Letné horúčavy a deti.

Ako sa v lete efektívne schladiť a dopriať deťom príjemný spánok

Letné horúčavy môžu znepríjemniť spánok každému z nás. Nezabúdajte počas tých najhorších teplotných výkyvov poskytnúť pohodlné a chladivé zázemie taktiež deťom. Čím zmierniť nadmerné nočné potenie u detí a aké tipy a triky vyskúšať? Okrem kvalitných matracov a vhodne zvolenej posteľnej bielizne je dôležité zamerať sa taktiež na klímu v miestnosti. Viete, akým spôsobom môžete ochladiť detskú izbu v priebehu celej noci?

Zdroj obrázka: FamVeld / Shutterstock.com

Spanie na priedušnom matraci vám zmení život

Alfou a omegou kvalitného spánku u detí aj dospelých je správny a kvalitný matrac. Okrem toho, že si vďaka vhodne zvolenému matracu môžete užívať ničím nerušený, zdravý spánok, vhodný matrac vám poskytne úľavu taktiež počas vĺn horúčav. Pokiaľ je totiž matrac priedušný, zmierni nočné potenie a dopomôže k pohodliu počas spánku.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Ako vybrať matrac pre dieťa? Musí byť priedušný a tuhý

Detské matrace sa však od tých pre dospelých v mnohom líšia. Nie ste si istí, ako vybrať matrac pre dieťa? V prvom rade je úplne zbytočné, aby detské matrace boli zaopatrené zónami a ďalšími vychytávkami. Deti, predovšetkým tie najmenšie, potrebujú počas spánku najmä kvalitnú oporu, preto medzi vhodné materiály detských matracov patria tie tuhé a pevné. Čím je dieťa mladšie, tým tuhšie verzie vyberajte.

 

Matrace pre bábätko by mali byť tuhé, rovnako tak aj matrace pre deti predškolského veku. Matrace pre školákov voľte taktiež skôr tuhšie a dôraz klaďte aj na ich priedušnosť. U násťročných prispôsobte výber ich telesnej konštrukcii a berte do úvahy taktiež aj to, akú tuhosť matraca preferujú.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ako sa starať o detský matrac? Poťah na matrac predĺži jeho životnosť

Hneď ako sa uistíte, že vaše dieťa zaspáva na vhodnom matraci, zaobstarajte si taktiež detský matracový chránič. Ten vám ušetrí mnoho starostí a predĺži životnosť detského matraca. Práve počas dusných letných nocí dokáže ochranný povlak matraca vstrebať nadmerný pot, a ušetriť tak matrac. Pokiaľ netušíte, ako prať poťah matraca, stavte na zlatú strednú cestu, ktorou je pranie minimálne na 60 °C, čo účinne zbaví poťah všetkých nečistôt.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Letné prikrývky obmedzia potenie a spríjemnia deťom spánok

Spánok deťom spríjemní taktiež správne zvolená posteľná bielizeň a vhodné prestieradlo. Na leto deťom nedávajte zimnú, teplú perinu, ale vymeňte ju za ľahkú a priedušnú prikrývku. Vankúš a prikrývka pre deti v bavlnenej obliečke ponúknu deťom komfort a potrebnú vzdušnosť.

Nočné potenie u detí: vyskúšajte praktické tipy pred spaním

Súčasťou zariadenia detskej izby by počas letných mesiacov mali byť taktiež žalúzie či závesy, ktoré dokonale zatemnia okná. Pokiaľ potrebujete ovzdušie v izbe ochladiť, využite k tomu vetrák. Žiadny nevlastníte? Vyskúšajte mokré uteráky, ktoré zavesíte pred otvorené okno.

 

Na klimatizáciu však rovno zabudnite. Malé deti by z nej mohli ochorieť. Pokiaľ bábätká a malé deti trpia nočným potením okolo krku, nedávajte im na spanie pyžamo až ku krku, a, naopak, zvoľte také oblečenie, ktoré je v oblasti krku voľnejšie. Pokiaľ by boli deti cez deň na slnku, po večernom kúpeli ošetrite ich pokožku ošetrujúcim krémom. Ten totiž ich kožu ochladí a zregeneruje, rovnako aj prispeje k pokojnému spánku.

Zdroj obrázka: UvGroup / Shutterstock.com

Aby bol detský spánok aj počas tej najhoršej vlny letných horúčav kvalitný a príjemný, poskytnite deťom maximálne pohodlie. Detskú izbu nechajte pred večierkou dôkladne vyvetrať, zatemnite všetky okná a postarajte sa taktiež o posteľ. Pravidelne perte matracový poťah aspoň na 60 °C a nechávajte matrac vyvetrať. Počas letných mesiacov oblečte letné prikrývky do priedušných prírodných materiálov, ideálne do bavlny alebo bambusu.