Kovy, ktoré vám pri stavbe môžu pomôcť ušetriť

Kovy majú naozaj široké využitie v rámci rôznych priemyselných odvetví a využívajú sa aj v stavebníctve. Môžu sa používať na výrobu nosných konštrukcií, priečok, roliet, fasád a podobne. Majú skvelé vlastnosti voči vonkajšej nepriazni počasia, vďaka čomu stavbe zaručujú trvácnosť, minimálnu údržbu a bezpečnosť. Rovnako sa používajú aj na výrobu estetických predmetov, ktoré vám pomôžu vašu vysnívanú stavbu premeniť na váš vysnívaný domov pre vašu rodinu.

Oceľ

Najčastejšie sa oceľ používa pri stavbe nadrozmerných stavieb ako je napríklad výstavba haly. V tomto ohľade sa používajú prevažne konštrukcie, ktoré podopierajú celú stavbu a zabezpečujú jej bezpečnosť. Na nosné konštrukcie je najvhodnejšia oceľ, ktorá má skvelé vlastnosti vzhľadom na to, že je ľahká, ale pevná a odolná. Oceľové konštrukcie majú široké využitie na stavbu rozličných druhov stavieb, pričom sú ekonomicky a ekologicky výhodné.

Veľmi známe sú aj stavby mrakodrapov, ktoré po väčšine sú tiež založené na oceľovej konštrukcii. Tieto moderné budovy sú symbolom dnešnej doby a ich základom je práve tento odolný a pomerne lacný materiál. Rovnako sa používa aj na výstavbu mostov, či architektonických prvkov. Okrem samotnej variability stavby je totiž pre architektov veľmi priaznivé aj rôznorodé estetické prevedenie stavieb napríklad vo forme obľúbených presklených fasád.

Hliník

Ďalším kovom, ktoré má v stavebníctve svoje miesto je hliník. Medzi veľmi obľúbené prvky patria najmä hliníkové okná. Ich vzhľad je nesmierne moderný a majú skvelé tepelno-izolačné vlastnosti. Rovnako sú charakteristické veľkou odolnosťou a statickou pevnosťou, čo súvisí aj s variabilitou veľkosti. Povrchové úpravy sú možné v rôznych prevedeniach, vďaka čomu ich môžete jednoducho doladiť k akejkoľvek stavbe a fasáde. Majú dlhú trvácnosť a dajú sa voliť aj druhy so stredovým tesnením, ktoré ešte omnoho zlepšujú izolačné vlastnosti.

Ich nevýhodou môže byť pre mnohých používateľov cena, pretože počiatočná investícia je omnoho väčšia ako pri plastových oknách. Hliníkové okná však majú vlastnosti, ktoré zaručujú ich odolnosť a trvácnosť, vďaka čomu sa vám počiatočná investícia po niekoľkých rokoch vráti. Rovnako môžete ušetriť aj pri úspore tepelnej energie, čo vám tiež môže pomôcť značne ušetriť.

Kovy sa v stavebníctve využívajú už roky a ich použitie je spájané najmä s odolnosťou a trvácnosťou. Práca s nimi si vyžaduje odborné znalosti, no ich konštrukčné vlastnosti vás prekvapia statickou pevnosťou a bezpečnosťou. Ak rozmýšľate nad niektorou z týchto variant, určite nestúpite vedľa a o niekoľko rokov si poďakujete za dobrú investíciu.

Zdroj obrázku: Blue Planet Studio / Shutterstock.com