Pražský byt so škandinávskou atmosférou

Drevené prvky, svetlé odtiene v kontraste s čiernymi detailmi, umenie vychutnať si západ slnka na priestrannej terase alebo priamo z pohodlia vyhriatej fínskej sauny… to sú signifikantné elementy správnej škandinávskej atmosféry, ktorú možno s trochou túžby a odhodlania vytvoriť aj na šiestom poschodí pražského činu.

Nikdy nie je skoro, prizvať si architekta na rekonštrukciu nehnuteľnosti. Svoje o tom vedia majitelia mezonetového bytu v starom nájomnom dome v pražskej Letnej - tí najskôr oslovili architektu a až potom kúpili byt, ktorý s jej pomocou zrekonštruovali k svojej spokojnosti. „S klientmi sme si najskôr ujasnili, čo od vysnívaného budúceho bytu očakávajú a aké naň majú nároky a požiadavky. Tomu sme následne výber bytu podriadili,“ hovorí architektka Hana Novotná z architektonického štúdia 2MAD a pokračuje: „Než ma klienti oslovili, sami najskôr absolvovali dve prehliadky iných bytov. Vzhľadom na ich špecifické požiadavky, ktoré zahŕňali napríklad umiestnenie sauny, bolo potrebné vyberať vhodnú nehnuteľnosť s ohľadom na technické záležitosti, aby všetko bez problémov fungovalo. Preto sa nakoniec rozhodli obrátiť na odbornú pomoc.“ Mezonetový byt pôvodne o veľkosti 140 m2 a terasou o výmere 8 m2 bol prvý, ktorý spoločne navštívili. A zároveň aj posledný, pretože bolo rozhodnuté.

Zmena dispozícií

Byt bol v zlom stave a jeho dispozičné riešenie príliš nefungovalo. Navyše terasa, ktorá bola zo strany klientov zásadnou podmienkou pre výber aj kúpu bytu, pôsobila veľmi stiesneným dojmom. Po vzájomnom dohovore a rok trvajúcom plánovaní tak nastali rozsiahle stavebné úpravy. „Klienti boli otvorení novým možnostiam, a preto sme mohli navrhnúť razantné zmeny a odvážne riešenia. V byte prakticky nezostalo nič pôvodné - došlo k zásadnej úprave dispozícií v oboch poschodiach,“ popisuje architektka. Na spodnom poschodí novo vznikli dve detské izby a kúpeľňa so sprchovacím kútom. Pôvodne samostatná kuchyňa bola vo forme kuchynského kúta premiestnená do priestrannej centrálnej miestnosti, kde spoločne s jedálenskou časťou a obývacou izbou vytvorili miesto na stretávanie celej rodiny.

Na hornom poschodí, v ktorom sa nachádza takzvané manželské štúdio, bola úprava dispozícií náročnejšia z dôvodu hľadania optimálneho riešenia uzla kúpeľňa, sauna a šatňa. „Nová dispozícia horného poschodia zahŕňala jednu úplne zásadnú úpravu, a to zväčšenie terasy, ktorá sa tak viac otvorila do priestoru. Vlastná spálňa bola doplnená šatňou, kúpeľňou so samostatnou toaletou a na mieru vyrobenou fínskou saunou vykurovanou elektrickou pecou, ​​ktorá malým oknom ponúka cez veľkoformátové presklenie terasy priehľad von,“ popisuje Ing. arch. Hana Novotná, autorka návrhu celej rekonštrukcie. Keďže je terasa orientovaná západnou smerom, v podvečerných hodinách poskytuje výhľad na zapadajúce slnko.

Komplikácie ako výzva

Práve sauna s terasou boli hlavnými prvkami celej rekonštrukcie, ktoré bolo nutné riešiť najmä z technického hľadiska. Napríklad pri saune bolo nevyhnutné vyriešiť odvod tepla a vlhkosti, čo bolo vykonané núteným odvetrávaním. Konštrukčne aj legislatívne najväčším orieškom celej prestavby potom bola terasa. Ako popisuje architektka Novotná: „Aby sme mohli terasu čo najlepšie prepojiť s interiérom, navrhli sme zásah do strechy podkrovia a vytvorili veľkoplošné rohové zasklenie spálne. Keďže sa však nájomný dom nachádza v pamiatkovej zóne, tento návrh sme museli konzultovať s orgánmi pamiatkovej starostlivosti, u ktorých musel prejsť schvaľovacím procesom. Komplikáciou bolo aj to, že horné poschodie mezonetového bytu bolo navyše súčasťou pôdy, s ktorej krokvovou konštrukciou nebolo možné akokoľvek hýbať.“ Priestor terasy sa tak takmer zdvojnásobil, avšak úprava strešnej roviny, vytvorenie vikiera a veľkého presklenia bola v rámci priebehu rekonštrukcie tou najväčšou výzvou. . „Problém nastal pri otázke, ako budú také veľké presklené plochy prepravené do šiesteho nadzemného podlažia bez použitia výťahu, ktorý bol na tieto účely príliš malý,“ hovorí Ing. arch. Hana Novotná a pokračuje: „Nové zasklenie terasy, ktoré pre túto realizáciu vyrobila firma Janošík, bolo teda nakoniec vynesené ručne po schodoch. Tomu sa upravovali aj rozmery niektorých skiel, aby ich bolo na miesto vôbec reálne dostať a aby s nimi bola jednoduchšia manipulácia.“

Veľa komplikácií nastalo aj v ďalších štádiách rekonštrukcie. Oproti pôvodným predstavám bolo nevyhnutné urobiť kompletne novú skladbu podlahy na spodnom poschodí, novo zatepliť strechu a odhlučniť strojovňu výťahovej šachty, s čím sa pri plánovaní nepočítalo. Tieto nedostatky sa objavovali až v samotnom priebehu rekonštrukcie. Prianie, ktoré sa majiteľom bohužiaľ nakoniec nepodarilo splniť, bolo inštalovať do interiéru designový krb. Ten by totiž vyžadoval vysoký komín siahajúci nad úroveň strechy, čo bolo z technického hľadiska veľmi zložito uskutočniteľné. Nakoniec sa od neho teda po vzájomnej dohode upustilo.

