Koľko stojí stavba garáže?

Potrebujete garáž? Necháte jej výstavbu na profesionálov, alebo zvažujete svojpomoc? Aké sú možnosti, čo všetko stavba zahŕňa a koľko peňazí vás môže stáť?

 

Cena, pochopiteľne, závisí od rozmerov garáže, a tiež od materiálu, z ktorého je zhotovená. Zaváži aj to, či vám garáž dodá na kľúč stavebná, resp. montážna firma, alebo sa do stavby pustíte sami.

Čo zahŕňa stavba garáže

Prvou etapou sú základy, ktoré sú nutné pri každej garáži a pri rôznych typoch konštrukcií sa veľmi nelíšia. Podklad pod garáž najčastejšie tvorí betónová základová doska, pri ktorej treba počítať nielen s cenou betónu, ale aj s ďalším materiálom (na debnenie, štrkový podsyp či hydroizoláciu). Ak nestaviate svojpomocne, sumu navýši aj cena práce – napríklad cena výkopových prác začína približne od 30 €/hod. Celkovo vás základy pod garáž vyjdú približne na 800 až 1 500 €.

Podklad pod garáž

Nasledujú steny garáže, na ktoré sa osadí konštrukcia strechy a položí strešná krytina. Murovanú garáž je potrebná aj omietnuť. Pri vrchnej stavbe závisí cena okrem veľkosti najmä od konštrukcie stien a strechy, typu krytiny a ďalších použitých materiálov (omietky, náterov a pod.). Najdrahšia aj najprácnejšia je pritom stavba murovanej garáže.

Samozrejme, žiadna garáž sa nezaobíde bez spoľahlivej garážovej brány. Ak sa vám podarí využiť výhodnú akciu, za kvalitnú segmentovú garážovú bránu zaplatíte okolo 800 €. 

Podčiarknuté a zrátané, pri murovanej garáži na jedno auto si celkovo pripravte na materiál cca 8 až 10 tisíc €, na stavbu zrealizovanú na kľúč asi 15 až 18 tisíc. Samozrejme platí: iný materiál a konštrukcia = iná cena.

Aké sú možnosti?

Pri garážach je na výber viacero konštrukcií z rôznych materiálov, pričom každá má svoje výhody aj nevýhody.

Drevená garáž

Ak zvolíte jednoduchú prefabrikovanú konštrukciu, dokážete ju postaviť aj svojpomocne a pomerne rýchlo. Výhodou je zaujímavá cena, nevýhodou nižšia odolnosť drevenej konštrukcie a potreba pravidelného natierania.

Prefabrikovaná betónová garáž

Je zhotovená z betónových dielcov, čo znamená rýchlu realizáciu. Nevýhodou je obmedzená ponuka rozmerov a nutnosť použiť pri osádzaní žeriav.

Murovaná garáž

Takáto stavba je klasikou, ktorá je však najprácnejšia aj najdrahšia a realizácia trvá najdlhšie. Pri svojpomocnej výstavbe si vyžaduje nielen zručnosť, ale aj znalosti z viacerých profesií.

Oceľová garáž s omietkou

Keďže sa montuje z hotových povrchovo upravených dielov, ktoré sú zároveň ľahké, vrchná stavba je zrealizovaná za niekoľko hodín a nevyžaduje si ťažkú techniku. Vzhľadom je takáto garáž na nerozoznanie od murovanej, no jej cena je až o 60 % nižšia.

Foto: Gardeon