Inovatívne riešenia pre kotvenie a upevňovanie v stavebných materiáloch

Strešné základové konzoly fischer na ploché strechy sú jedinečným riešením pre upevnenie klimatizačných jednotiek, solárnych panelov, potrubí a iných rozvodov.

Strešné základové konzoly na ploché strechy FFRB - riešenia pre upevnenie klimatizačných jednotiek, solárnych panelov, potrubí a iných rozvodov

Ploché strechy sa používajú u veľkého množstva budov, od rodinných domov, obytných komplexov až po priemyselné a administratívne budovy. Hydroizolácia na povrchu plochej strechy chráni budovu pred presakovaním vody. Strešná izolácia musí byť odolná voči vysokým teplotám a slnečnému žiareniu podľa normy "EN 1187 B strecha t1". Typickým materiálom, ktorý sa dnes používa v rámci izolácií proti vode sú bitúmenové krytiny a syntetické strešné membrány (fólie). Tieto strešné hydroizolácie sú ovplyvňované kolísaním teploty, vetrom, tlakom vzduchu, vlhkosťou a zároveň sú veľmi citlivé na mechanické poškodenie. Ploché strechy budov sú špeciálnym typom striech. Tieto strechy sú primárne rozdelené na:

•             ploché strechy so sklonom 0°- 10° (v niektorých krajinách 0°- 5°)

•             šikmé strechy: >10° (alebo >7° DIN 1055, alebo >5° v niektorých krajinách)

 

Strešné základové konzoly na ploché strechy sú bezpečným a variabilným spôsobom upevnenia inštalácií na ploché strechy. Systém obsahuje produktové riešenia navrhnuté tak, aby zaisťovali optimálny prenos zaťaženia na strechu. Základové dosky konzol majú plochý dizajn a vďaka plochému prevedeniu a dodatočným ochranným a oddeľujúcim vrstvám bránia poškodeniu strešnej membrány. Strešné základové konzoly vrátane ich komponentov sú kompatibilné s nosníkovým systémom FUS. Základové dosky fungujú ako ideálna základňa na rozloženie zaťaženia pre konštrukcie na plochých strechách.

fischer masívny systém FMS - efektívne riešenie upevňovania masívnych potrubných rozvodov

Inštalácie ťažkých rozvodov v budovách, v priemysle a taktiež pri výstavbe závodov sú väčšinou realizované pomocou sekundárnych oceľových konštrukcií. Tento typ upevnenia potrubia si vyžaduje vlastné plánovanie a montáž (zváranie) konštrukcie v dielni a samozrejme povrchovú úpravu, ktorá chráni konštrukciu voči korózii. Samotná inštalácia takejto konštrukcie priamo na mieste je veľakrát zdĺhavá z dôvodu rôznych nepresností na stavenisku. Ťažké potrubné systémy môžu byť implementované flexibilnejším a efektívnejším spôsobom s novým masívnym systémom FMS od spoločnosti fischer.

 

Použitie masívneho systému fischer FMS na inštaláciu ťažkých potrubí  a káblových žľabov vedie k až 30 % zníženiu nákladov v porovnaní so sekundárnou oceľovou konštrukciou vďaka skráteniu doby výstavby a inštalácie. Zároveň systém fischer FMS ponúka veľmi dobrú odolnosť voči korózii vďaka žiarovému pozinkovaniu (min.75 µm) všetkých komponentov.

Aplikácie a požiadavky zákazníkov

Na upevňovanie ťažkých potrubí a káblových trás sa často používajú štandardné oceľové profily. Tieto sú zvyčajne plánované a zmontované v dielni a následne inštalované na stavenisku.

Flexibilná a efektívna alternatíva k bežným oceľovým konštrukciám musí brať do úvahy nasledujúce požiadavky zákazníkov:

 

•             Skrátenie času výstavby a tým aj zníženie celkových nákladov.

•             Predchádzanie montáži v dielni a následným ťažkostiam pri preprave.

•             Vyhnúť sa potrebe dodatočného náteru po inštalácii.

•             Jednoduché nastavenie bez rezania a zvárania.

•             Možnosť montáže celej konštrukcie priamo na stavenisku.

•             Zníženie hmotnosti inštalačného prvku.

•             Bezprašné riešenie na stavbe, bez rizika očakávaných obmedzení, ako sú napr. zákazy na zváranie.

Kotvenie do ETICS - prerušenie tepelných mostov pri dodatočnom kotvení predmetov a konštrukcií

fischer TherMax 8/10 

Dištančný systém upevnenia fischer TherMax 8/10 je riešením pre montáž bez tepelného mostu vo fasádach s kontaktným zatepľovacím systémom (ETICS). Na závitovej tyči je osadený termo-kužeľ vystužený sklenenými vláknami, ktorý si vyfrézuje lôžko v izolácii s omietkou bez použitia špeciálneho náradia. Termo-kužeľ na hlave závitovej tyče preruší tepelný most. Systém Thermax 8/10 je vhodný pre dodatočné upevňovanie vo fasádach ETICS s hrúbkou nenosnej vrstvy od 45 mm do 240 mm. Fischer TherMax 8/10 dokáže udržať stredne veľké záťaže ako sú svetlá, poštové schránky, bleskozvody a klimatizačné jednotky v betóne, pórobetóne, murive z dierovanej alebo plnej tehly a dokonca bez hmoždinky aj v masívnom dreve.

fischer FID-R

fischer hmoždinka FID-R slúži k upevneniu dažďových zvodov na vonkajšie kontaktné zatepľovacie systémy s omietkou (ETICS). Najmenšia prípustná hrúbka izolantu je 100 mm. K aplikácii hmoždinky je vhodné použiť AKU skrutkovač. Vonkajšia špirála hmoždinky sa zareže do izolantu a vytvorí spoľahlivý tvarový zámok. Priložená biela krytka zabraňuje prenikaniu vlhkosti, vody a UV žiareniu.

Funkčnosť

•             Inštalácia sa vykonáva bez špeciálnych nástrojov.

•             Špirálový závit sa sám zapichne do izolačnej dosky.

•             Pre montáž do drevovláknitých izolačných dosiek je potrebné predvŕtanie izolačnej dosky pr.16 mm.

•             Pre inštaláciu pred finálnou omietkou je závitová tyč chránená rúrkovým puzdrom.

•             Priložená biela krytka s PE tesnením chráni otvor pred vodou a vzdušnou vlhkosťou.

Text: fischer

Foto: fischer