maximálnu účinnosť. Prvý dištančný montážny systém na trhu s certifikáciou ETA je vyrobený z vysoko kvalitných materiálov, a preto je mimoriadne odolný voči opotrebovaniu. Inovatívne vyhotovenie čierneho modulu tepelnej separácie zaisťuje zamedzenie tepelným mostom. Zároveň urýchľuje montáž zaskrutkovaním do izolácie a utesnením fasády proti dažďu pomocou vopred montovanej tesniacej podložky.

ResiTHERM ® 16 je vhodný pre všetky typy zateplených fasád a hrúbky izolácie 60 – 300 mm v betóne, 60 – 280 mm v pórobetóne a plných tehlách a 60 – 250 mm v dutých tehlách. To umožňuje vysokú mieru flexibility pri aplikácii v ďalších materiáloch.

Čierny modul tepelnej separácie zabraňuje vzniku tepelných mostov, čím chráni pred plesňami a tepelnými stratami. Predmontované tesnenie z EPDM odolné voči poveternostným vplyvom zabezpečuje utesnenie proti nárazovému dažďu až do sily vetra 11 (silná búrka) a posunu do 3 mm, testovaná vodotesnosť podľa normy DIN EN 1027.

Vysokokvalitná oceľ 8.8 zabezpečuje nízke riziko korózie. Spojovacia skrutka je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele A4, zatiaľ čo modul tepelnej separácie je vyrobený z nylonu vystuženého sklenými vláknami, ktorý je odolný voči starnutiu, poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

ResiTHERM® 16 je k dispozícii v pozinkovanom alebo nerezovom vyhotovení

Zatiaľ čo vonkajšie kovové časti skrutky M12 sú vždy vyrobené z nehrdzavejúcej ocele A4, verzie so závitovou tyčou M16 vŕtané do izolácie sú odlišné. Jedna je vyrobená z pozinkovanej ocele, druhá z nehrdzavejúcej ocele.

 

Multifunkčná rámová hmoždinka MFR

Multifunkčnú rámovú hmoždinku možno použiť v širokom spektre aplikácií v betóne, dierovaných a plných tehlách, ako aj v pórobetóne. Z tohto dôvodu je často ťažké identifikovať a vybrať správny typ kotvy.

Rámové hmoždinky, nazývané aj fasádne, sa používajú najmä na upevňovanie vo vonkajších priestoroch, ako sú výškové budovy. Poskytujú bezpečné kotvenie pri upevňovaní odvetraných fasád a podkonštrukcií fasád z dreva alebo kovu. Pri montáži sa upevňuje takzvanou priechodnou montážou a bezpečné kotvenie zabezpečuje trecí spoj medzi kotevným puzdrom a podkladom.

Rámová hmoždinka sa skladá z dvoch komponentov: univerzálna plastová hmoždinka má optimalizovanú geometriu rozťažnosti na bezpečné uchytenie a vysoké hodnoty zaťaženia vo všetkých bežných materiáloch. Zabraňuje otáčaniu vo vŕtanom otvore. Skrutka je k dispozícii z rôznych typov materiálu a povrchových úpravách, vďaka čomu je vhodná aj do korozívneho prostredia.

Výhody rámových hmoždiniek CELO

Multifunkčné rámové hmoždinky MFR od spoločnosti CELO prešli širokou škálou testov a sú schválené spoločnosťou ETA pre všetky bežné stavebné materiály. Preto spĺňajú vysoké kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky európskeho trhu. Sú dokonca schválené na montáž do dutinových stropov a v súlade s normou CE.

Oblasti použitia upevňovacích hmoždiniek sú veľmi všestranné, zvyčajne sa používajú na upevňovanie konštrukcií na fasádach, stropoch a strechách, najmä na montáž oceľových podpier pre odvetrané fasády.

Hmoždinka MFR má dlhú expanznú plochu, je vyrobená z vysokokvalitného nylonu odolného voči starnutiu, poveternostným vplyvom a UV žiareniu s teplotnou odolnosťou od -40 °C do +80 °C a celým vývojovým procesom prechádza v našom závode v Aichachu (Bavorsko, Nemecko): od koncepcie až po výrobu je univerzálna hmoždinka so zárukou "Made in Germany".

Tam, kde je dôležité presné upevnenie a rovný povrch, napríklad pri inštalácii drevených lamiel, je najlepšia zápustná hmoždinka so zápustným límcom, zatiaľ čo plochá hmoždinka s okrajom zabraňuje kontaktnej korózii pri inštalácii kovových častí.  Skrutka z nehrdzavejúcej ocele A4 alebo žiarovo pozinkovanej ocele HD je odolná proti korózii a vhodná na upevnenie v kúpeľni a na vonkajšie použitie.

Text a foto: CELO