Odborník radí – Zdravá a šetrná klimatizácia

Chladenie domov, či bytov klimatizáciou je bežná vec. Existuje aj však aj iné riešenie, ktoré je priaznivejšie pre človeka?


Chladenie stropom či stenami dokáže zabezpečiť tepelnú pohodu v horúcich letných dňoch, bez potreby použitia klimatizácie. Eliminuje sa nežiaduce prúdenie vzduchu, systém je bezprašný a pracuje nehlučne. Veľkoplošné chladenie je mimoriadne kladne hodnotené jeho užívateľmi zo zdravotného hľadiska. Takýto spôsob riešenia chladenia navyše nenarušuje dizajn interiéru domu.

Na akom princípe pracuje chladenie stropom, či stenami?

Plošné chladenie odbúrava tepelnú záťaž najprirodzenejším spôsobom – sálaním. Chladiaca voda prúdi v strope, či v stenách v zabudovaných polybuténových rúrkach gabotherm® hetta.  Ochladzovanie na rozdiel od klasickej klimatizácie prebieha jemným sálaním medzi chladiacou plochou a všetkými teplejšími plochami v miestnosti, vrátane človeka. Teplota stropu či steny by nemala klesnúť pod hranicu 15-19°C, čo je hranica rosného bodu, aby nenastala nežiaduca kondenzácia.

Zvolením vhodného zdroja tepla vieme spojiť chladenie a kúrenie dokopy a ušetriť

Tepelné čerpadlo vzduch-voda Wolf  BWL-1S v splitovom prevedení predstavuje ideálne zariadenie pre objekty, kde chceme  kúriť, ale i chladiť. V spojení  s plošnými systémami gabotherm®  (podlahové vykurovanie, stenové / stropné vykurovanie a chladenie) poskytuje zákazníkovi dokonalú tepelnú pohodu nielen v zime ale i v lete, bez potreby dodatočnej investície do kúpy a inštalácie dodatočného zdroja chladu, klimatizácie. Zákazník tak zakúpením jediného zariadenia získava dvojaké využitie.

Text a foto: Wolf SR

 

2.5.2015