Ocenenie World Hotel Building of the Year 2022 získala všestranná drevená chata ANNA Stay

Na World Architecture Festival (WAF) v Lisabone, získala všestranná drevená chata ANNA Stay od holandského dizajnéra Caspara Scholsa, ocenenie World Hotel Building of the Year 2022. WAF je najväčšia architektonická udalosť na svete. ANNA Stay bola ocenená za svoj udržateľný dizajn, ktorý hosťom umožňuje znovu sa spojiť so sebou samým a prírodou. S ručne pohyblivými stenami a oknami otvára ANNA Stay nové horizonty ubytovania v prírode.

ANNA Stay je vybavená dvoma ochrannými posuvnými krytmi a umožňuje vám otvoriť ich a stať sa súčasťou vášho okolia. Vnútorný plášť je vyrobený z dvojitého skla, vonkajší plášť je vyrobený z dreva. Pohybom plášťou sa ANNA mení a prispôsobuje počasiu, náladám alebo príležitostiam.

 

V zime zateplená drevená vrstva udržuje teplo vo vnútri ako hrubý zimný kabát. Na jar alebo na jeseň sklo udrží dážď vonku a vo vnútri privíta slnko, aby zohrialo priestor. Ak sa príliš oteplí, hostia môžu buď posunúť a zavrieť drevenú vrstvu, aby vo vnútri udržali chlad, alebo otvoriť sklenenú vrstvu, aby do nej mohol vniknúť chladný vánok. Ako každý organizmus, aj ANNA reaguje na prostredie a pohybuje sa v rytme prírody, aby vám umožnila byť jej súčasťou, a nie byť len divákom. Zažijete krásu divokej dažďovej sprchy spod presklenej strechy, prebudíte sa medzi vtákmi v skorých ranných hodinách alebo sa necháte očariť hviezdnou nočnou oblohou priamo nad vašou posteľou.

ANNA je vyvinutá modulárne, čo má za následok krátky čas výstavby na mieste a minimálne ekologické narušenie. Aby sa zabezpečila nízka prepravná stopa, ANNA bola navrhnutá tak, aby umožnila v budúcnosti 80 % jej jedinečných dielov vyrábať lokálne prostredníctvom digitálneho súboru na CNC strojoch a 3D tlačiarňach (montážny materiál je vytlačený z recyklovaného plastu ) kdekoľvek na svete. Okrem toho, 26 jedinečne navrhnutých profilov zaisťuje, že ANNA vždy dokonale kĺže a zostáva vodotesná a vetruvzdorná. Najinovatívnejšou časťou sú patentované hliníkové koľajnice s integrovaným veterným labyrintom.

Text: Redakcia z materiálov v2com

Foto: Jorrit 't Hoen, Tonu Tunnel