Klimatizácia cez strop s pomocou tepelného čerpadla

Klimatické zmeny a narastajúce ceny energií v posledných rokoch prinútili mnohých zamyslieť sa nad riešením klimatizácie a vykurovania s čo najnižšími prevádzkovými nákladmi. Ideálne riešenie takejto zdanlivo neriešiteľnej dilemy sa skrýva vo využití jedného spoločného systému na vykurovanie v zime a chladenie v letnom období. Takýmto riešením je spojenie výhod tepelného čerpadla a stropného chladenia obytných priestorov.

 

 

Výhodou tepelného čerpadla a stropného chladenia nie sú len nižšie prevádzkové náklady na vykurovanie, ale aj možnosť využitia toho istého systému na vykurovanie v zime aj na chladenie príbytku v letných horúčavách. Využíva sa na to princíp podobný chladničke, len s tým, že v zime tepelné čerpadlo čerpá teplo dnu a v lete ho odoberá z obytného priestoru von.

 
Ako funguje stropné chladenie?
To, že tepelné čerpadlo dokáže vykurovať s veľmi nízkou spotrebou energie, je známe. Pomocou tohto zariadenia je však možné s nízkymi nákladmi aj chladiť. Stropné chladenie patrí medzi vodné systémy klimatizovania. Funguje podobne ako podlahové, či stenové vykurovanie na princípe sálania – nie však tepla, ale chladu. Priamo do stropu v miestnosti sa zabudujú rúrky, cez ktoré prúdi ochladená voda z tepelného čerpadla, prostredníctvom ktorej sa ochladzuje strop a následne od neho aj celá miestnosť. Výhodou sálavej zložky je prirodzené chladenie priestoru. Sálavá zložka v stropnom chladení spôsobuje, že už vyššia teplota (ochladenie na približne 26 °C) je pociťovaná ako príjemná. To má za následok aj úsporu energie a prevádzkových nákladov.
Stropné chladenie využíva prirodzenú vlastnosť vzduchu. Chladný vzduch je ťažší a klesá dole, zatiaľ čo teplý vzduch stúpa k stropu, ochladzuje sa a opäť klesá nižšie, čím sa zabezpečuje prirodzené vychladenie miestnosti na príjemnú teplotu. Najväčšou výhodou stropného chladenia je bezprievanová technológia, poskytujúca príjemné a prirodzené chladenie. Je zdravotne vyhovujúce, pretože sa nezanáša prachom a tento spôsob klimatizácie je teda vhodný aj pre alergikov. A po tretie, má nižšie prevádzkové náklady ako klasická klimatizácia.

Úsporná prevádzka
Už s využitím konvenčných zdrojov chladu je stropné chladenie o 20 až 30 % efektívnejšie ako klasická klimatizácia. Ak ale zapojíme ako zdroj chladu tepelné čerpadlo, klesnú náklady na energie 10 až 20 násobne. To znamená, že ak by ste používali klasický systém klimatizácie s výkonom okolo 12 kW (s príkonom okolo 6 kW), spotrebovali by ste za sezónu okolo 500 € na chladenie. S využitím tepelného čerpadla klesne spotreba energie na 50 €. Pri vykurovaní sú rozdiely v nákladoch ešte výraznejšie. Za rok sa tak dá ušetriť aj 1 500 € na energiách za kúrenie a klimatizáciu pre stredne veľký rodinný dom.
Zdrojom energie pre stropné chladenie môže byť aj spodná voda. Spodná voda má celoročne teplotu 10 – 12 °C, a preto je vodu zo studne možné použiť aj na chladenie. Prevádzkové náklady takéhoto zdroja chladu sú 10 až 15 násobne nižšie ako pri bežnej klimatizácii.

Kedy použiť stropné chladenie Pred začatím hrubej stavby si môžete vybrať zo všetkých dostupných systémov vrátane stropného chladenia integrovaného v stropnej konštrukcii. Ak máte hotovú hrubú stavbu, môžete si vybrať podomietkové stropné chladenie či sádrokartónové stropné chladenie, alebo pre kancelárie kazety. Pri rekonštrukciách v závislosti od rozsahu rekonštrukcie, je možné uvažovať o podomietkovom stropnom chladení, ale predovšetkým sú vhodné sádrokartónové chladiace dosky. Stropné chladenie je vhodné do spální, obývačiek aj detských izieb. Je možné ho podmienečne použiť aj do kuchýň, musí však byť počas varenia zabezpečené dostatočné vetranie digestorom alebo ventilátorom so snímačom vlhkosti. Stropné chladenie nie je vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou (napr. kúpeľne, interiérové bazény a pod.) z dôvodu nadmerného zrážania sa vodných pár na chladnom povrchu stropu.

Text: Jarmila Ivančičová
Foto a ilustrácia: THERMOTECH