Mikro-záhradka ako dokonalé miesto na relax

Majitelia tejto mikro-záhradky túžili po peknom mieste na relax, ale kedže okolo domu nemajú žiadny ďalší priestor, ktorý by mohli využívať, tak si nevedeli rady. Obrátili sa na nás a my sme im navrhli a neskôr aj zrealizovali túto mikro-záhradku, ktorá je hmotnou demonštráciou toho, že aj na malom priestore sa dajú vykúzliť veľké veci.

Záhradka je navrhnutá v modernom štýle, ktorý je prezentovaný priamymi a čistými líniami, ktoré sú rozbité pestrou a divokou trvalkovou výsadbou. Pôdorysné riešenie je šikmé a tým dodáva tomuto priestoru hravosť.

Po vstupe na záhradku zaujme Muchovník lamarckov (Amelanchier lamarckii) v tvare viackmeňa, ktorý v danom trvalkovom záhone pôsobí ako dominanta. Okrem jeho estetickej funkcie, si však každý cení aj jeho veľmi chutné plody, ktoré vyzerajú a chutia ako čučoriedky.

Dizajnová drevená lavička s malým stolčekom je schovaná v trvalkových záhonoch, ktoré sú síce na malých plochách, ale aj tak sa nám podarilo navrhnúť ich tak, aby boli svojím kvitnutím zaujímavé počas celého vegetačného obdobia. Nechýba dokonca ani malý bylinkový záhon. Dizajn drevených prvkov je podporený aj výsadbou drevín v tvare vertikálnych špalierov, ktoré nielenže dokonale dopĺňajú dizajn tejto záhradky, ale skvele si plnia aj svoju hlavnú funkciu, ktorou je optické oddelenie od susedného domu a zútulnenie celého priestoru. Pod špaliermi sa nachádzajú hortenzie, ktoré skrášľujú a vypĺňajú prázdny priestor za lavičkou.

Na konštrukcii je navrhnutý popínavý Plamienok (Clematis), ktorý počas kvitnutia dodá farebnosť aj do tých najvrchnejších častí záhradky.

Pravidelnosť ukladania dlažby a strohosť štrku je rozbitá nízkymi pôdopokryvnými trvalkami. Použili sme Dúšku včasnú (Thymus praecox Coccineus), ktorá nielenže narúša pravidelnú kompozíciu, ale po zakvitnutí svojou farebnosťou krásne oživí strohé farby dlažby a štrku.

Radi dávame záhradám aj druhý rozmer v podobe osvetlenia a nebolo tomu inak ani v tejto záhradke. Na stenách pod špaliermi je navrhnuté dizajnové osvetlenie, ktoré sa tam počas dňa opticky stráca, pretože farebne splýva s drevenou stenou, ale večer jemne osvetľuje nielen koruny stromov, ale aj hortenzie.

Priestor záhradky pred, počas a po realizácii.

Pôdorysné riešenie záhrady

Text a foto: Kreatívne záhrady