Mýty o ekologickom dizajne v domácnosti

V dnešnej dobe sa svetom šíri myšlienka trvalo udržateľných a ekologických domácností. Myšlienka ekologickejšieho prístupu k životu môže znížiť vašu uhlíkovú stopu. Je však ľahké nechať sa zmiasť duchom ochrany životného prostredia a prehliadnuť bežné mylné predstavy o vybudovaní ekologickejšej domácnosti. Tu je niekoľko bežných mýtov, ktoré sa spájajú s budovaním „zelenej“ domácnosti, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Nákladné technológie

Jednou z hlavných myšlienok ľudí, ktorí sa rozhodnú vylepšiť svoju domácnosť v ekologickom smere, je nutnosť zakúpenia veľkých a drahých obnoviteľných zdrojov energie. Môžeme sem zaradiť hlavne solárne panely či dokonca veterné turbíny.

Menšie zmeny však môžu takisto znamenať veľké rozdiely. Výmena spotrebičov, ako práčka alebo chladnička, za udržateľné modely vie vašej domácnosti ušetriť spotrebu energií. Takisto aj výmena žiaroviek môže mať výrazný vplyv na spotrebu.

Bambus je ekologický

Bambus patrí medzi najobnoviteľnejšie prírodné zdroje, avšak nie vždy je tou najekologickejšou voľbou. Pri kúpe výrobku vyrobeného z bambusu si dajte záležať na jeho pôvode, metóde zberu a preprave. Nie všetci výrobcovia dodržiavajú zavedené environmentálne usmernenia.

Celková prestavba domácnosti

Pokiaľ máte v pláne celkovú rekonštrukciu svojej domácnosti v súlade s udržateľnými usmerneniami, vedzte, že každý väčší projekt prestavby, ktorý vykonáte, produkuje odpad, aj keď váš zámer je viesť ekologickejší životný štýl. Radšej sa sústreďte na menšie detaily, ako sú napríklad svietidlá, vybavenie domácnosti, izolácia či nakladanie s odpadom. Práve menšie kroky, ktoré nevyžadujú celkovú prestavbu vášho domu, ušetria prírodné zdroje a, samozrejme, aj vašu peňaženku.

Vytvorenie trvalo udržateľnej domácnosti si vyžaduje primárne pozornosť na detaily. Budovanie znalostí o tom, čo znamená byť „zelený“, je len prvým, ale zásadným krokom k zníženiu ekologickej stopy vašej domácnosti.

Foto: Ekoma