Premýšľate nad kúpou bytu v Čechách? Oplatí sa vám slovenská hypotéka?

Prudký nárast úrokov, ktorý vlani odštartovala Česká národná banka, roztvoril nožnice v ponukách hypoték v Česku a na Slovensku. Kým naše banky poskytujú úvery s priemerným úrokom pod 1 %, u susedov sa úrokové sadzby bežne pohybujú okolo 4,5 %. Slováci žijúci v Čechách tak dokážu so slovenskou hypotékou výrazne ušetriť a pre niektorých to môže byť jediná cesta ako dokážu financovať svoje bývanie. Toto riešenie využíva stále viac klientov, ktorí v prospech úveru najčastejšie zakladajú byt alebo dom rodičov na Slovensku.

Hypotéka za český byt sa dá splácať aj na Slovensku

Aj vzhľadom na rast úrokových sadzieb v Českej republike oslovuje našich maklérov čoraz viac našincov, ktorí žijú a pracujú v Česku, ale zaujímajú sa o hypotéku na Slovensku. Ak majú slovenské občianstvo a splnia podmienky, tunajšie banky vedia týmto klientom poskytnúť výrazne lacnejší úver a na splátke tak môžu mesačne ušetriť aj stovky eur, čiže tisícky českých korún. Napríklad pri výške úveru 140-tisíc eur a priemernom úroku 0,9 % vyjde mesačná splátka klienta v slovenskej banke 445 eur, ale v Česku by mesačne splácal až 17 480 korún, teda v prepočte 710 eur,” vysvetľuje Eva Šablová, riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk. 

V posledných dňoch sa intenzívnejšie hovorí aj o raste úrokových sadzieb na Slovensku, podľa odborníčky to ale nebude také náhle a ani také výrazné navýšenie ako v Česku. „Napriek tomu, že na Slovensku sa čoraz častejšie skloňuje zvyšovanie úrokov najmä kvôli inflačným tlakom, neočakávame, že sa tak udeje v tomto roku. Európska centrálna banka (ECB) a teda aj Slovensko je vzhľadom na ekonomický priestor Európskej únie v úplne inej situácii v porovnaní s českým trhom, preto prípadné zvýšenie základnej sadzby ECB bude závisieť od sily ekonomiky. Ak sa tak udeje, s najväčšou pravdepodobnosťou tento nárast bude len mierny a postupný, čo sa pravdepodobne odrazí pozvoľným rastom úrokov na Slovensku. Kedy sa tak stane, je zatiaľ otázne,” hovorí Šablová.

Foto: Pexels

Podmienkou je aj ručenie slovenskou nehnuteľnosťou

Výrazne nižšia úroková sadzba však nie je to jediné, čo by mali záujemcovia o úver na Slovensku vedieť. K žiadosti o hypotéku musia doložiť aj znalecký posudok k nehnuteľnosti, ktorou budú ručiť pri úvere a táto nehnuteľnosť sa musí nachádzať práve na Slovensku. Od jej hodnoty sa potom odvíja maximálna výška hypotéky, ktorú môžu Slováci žijúci v Čechách financovať aj svoje bývanie za hranicami. 

S českým príjmom nie je problém, ale regulácia je iná

Kým nehnuteľnosť založená v prospech úveru sa musí nachádzať na Slovensku, s príjmom je to o niečo jednoduchšie. Prijem z českého zamestnania uzná bez problémov hneď niekoľko slovenských bánk. Takisto dokážu nájsť riešenie aj Slovákci, ktorí v Česku podnikajú a majú príjem ako SZČO. Napríklad Slováci pracujúci na živnosť v Rakúsku a v Maďarsku by s týmto typom príjmu pri žiadosti o úver v našich bankách nepochodili.  

 Ale čo sa týka akceptácie výšky príjmu, na Slovensku platí iná regulácia ako v Česku. Národná banka Slovenska stanovila, že celková suma mesačných splátok klienta nesmie presiahnuť 60 % jeho čistého mesačného príjmu po odpočítaní životného minima. Na rozdiel od českého prostredia tak môžu banky schváliť klientom inú výšku úveru napríklad aj v závislosti od toho, o koľko detí sa starajú. Ďalším limitujúcim faktorom je aj maximálny úverový strop, ktorý u nás nesmie presiahnuť 8-násobok čistého ročného príjmu Slováka.

Česká národná banka zatiaľ nereguluje maximálnu výšku úveru v závislosti od toho, koľko zarába žiadateľ o úver. To sa však od apríla zmení a podmienky sa výrazne sprísnia. „Od apríla v Česku splátky úveru nebudú môcť presiahnuť viac než polovicu, resp. v závislosti od veku žiadateľa viac než 45 % jeho čistého mesačného príjmu. Zároveň celkový dlh nesmie presiahnuť 8,5-násobok, respektíve 9,5-násobok čistého ročného príjmu. Očakávam, že počet záujemcov o slovenskú hypotéku bude medzi Slovákmi žijúcimi v Česku stále rásť,” komentuje odborník na hypotéky Petr Motáček z českej vetvy FinGO. 

Jedna nehnuteľnosť však niekedy nestačí

Tak ako v Česku, aj na Slovensku však platí, že na nehnuteľnosť musíte prispieť aj z vlastného vrecka. Od banky obvykle dostanete len 80 %, vo výnimočných prípadoch 90 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti, a to môže byť zásadným limitom pre žiadateľov o úver žijúcich v Česku. Tak ako na Slovensku, aj v Česku je čoraz obvyklejšie, že žiadatelia o hypotéku ručia kupovaným bytom alebo domom vo výstavbe a k tomu pridajú ešte ďalšiu nehnuteľnosť, napríklad dom rodičov. Vďaka tejto kombinácii dosiahnu v banke lepšie podmienky a vyšší úver. 

Ak teda niekto kupuje nehnuteľnosť v Česku a nemôže ňou ručiť slovenskej banke, potrebuje dostatočne hodnotné zabezpečenie na Slovensku, inak pre neho prechod k slovenskej banke nemusí byť výhodný. Pri hypotéke vždy platí, že každá situácia je individuálna a aby ste sa dostali k najvýhodnejšej ponuke, je potrebné zvážiť množstvo faktorov.

Text: Redakcia z materiálov FinGO

Foto: FinGO