Podľa čoho vybrať kvalitnú krbovú vložku?

Ako rozlíšiť krbovú vložku nižšej kvality od prémiovej triedy? Každý má vlastný štýl. Niektorí si vyberajú krb výlučne podľa vzhľadu, zatiaľ čo pre iných je dôležitá technická časť krbu.

Aj keď sú krbové vložky zdanlivo podobné, keď sa pozrieme na podrobnosti bližšie, zbadáme rozdiely v kvalite. V čom sa skrývajú tieto rozdiely? Laickými očami sú rozdiely medzi dvoma vložkami ťažko zistiteľné, ale v nasledujúcom texte vám pomôžeme, aby ste ich ľahšie našli aj vy.

Jedným z najzákladnejších rozdielov, ktorý odlišuje kvalitný krb od nižšej kvality je materiál ohniska. Každopádne treba skontrolovať, či je krbová vložka oceľová alebo liatinová. Pre laika je to možno rovnaké, no liatinová vložka má nižšiu účinnosť, je menej odolná a citlivá na vlhkosť. Kvôli vlhkosti môže aj prasknúť. Oprava je takmer nemožná, preto sa to často rieši výmenou celej krbovej vložky. Oceľové krbové vložky sú oveľa odolnejšie a ľahko servisovateľné. Ďalším dôležitým faktorom je ohnisko krbovej vložky, ktoré môže byť šamotové, vermikulitové, betónové, poprípade aj plechové. Možno, že sa vám to ani nezdá, ale aj tieto majú dôležitú úlohu tak vo funkčnosti, ako aj v dizajne krbu. Kým plechové výplne ohnísk krbových vložiek nemajú žiadnu pridanú hodnotu, šamotové a betónové  zvyšujú účinnosť krbu. Vermikulitové ohnisko má dizajnovú výhodu. Spaliny sa na vermikulite nenalepia, preto povrch ohniska zostane aj po použití čistý. Pri výbere správnej krbovej vložky skutočný odborník vždy berie do úvahy potreby zákazníka.

Pozrime si teraz neviditeľné vlastnosti produktu, ktoré sa dostanú do popredia len po dôkladnejšom preštudovaní výrobku. Na prvý pohľad ich nevidíme, ale tieto vnútorné vlastnosti robia krb efektívnejším a výkonnejším. Takéto skryté vlastnosti sú napríklad prívod externého vzduchu do krbovej vložky, či je výkon regulovateľný, koľko vzduchu sa dostáva do ohniska, či má krbová vložka systém čistého skla. Ku komfortnému používaniu treba zistiť aj o niečo viac ohľadom technológií. Každý má rád pohľad do ohňa, ale málokto má rád vôňu dymu v interiéri. Preto si treba pozrieť, či je krb vybavený systémom, ktorý zabraňuje zadymenie do miestnosti. Horenie pri vysokej účinnosti má unikátny pohľad, ktorý dokáže očariť používateľa. Skontrolujte, či má krb okrem primárneho a sekundárneho spaľovania a terciárne spaľovanie. Tieto pridané hodnoty zvyšujú účinnosť krbovej vložky, vďaka čomu z najmenšieho množstva dreva získame najviac tepla. Pravdou je, že prvoradý je dizajn, ale s lepším krbom môžeme radikálne znížiť vykurovacie náklady. Dobre zvolená krbová vložka nám môže ušetriť stovky Eur ročne, ale to nie je všetko. Stane sa dominantnou súčasťou interiéru a očarí nielen vás, ale každého návštevníka vášho domova. Nezabudnite, že krb je dlhodobou investíciou do vášho domova, preto najlepším riešením je obrátiť sa na skúseného majstra a vybrať si dôveryhodnú firmu.

Text: redakcia v spolupráci s Deltako

Foto: Deltako