Odvodnenie MEA v novom sídle Škoda Auto

Spevnené plochy okolo areálu sú odvodnené žľabmi z polymérbetónu MEADRAIN SVF a pokryté pozinkovanými mriežkami. Odvodnenie tesne okolo obvodových múrov a ochrana fasád je riešená žľabmi MEATEC. Systém MEATEC tak zabraňuje kondenzácii vlhkosti a tvorbe plesní cez stavebné a terasové konštrukcie.

Spoločnosť Škoda Auto otvorila na jar 2024 svoje nové sídlo v Mladej Boleslavi, ktoré dostalo názov Laurin & Klement Kampus. Päťpodlažná budova pozostáva zo štyroch vzájomne prepojených blokov v tvare písmena L s rozlohou 22 800 m2. Ponúka pracovné priestory pre približne 2 000 zamestnancov.

Moderný kancelársky komplex konsoliduje doteraz rozptýlené oddelenia a spĺňa najvyššie štandardy udržateľnosti. Výstavbu realizovala spoločnosť Metrostav v priebehu dvoch rokov.

Nové technológie, znížené energetické nároky

Pri výstavbe boli použité najmodernejšie technológie podľa metódy modelovania budov. Ľahké stropné moduly Cobiax pomohli znížiť celkovú hmotnosť betónu, čím sa znížila uhlíková stopa. Súčasťou sú aj technické inovácie, ktoré výrazne znižujú spotrebu energie. LED osvetlenie s inteligentnými senzormi, ktoré znížili spotrebu energie o polovicu v porovnaní s bežnými žiarivkami. Budova je tiež vybavená fotovoltickou elektrárňou s výkonom 100 kW a vysokoúčinnou klimatizáciou s rekuperáciou energie (až 80 %). Tieniace žalúzie znižujú nároky na chladenie budovy o 30 %.

Certifikát udržateľnosti

Celý komplex bol navrhnutý s ohľadom na udržateľnosť, čo by malo viesť k získaniu zlatého certifikátu udržateľnosti od Nemeckej rady pre udržateľné budovy (DGNB).

Hospodárenie s dažďovou vodou

Súčasťou zodpovedného prístupu k udržateľnosti je aj hospodárenie s dažďovou vodou. Spevnené plochy okolo komplexu sú odvodnené žľabmi z polymérbetónu MEADRAIN SVF a prekryté pozinkovanými roštami.

Odvodnenie okolo obvodových múrov a ochrana fasád

Odvodnenie tesne okolo obvodových múrov a ochrana fasád je riešená žľabmi MEATEC. Rôzne prevedenia krycích roštov spĺňajú estetické požiadavky, ale zároveň zabezpečujú bezbariérový priechod, účinné odvodnenie a vysušenie fasády. Systém MEATEC tak zabraňuje kondenzácii vodnej pary a tvorbe plesní cez stavebné a terasové konštrukcie.

Odkvapové systémy MEATEC sú určené pre terasy, ploché a zelené strechy alebo plochy s drenážnou vrstvou. Počas prívalových dažďov dokážu rýchlo pojať prívalovú vodu, ktorá by inak cez kryciu mriežku stekala do vchodu alebo na fasádu.

Zo žľabu sa už zachytená voda ľahko dostane do odvodňovacích vrstiev v oblasti. Perforácie v bočnej stene žľabu pomáhajú urýchliť odvetrávanie absorbovanej vody. Vysoký bočný tlak na žľab je riešený pomocou priečnych výstužných mostíkov.

Keďže žľaby sú 100 % recyklovateľné, podporujú aj záujmy investorov usilujúcich sa o certifikáciu udržateľnosti budov (napr. LEED, BREEAM).

Projektový tím spoločnosti MEA Water Management pomohol s hydraulickými výpočtami a návrhom systému.

Viac informácií o systémoch MEATEC nájdete na www.mea.sk.  

Video z inštalácie:

Zdroj fotografií: Škoda Auto, MEA Water Management