V severskom štýle

Škandinávska atmosféra sa v byte odráža nielen vďaka inštalovanej saune, ale aj z pohľadu ladenia celého interiéru. Ten podľa predstáv klientov nesie prvky štýlu severských krajín, do ktorých sa pravidelne vydávajú na dovolenku. „V dobe vzniku bytu ešte tento štýl nebol v Českej republike tak monoplošne rozšírený, ako je tomu dnes. Ohľadom interiérového vybavenia sme sa s klientom úplne zhodovali a výber zariaďovacích prvkov prebiehal úplne bez konfliktov,“ opisuje spoluprácu architektka. Farebná paleta ladenia bytu je úplne minimálna. Veľké biele plochy sú doplnené čiernymi detailmi, ktorými sú napríklad aj dverné a okenné kľučky MINIMAL od českého výrobcu M&T, ktoré architekta do projektu zvolila v povrchovej úprave titán čierny mat. „Keď som majiteľom bytu navrhla tieto kľučky, s ktorými som mala skúsenosti už zo skorších projektov, okamžite sa pre nich nadchli. Získalo ich najmä to, že rovnaký dizajn kľučiek je možné použiť ako na dverných krídlach, tak aj na posuvnom HS portáli, čo u výrobcov kovania rozhodne nebýva zvykom,“ hovorí Ing. arch. Hana Novotná. „Kovanie MINIMAL ponúka ucelenú kolekciu, ktorá zahŕňa prvky pre dvere, okná, HS portály, ale napríklad aj dverné zarážky. Jednotlivé prvky sú tak pohľadovo zladené a interiéru dodávajú ucelený výraz,“ dopĺňa Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, jediného českého výrobcu dizajnového dverného a okenného kovania v Českej republike.

Farebná paleta ladenia bytu je úplne minimálna. Veľké biele plochy sú doplnené čiernymi detailmi, ktorými sú napríklad aj dverné a okenné kľučky MINIMAL od českého výrobcu M&T, ktoré architekta do projektu zvolila v povrchovej úprave titán čierny mat. „Keď som majiteľom bytu navrhla tieto kľučky, s ktorými som mala skúsenosti už zo skorších projektov, okamžite sa pre nich nadchli. Získalo ich najmä to, že rovnaký dizajn kľučiek je možné použiť ako na dverných krídlach, tak aj na posuvnom HS portáli, čo u výrobcov kovania rozhodne nebýva zvykom,“ hovorí Ing. arch. Hana Novotná. „Kovanie MINIMAL ponúka ucelenú kolekciu, ktorá zahŕňa prvky pre dvere, okná, HS portály, ale napríklad aj dverné zarážky. Jednotlivé prvky sú tak pohľadovo zladené a interiéru dodávajú ucelený výraz,“ dopĺňa Roman Ulich, hlavný dizajnér spoločnosti M&T, jediného českého výrobcu dizajnového dverného a okenného kovania v Českej republike.

Čiernobielu kombináciu potom pohľadovo zjemňujú a zútulňujú drevené prvky v dubovom prevedení, ako napríklad podlaha, schodisko s dubovými nášľapmi, či masívny dubový nábytok na mieru z dielne českých výrobcov Stylishrooms. Puristickú farebnosť bytu sa podarilo zachovať aj po jeho obývaní.

Ohliadnutie za rekonštrukciou

Aj napriek všetkým úskaliam sa byt podarilo zrealizovať k maximálnej spokojnosti jeho majiteľov. „Kompletne zmenené dispozície bytu na rodinných 4 + kk vnímame veľmi pozitívne, rovnako tak vybudovanie sauny a tiež vyriešenie problému prílišného skosenia hornej mezonetovej časti bytu s rekonštrukciou priľahlej terasy. Spätne môžeme potvrdiť, že sa nám určite vyplatila poctivá príprava vrátane skorej komunikácie so stavebným úradom a orgánmi pamiatkovej starostlivosti,“ hovoria majitelia bytu a na otázku, či by niečo vo svojom byte zmenili, odpovedajú: „Vďaka vždy bezproblémovej komunikácii s pani architektkou a jej skvelej práci sme v našom byte naozaj spokojní. Pokiaľ by sme ale predsa len mali možnosť spätne niečo meniť, tak snáď len veľké okno v skosenej časti obývacej izby smerom do ulice, ktoré tu zostalo pôvodné, a to z hľadiska zlepšenia tepelnej izolácie.“ A Ing. arch. Hana Novotná záverom dodáva: "Myslím, že za spokojnosť majiteľov hovorí aj to, že sme stále v kontakte a momentálne pre nich realizujeme rekonštrukciu chalupy v Krkonošiach."

Technické údaje:

Štúdia: 2015

Rok realizácie: 2016 - 2018

Úžitková plocha: 135 m² byt + 13 m² terasa

Dispozícia: 4+kk

Architektka: Ing. arch. Hana Novotná, architektonické studio 2MAD, 

Foto: Ing. Jiří Beran pro M&T