Jarná epopej

S prichádzajúcim teplejším počasím a dlhšími dňami, prichádza viac príležitostí na pobyt v záhradách. Po dlhej chladnej zime, môžu pôsobiť trošku bezútešne, ale to všetko sa dá zmeniť, veď jar je tým najlepším obdobím na zmeny. Každý rok sa snažíme priniesť tipy do záhrad, ktoré vám uľahčia prácu, spríjemnia posedenie s priateľmi, či vytvoria priestor pre rodinu. Ani tento rok neurobíme výnimku a ponúkneme vám niekoľko tipov, ktoré vo vás vyvolajú chuť zmeniť pozimnú spúšť na jarný raj.

Foto: designbotschaftGmbH

Obývačka v záhrade

„Bývanie na záhrade“ je jednoznačne v trende, najmä teraz, keď sa záhrada stáva našou oázou pohody viac ako kedykoľvek predtým. Tento trend premeny našich záhrad na rozšírenia našich domovov začalo už minulý rok a v roku 2021 bude ďalej pokračovať. Je to miesto, kde môžeme uniknúť a nabrať nové duševné aj fyzické sily. Vytvorte si vonkajší salónik a položte tak základy obývateľnej záhrady. Samozrejme, ako prvé treba nájsť vhodný nábytok, ktorý bude trvácny, odolný voči poveternostným podmienkam, pekný ale hlavne pohodlný. Výber je naozaj veľký a dobre si zvážte, koľko chcete investovať do sedenia. Na výber máte drevo, ratan, umelý ratan, kov, plast, betón, mramor ich kombinácie či dokonca pena. Pohodlie podporí kvalitné čalúnenie. Hľadajte materiály, ktoré sú najlepšie nenasiakavé, prípadne rýchloschnúce a odolné voči UV žiareniu.

Všetkého veľa škodí, aj slniečko býva neúprosné a dobre padne možnosť zatieniť priestor, v ktorom chcete oddychovať. Takže pokiaľ nemáte pergolu, prípadne slnečnú plachtu, oceníte kvalitný slnečník. Nezabudnite však na jeho ukotvenie. Čím je slnečník väčší, tým potrebuje pevnejšiu a ťažšiu základňu. Ak sa chystáte kúpiť veľký slnečník, nenechajte si nahovoriť, že klasický betónový držiak vám bude stačiť, pretože nebude. Stačí vietor a slnečník ide k zemi a môže stať, že namiesto príjemného posedenia ho budete dolámaný zbierať zo zeme.

Čo by to bol za život pod širákom, keby sme si nemohli urobiť niečo dobré pod zub. Veď varenie vonku je veľkým trendom už niekoľko rokov a teraz ho už len dovádzame do dokonalosti. Ohniská, väčšie či menšie grily, udiarne, celé sofistikované vonkajšie kuchyne aj s pecou na pizzu, čo viac dodať, každému podľa chuti… a rozpočtu.

Netradičné záhradkárčenie

Po dlhom dni pri počítači alebo ohučaní od zákazníkov, veľmi radi zameriame svoju pozornosť na niečo, čo upokojí naše nervy a pozdvihne náladu. Samotné záhradkárčenie nebolo nikdy modernejšie ako teraz. Kedysi to bolo skôr o nevyhnutnosti či o sile zvyku, teraz je to o radosti a relaxe. Nikto nehovorí, že musíte hneď okopávať lán zemiakov, mať hriadky zeleniny každého druhu ale rozumná miera starostlivosti o rastliny či prehrabávanie sa v pôde môže zmierniť depresiu a úzkosť, zvýšiť hladinu endorfínov a zlepšiť náladu. Je pritom jedno, či to bude veľká záhrada v nejakom štýle alebo len mikrozáhradka v kvetináčoch, s ktorými si chcete zútulniť svoju terasu či záhradný salónik.

Aj pestovanie v nádobách či kvetináčoch má svoje čaro, napr. každý deň môže byť vaša záhradka iná. Stačí presunúť nádoby na iné miesto, či medzi sebou a hneď sa vám naskytne iný pohľad. Je to spôsob, ako rozšíriť záhradu do výšky, pričom môžete pestovať kvety ale aj ovocie či zeleninu. Dôležité je rozhodnúť sa, aký materiál zvolíte tak, aby zodpovedal štýlu a atmosfére okolia. Ideálnym riešením je Terakota. Je to odolný materiál, robustnejší a nepotrebuje častú údržbu. Drevené, glazované alebo kovové kvetináče sú tiež vhodné do vonkajšieho prostredia a môžu veľmi príjemne osviežiť dané prostredie. Pri výbere veľkosti nádoby zvážte koreňový systém rastliny a uistite sa, že má dostatočné odtokové otvory, aby ste zabránili premočeniu.

Text: Redakcia

Foto: Archív firiem