Jarné posedenie pod pergolou

Jarné slniečko nás už láka von do záhrady konečne si užiť príjemnejšie počasie. Ani v záhrade by pritom nemala byť jar len o práci a zhrbenom chrbte. Treba si vedieť vychutnať aj zaslúžený oddych a spríjemniť si život peknými chvíľami. Ako si však vytvoriť to správne posedenie, z ktorého vás nevyženú ani vrtochy jarného počasia? Dokonalé miesto na relax môže vzniknúť pod pergolou.

Miesto na posedenie by malo byť spoľahlivo chránené

Ideálnym miestom na relax je chránená terasa – či už priamo pri dome, alebo v peknom zákutí záhrady. Na ochranu terasy si pritom môžete v princípe zvoliť markízu alebo pergolu.

Markízy sa obvykle upevňujú na stenu domu. Ich ramená sa dajú zložiť a látka sa podľa typu konštrukcie buď iba zroluje, alebo aj zasunie do takzvanej kazety. Markíza však chráni najmä pred slnkom a hoci je látka impregnovaná, nemožno od nej očakávať plnohodnotnú ochranu v prípade dažďa, a už vôbec nie v silnom vetre. V nestálom „aprílovom“ počasí by tak mohlo byť vaše jarné posedenie pod markízou rušené častejšie, než by vám bolo milé.

Optimálnu ochranu priestorov v exteriéri zabezpečí pergola, teda prestrešenie, ktoré si spoľahlivo poradí s ľahkou jarnou prehánkou, s páliacim letným slnkom, aj s jesenným lejakom. Pergola má totiž stabilnú konštrukciu, ktorá odolá ako výdatnému dažďu, tak aj vetru. Posedenie pod pergolou si tak budete môcť užiť nielen v príjemných dňoch, ale v každom počasí.

 

Čo je potrebné zvážiť pri výbere pergoly?

Aby ste si vybrali tú správnu pergolu, mali by ste zohľadniť niekoľko dôležitých parametrov. V prvom rade sú to vhodné rozmery. Veľkosť pergoly by mala vychádzať z rozmerov terasy alebo plochy na záhradné posedenie, ktorú chcete prekryť. A pre tie je zas určujúci priestor potrebný na umiestnenie vhodného nábytku a pohyb okolo neho.

Okrem rozmerov zaváži aj materiál konštrukcie pergoly, jej vyhotovenie a štýl. Drevené pergoly sa hodia najmä na chaty, chalupy a k domom s rustikálnym vzhľadom. Ich realizácia je lacnejšia, treba však počítať s pravidelnou údržbou a starostlivosťou v podobe brúsenia, natierania a ošetrenia proti hubám, drevokaznému hmyzu a iným neduhom.

Ďalšou možnosťou sú pergoly s kovovou konštrukciou. Obvykle majú o niečo vyššiu cenu, sú však podstatne odolnejšie a takmer bezúdržbové – v prípade potreby ich stačí umyť vodou, napríklad pomocou tlakového čističa (tzv. vapky). Posedenie pod pergolou tak budete mať na jar raz-dva čisté a perfektne pripravené na užívanie si.

Vyplatí sa staviť na odolnosť a bezúdržbovosť

Chcete si už od skorej jari užívať posedenie pod pergolou? Alebo najskôr riešiť jej opravu či natieranie? Ak stavíte na kvalitu, budete môcť využívať pergolu dlhé roky úplne bez starostí. Pergoly GARDEON majú trvácnu kovovú konštrukciu, pri ktorej určite oceníte jej praktické vlastnosti. Ich základom je 4 alebo 6 oceľových stĺpov, na ktorých je osadená plochá strecha ukončená elegantnou atikou. Tento systém umožňuje nielen vyhotovenie prestrešenia s potrebnými rozmermi, ale aj rýchlu realizáciu za veľmi priaznivú cenu. Vďaka kvalitným materiálom – či už pri samotnej konštrukcii, alebo pri povrchových úpravách – je navyše pergola pevná a odolná, bez nárokov na špeciálnu údržbu.

Pergola, ktorá sa hodí ku každému domu

Oceľové montované pergoly GARDEON dokážu vyhovieť rozličným veľkostným požiadavkám – vďaka premyslenému konštrukčnému systému je v ponuke celá škálu typizovaných rozmerov, no praktická pergola sa dá zrealizovať aj presne na mieru.

Ak potrebujete viac súkromia, alebo ochranu pred vetrom či nízko postaveným slnkom, dajú sa k pergole doplniť aj dizajnové výplne, ktoré sa umiestnia podľa vášho želania.

Z konštrukcie so štíhlymi oceľovými stĺpmi zároveň vychádza elegantný moderný vzhľad pergol GARDEON. Tento systém sa pritom dokáže prispôsobiť individuálnym požiadavkám nielen veľkosťou, ale aj farebným odtieňom – tak, aby pergola dokonale ladila s domom, so záhradným domčekom alebo s inými prvkami v záhrade.

Pohodu prinesie pod pergolu aj vhodný nábytok

Okrem ochrannej strechy nad hlavou je na správny relax potrebné aj vhodné zariadenie. Samozrejme, každý má o chvíľach oddychu trochu inú predstavu. Je vaším ideálom posedenie pod pergolou v pohodlnom kresle, so šálkou lahodnej kávy alebo horúceho čaju v ruke? Alebo skôr leňošenie v hojdacej sieti a dobrá kniha? Prípadne plánujete na terase pod pergolou rodinné obedy alebo grilovacie párty s priateľmi? Podľa spôsobu využitia si vyberte vhodný nábytok – pohodlné záhradné kreslá a nízky stolík, hamaku, ktorú môžete upevniť hoci aj k stabilnej kovovej konštrukcii pergoly, alebo dostatočne veľký jedálenský stôl doplnený stoličkami. Dbajte pritom na odolnosť záhradného nábytku – i keď bude pod strechou pergoly chránený pred dažďom a páliacimi slnečnými lúčmi, nečistotám aj zmenám vzdušnej vlhkosti a teploty bude vystavený.

 

Ako vytvoriť tú správnu atmosféru?

Aby bolo jarné posedenie pod pergolou dokonalé, je dôležité venovať pozornosť aj doplnkom a detailom – jarné kvety v dekoračných kvetináčoch potešia oko, deky a vankúše oživia nábytok a zahrejú v chladnejšom počasí a štýlové osvetlenie v podobe lampášov či LED reťazí vytvorí príjemnú atmosféru počas jarných a letných večerov. A zabúdať netreba ani na priestor, kam budete môcť záhradný nábytok a doplnky uložiť na zimu. Čo tak pouvažovať nad šikovným záhradným domčekom?