Je potrebný externý prívod vzduchu?

Určite pri vyberaní vhodnej krbovej vložky ste sa stretli s otázkou, či spraviť vonkajší prívod vzduchu ku krbu a ak áno, tak ako.


Podľa slovenských noriem, nie je nutné realizovať externý prívod vzduchu ku krbu, avšak my profesionáli to odporúčame. Vonkajší prívod vzduchu je odporúčaný kvôli tomu, aby hotový krb počas používania spaľoval vzduch z exteriéru a nie vzduch, ktorý aj vy dýchate.  Ani to nezbadáte, ale počas používania krb spáli celkom veľké množstvo kyslíka. V súčasnosti sa v 90% realizovaných krbov rieši aj externý prívod vzduchu, preto každý z modelov krbov Deltako, má konštrukčne vyriešený externý prívod vzduchu v spodnej časti krbovej vložky. K napojeniu stačí plastová rúrka s vnútorným priemerom Ø120mm, ktorej jeden koniec vyústi napr. na vonkajšej časti múru rodinného domu a druhý koniec sa pripojí do dolnej časti konštrukcie krbovej vložky.

Prívod vzduchu je možné realizovať aj s menším priemerom rúry napr.Ø100 mm. My však odporúčame väčší priemer, aby sa v prípade rôznych prehnutí rúry pri pripájaní, dostalo do krbovej vložky stále potrebné množstvo vzduchu. Externý prívod vzduchu je najčastejšie vedený v podlahe, alebo cez zadnú stenu, prípadne múr rodinného domu a vždy je privedený k miestu realizácie stavby krbu. Ak konštrukcia domu nedovoľuje priviesť vzduch zvonka cez múr, rieši sa to privedením interného vzduchu napr. z podkrovia. V tomto prípade je potrubie vedené z podkrovia,  dierou v strope. Okrem rúry s priemerom Ø120mm, existuje aj systém plochej plastovej, alebo kovovej rúry, ktorej výhodou je väčšia flexibilita umiestnenia v interiéri. S tým, že je plochá, nevyčnieva do výšky, preto je možné ju umiestniť aj na podlahu a po vyliatí poteru sa dokonale skryje v podlahe.

V prípade otázok neváhajte kontaktovať náš profesionálni tím Deltako.

 

Mgr. Gabriel Kuczman
CEO Deltako Praha s.r.o.
www.krby-deltako.sk
info@deltako.sk