Parametre, ktoré sa pri výbere novej práčky neoplatí podceňovať

Automatická práčka je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Domáci spotrebič, bez ktorého by sme si starostlivosť o čistotu oblečenia už nevedeli ani predstaviť. Aby vám ale slúžil bez najmenších problémov a dobre, je nutné výber zohľadniť s potrebami celej vašej rodiny.

Náš krátky poradca, ktorý vás prevedie jednotlivými dôležitými parametrami, vám pri hľadaní toho najlepšieho modelu pomôže. Vaše nové posteľné obliečky si potom vďaka kvalitnej práčke zachovajú svoje pôvodné vlastnosti a kvalitu oveľa dlhšie.

Správny typ práčky je základ úspechu

V prvom kroku si ujasnite, ktorý typ zariadenia vám bude najviac vyhovovať a či budete mať v prípade jej poruchy možnosť nájsť na trhu náhradné ložisko do práčky. Neznáme značky s veľmi nízkou cenou by ste si mali poriadne preveriť.

Okrem značky treba ale myslieť aj na jaj typ. K dispozícií máte:

  • Práčky s horným plnením — tento typ zariadenia si vyžaduje menej miesta. Bielizeň sa vkladá zhora, šetríte tak tiež priestorom na otváranie dvierok. Nutné je však počítať s miestom nad práčkou minimálne 50 cm.

  • Práčky s predným plnením — otváranie dvierok spredu potrebujú viac priestoru. Tieto modely bývajú širšie a môžete si ich kúpiť aj pre náplne bielizne viac ako 5 kg. Vďaka väčšej ploche sú tiež stabilnejšie. Ak potrebujete šetriť priestorom, s predným plnením sa dajú kúpiť tiež slim práčky s menšou hĺbkou.

  • Kombinované — takúto práčku si môžete kúpiť aj v kombinácii so sušičkou. Toto je možné len v prevedení s plnením spredu.

Práčky podľa umiestnenia

Práčky sa vo väčšine prípadov umiestňujú do kúpeľne, môžete sa však rozhodnúť aj pre inštaláciu do kuchyne alebo technickej miestnosti. Do kuchyne sa najviac hodia práčky s predným plnením. Môžete si ich kúpiť tiež ako vstavané spotrebiče, takže nenarušia celistvosť kuchynskej linky. V kúpeľni je potrebné riadiť sa najmä jej podlahovou plochou, ktorá nie je vždy veľká.

Kapacita práčky

Dôležitým kritériom je kapacita bubna. Tu sa riaďte počtom členov v domácnosti. Pre jedného alebo dvoch ľudí vám postačí menší model s kapacitou do 4 kg. Pre troch až štyroch ľudí sú k dispozícii modely 5 – 6 kg. Na trhu nájdete tiež práčky s kapacitou 7 kg.

Ak práčku preťažíte a kapacitu prekročíte, môžete veľmi rýchlo spôsobiť poškodenie jej dôležitých častí. Plne funkčné čerpadlo do práčky Electrolux zoženiete síce bez najmenších problémov, na jeho výmenu už ale budete potrebovať odborníka.

Hlučnosť

Pri prevádzke spotrebičov v domácnosti by ste sa mali zaujímať tiež o hlučnosť. Drahšie modely ponúkajú pranie s hlučnosťou len do 50 dB. Bežná hlučnosť práčky je často do 60 dB. Pri žmýkaní, kedy je hlučnosť najvyššia, je to do 80 dB.

Pokiaľ budete hľadať vhodnú práčku do vašej domácnosti podľa týchto parametrov a nezabudnete aj na úsporu energie, určite sa to odrazí na vašej dlhodobej a maximálnej spokojnosti. Tak na to myslite.

Zdroj obrázka: Didecs/Shutterstock.com