Mám vybrať teplovzdušný, alebo akumulačný krb?

Treba si zadefinovať, ktorý typ krbu je pre Vás vhodnejší. Dôležité je, že oba krby sú vizuálne rovnaké a na pohľad ich od seba nerozlíšite, avšak úžitkové vlastnosti sú rozdielne.

Ak sa vám za pár rokov už  farebné prevedenie krbu nebude páčiť a budete chcieť zmeniť farbu obostavby, je to bez problémov možné pri oboch variantoch. Obostavbu krbu jednoducho premaľujete vnútornou farbou a zmenený design je hotový. Teplovzdušný krb radíme postaviť z Vermikulitu, ktorý má výborné izolačné vlastnosti, je neprašný a nevyvoláva ani astmu ani alergiu.

 

Akumulačný krb má obostavbu realizovanú zo šamotu, ktorého vynikajúce tepelné vlastnosti umožňujú, aby aj po ukončení horenia obostavba sálala 8-12hodín teplo do interiéru. Tepelné výkyvy v interiéry nie sú také intenzívne, nakoľko krb postupne odovzdáva teplo do interiéri. Pri vyberaní vhodného materiálu k obostavbe je tiež dôležitým faktorom, aby šamot, lepidlo šamotu, izolačný materiál, lepidlo izolačného materiálu a omietka mali rovnakú a lineárnu diletáciu, aby ani po čase sa tieto zložky od seba neoddelili. Ak na začiatku chcete ušetriť na kvalite stavebného materiálu, môže sa vám to rýchlo vrátiť, ako bumerang v nákladoch na opravu, prípadne renováciu obostavby. Nehovoriac o nepríjemnom prachu v obytnom priestore, ktorý škodí zdraviu celej vašej rodiny.

Výhodou teplovzdušného krbu oproti akumulačnému je jeho nižšia cena, avšak nevýhodou je, že produkuje teplo iba keď v ňom kúrite. Po vyhasnutí ohňa už nevykuruje, a do cca 30 minút úplne vychladne. Akumulačný krb je o niečo drahší, avšak jeho tepelné vlastnosti zvýšia nielen hodnotu nehnuteľnosti, ale aj kofort pri používaní. Dizajnovo pôsobí rovnako ako teplovzdušný, ale vo svojej funkčnosti  je dokonalejší, nakoľko udrží a odovzdáva teplo mnoho hodín aj po vyhasnutí ohňa. 70% tepla odovzdáva okamžite počas horenia a 30% tepla postupne odovzdáva do priestoru ďalších 8-12hodín. V praxi to znamená, že ak večer v krbe priložíte, ale ďalej už nedokladáte, tak na druhý deň  ráno, máte v miestnosti príjemné sálavé teplo. Je však veľmi dôležité, aby celá stavba bola postavená odborníkom vo vysokej kvalite.

Text: redakcia v spolupráci s Deltako

Foto: Deltako