Bez nárokov na údržbu, odolné a perfektne zladené s rodinným domom – moderné montované garáže majú viacero praktických vlastností

Zvažujete stavbu garáže? Zdĺhavé murovanie rozhodne nie je jedinou možnosťou. Čo tak montovaná oceľová konštrukcia? Zabudnite však na plechové garáže z minulosti. Montované stavby GARDEON sú založené na modernej technológii a kvalitných certifikovaných materiáloch. I keď základom systému sú plošné prvky s kovovou nosnou konštrukciou, stavby sú na pohľad na nerozoznanie od murovaných, ich výhodou je navyše mimoriadne rýchla realizácia a viaceré praktické vlastnosti.

Ak človek uvažuje o stavbe, často ho zväzujú tradičné predstavy. Garáž je spojená s murovaním, čo znamená niekoľko týždňov prác a stavebného neporiadku, ktorý bude zasahovať do života rodiny. Záhradný domček býva drevený a treba ho každý rok natierať... Ibaže ak sa oslobodíte od stereotypov a poobzeráte sa po modernejších stavebných materiáloch a technológiách, zistíte, že nič z toho nemusí byť pravda. Garáž sa dá postaviť za jediný deň a záhradný domček sa nemusí natierať, ani napúšťať proti škodcom a hubám, ani inak ošetrovať. Aj tieto stavby môžu pritom vyzerať moderne a spĺňať vysoké nároky na komfort a odolnosť. Príkladom je technológia montáže z hotových plošných prvkov pôvodom z Nemecka, ktorú u nás ponúka firma GARDEON.

Ide to aj bez murovania. A podstatne rýchlejšie

Konštrukčný systém GARDEON je vlastne modulová stavebná „skladačka“, z ktorej sa dajú postaviť doplnkové stavby rozličných veľkostí a s rôznym využitím – od záhradných domčekov, letných kuchýň a pergol cez garáže na jedno alebo na viac áut až po moderné víkendové chatky aj s terasou, firemné sklady a drobné prevádzky.

Objekty GARDEON sa na mieste montujú z vopred pripravených dielcov, ktoré tvoria v podstate kompletné steny (aj s otvormi na okná či dvere) a ucelené časti strechy, všetko s hotovými povrchovými úpravami zvonka aj zvnútra. Stavba vďaka tomu postupuje naozaj rýchlo a čisto –napríklad záhradný domček postavia skúsení montážnici firmy približne za tri hodiny. Montáž hotových prvkov totiž nie je spojená s mokrými procesmi ako je murovanie či omietanie, ktoré sú na stavbe tými „najšpinavšími“, a treba pri nich čakať na schnutie alebo vyzretie materiálov.

Spoľahlivá stavba s moderným vzhľadom

Základom systému GARDEON sú plošné prvky s oceľovou nosnou konštrukciou a hotovými povrchovými úpravami, ktoré sa realizujú už vo výrobe. Oceľové profily dodávajú výsledným stavbám pevnosť a stabilitu, ktorú potvrdzujú aj statické výpočty, ušľachtilé povrchové úpravy zas odolnosť proti vonkajším vplyvom. Zárukou prvotriednej kvality všetkých používaných materiálov je aj certifikácia technickým a skúšobným ústavom stavebným v Košiciach.

Základnou povrchovou úpravou je pri všetkých kovových častiach dvojité žiarové zinkovanie, ktoré poskytuje spoľahlivú dlhodobú ochranu plošným aj spojovacím prvkom až do poslednej skrutky. Práve pozinkovaná oceľ je zárukou mimoriadne dlhej životnosti celej stavby. Vnútorný povrch oceľových stien je následne ošetrený kvalitným bielym nástrekom, finálnu povrchovú úpravu na vonkajšej strane tvorí špeciálna akrylátová omietka, ktorá dodáva stavbám GARDEON moderný vzhľad. Odtieň omietky si pritom môžete vybrať podľa svojho vkusu, rovnako ako farebnosť strešnej krytiny, doplnkov či garážovej brány. Celý objekt tak môžete dokonale zladiť s vaším rodinným domom, alebo ho prispôsobiť napríklad firemným farbám.

Bez natierania či prácnej údržby

Ku kľúčovým materiálom systému GARDEON patrí popri kovovej nosnej konštrukcii aj akrylátová omietka od renomovanej švajčiarskej značky – KABE Permuro, ktorá tvorí vonkajšiu povrchovú úpravu stien. Nejde pritom len o decentný dizajn, ktorý aj vďaka nej stavby získavajú. Špeciálne vyvinutá omietka, ktorá dokonale priľne k oceľovému plechu, zabezpečuje najmä vysokú odolnosť stavieb proti všetkým poveternostným vplyvom. Táto vysokokvalitná povrchová úprava má tiež samočistiacu schopnosť, takže stavba vydrží celé desaťročia bez akejkoľvek údržby. A ak sa steny predsa len ušpinia – napríklad od blata či snehovej čľapkanice z neďalekej cesty, dajú sa jednoducho umyť prúdom vody pomocou tlakového čističa.

 

 

Vnútorný komfort aj úspora miesta 

Ak potrebujete priestor, ktorý sa dá plnohodnotne využívať po celý rok, napríklad na hobby či dielňu, stavebný systém GARDEON ponúka riešenie v podobe sendvičových panelov s integrovanou izoláciou z PIR peny. Pri hrúbke tepelnoizolačného jadra iba 40 mm dosahuje tento konštrukčný prvok hodnotu tepelného odporu R = 1,82 m2.K/W, čo z hľadiska tepelnoizolačných vlastností predstavuje ekvivalent murovanej steny z pórobetónových tvárnic s hrúbkou 200 mm, alebo zateplenia polystyrénom s hrúbkou 70 mm. Z prvkov GARDEON Thermopanel môžu byť zhotovené steny aj strecha objektu, čím získate celoročne využiteľnú izolovanú stavbu, ktorá spĺňa vysoké nároky ako z hľadiska kvality a tepelnoizolačných vlastností, tak aj z hľadiska dizajnu. Navyše vďaka subtílnym konštrukčným prvkom sa to všetko dá dosiahnuť s minimálnymi nárokmi na priestor.

 

Systém GARDEON teda umožňuje realizovať stavby, ktoré sú pohodlným, spoľahlivým a bezúdržbovým riešením na celý život, a to najmä vďaka materiálom prvotriednej kvality.

Tabuľka:

Tepelnoizolačné vlastnosti – príklady vybraných materiálov

 

Materiál

Dosky z PIR peny

Polystyrén (EPS)

Minerálna vlna

Pórobetónové tvárnice

Koeficient tepelnej vodivosti λ (W/m.K)

0,022

0,038

0,035

0,11

Tepelný odpor R pri hr. 40 mm (m2.K/W)

1,82

1,05

1,14

0,36

Ekvivalentná hrúbka materiálov (mm)

40

70

65

200

 

 

Koeficient tepelnej vodivosti λ (W/m.K) vyjadruje schopnosť materiálu viesť teplo. Čím je λ menšia, tým horšie materiál vedie teplo, respektíve je lepší tepelný izolant.

 

Tepelný odpor R (m2.K/W) závisí od tepelnej vodivosti materiálu a jeho hrúbky. Ide takpovediac o „odpor“, ktorý kladie určitý prvok prechodu tepelnej energie. Čím je tepelný odpor väčší, tým lepšie daný prvok izoluje.

 

Text a foto: GARDEON