My sweet home

Keď si kúpime byt alebo dom, plánujeme v ňom stráviť príjemné chvíle. Práve v tomto období cítime lepšie než kedykoľvek predtým všetky nedostatky našich príbytkov, ale tiež pohodlie a komfort, ktorý nám môže ponúknuť len domov. Niektorí z nás majú jasnú predstavu o tom, ako má ich vysnívané útočisko vyzerať a jeho zariaďovaním dokážu stráviť dlhé hodiny. My, ktorí túto predstavu nemáme, prípadne sa bojíme, či nemáme dostatok času, zložíme toto bremeno na plecia architektom alebo dizajnérom. Do ruky dostaneme hotové návrhy. Ak chceme, môžeme sa ich držať, prípadne si niečo upraviť podľa vlastných predstáv. V každom prípade dostaneme návrh, ktorý čo najlepšie rozvrhne priestor, využije každé miesto a poskytne nám veľmi užitočný pohľad na daný priestor. 

Jeden takýto návrh pripravil architekt Daniel Krupa zo štúdia DaKruArch. Zadanie bolo pripraviť návrh vzdušného interiéru garsónky pre moderný mladý pár zo Žiliny.

Pôvodný pôdorys garsónky obsahoval časť priečky medzi kuchyňou a obývačkou. Táto bola po konzultácii s majiteľmi odstránená. Priestor sa tak otvoril a získal vzdušnosť. Namiesto priečky boli použité spodné skrinky z ktorých časť slúži ako TV skrinka a druhá ako odkladací priestor striedavo pre veci z obývačky či večer zo spálne, prípadne ako malá knižnica. Po rozložení sedačky sa z obývačky stáva spálňa. Skrinky sú perforované, čo umožňuje odvetrávanie elektroniky pri uzavretí skrinky. Nad týmto polostrovčekom je zavesený oceľový policový regál, ktorý ponúka ďalší úložný priestor. Oproti kuchyni na stene je použitý tehlový obklad, ktorý podčiarkuje použitie prírodných materiálov v interiéri. 

Kuchyňa, rovnako ako ostatné časti garsónky, bola navrhnutá tak, aby ponúkala čo najviac úložného priestoru. Skrinky sú navrhnuté až po strop, ale nemusia slúžiť iba kuchyni. Jedálenský kút môže zároveň slúžiť ako malý pracovný priestor. Žltá farba slúži ako farebný akcent v celom priestore a zároveň vďaka nej dostáva interiér teplejší nádych. 

 

Ďalšia pôvodná priečka, ktorá oddeľovala obývačku a chodbu, ostala na svojom mieste. Poslúžila ako kotviaci bod pre vysoké skrinky z obývačkovej strany a vešiakový systém z chodbovej časti, ktorého "perforovaný" motív sa sem preniesol z obývačkových skriniek. Chodba prináša ďalšie úložné priestory v podobe vysokých skríň až po strop. Pre optické zväčšenie priestoru, ale aj "praktické vlastnosti zrkadla", sa na stene medzi chodbou a obývačkou vytvorila veľká zrkadlová plocha.

Keďže priestoru v garsónke nikdy nie je dosť, bolo treba byt presvetliť. Na to poslúžila svetlá farba borovice, ktorá má zároveň peknú kresbu a celý byt aj príjemne zútulnila. Samozrejme, v kúpeľni je dyha viac impregnovaná, aby lepšie znášala vlhkosť prostredia. Okrem spomínanej borovice je v kúpeľni a WC použitý veľkoformátový gresový obklad s imitáciou strieborno-šedej žuly, ktorý príjemne dotvára jednoduchosť a čistotu daného priestoru. Aby sa malý priestor opticky zväčšil, na celú dĺžku steny sa použili zrkadlové skrinky, ktoré sú plne funkčné a podsvietené, čím sa dotvoril príjemný pocit z nie príliš veľkého priestoru. 

Text: redakcia v spolupráci s DaKruArch, www.dakruarch.sk

Foto: DaKruArch