Prírodná elegancia a trvácnosť pre váš exteriér

Terasa je jedným z najobľúbenejších miest v dome. Je to miesto, kde sa stretáva rodina či priatelia, aby spolu prežili príjemné chvíle. Drevená podlaha pomôže tento priestor zútulniť a dať mu jedinečný a príjemný charakter. V tomto článku si povieme výhody drevených podláh na terasách, spomenieme rôzne druhy dreva vhodné pre vonkajšie použitie a tiež dôležité aspekty údržby.

Estetický prínos

Drevo má schopnosť spríjemniť okolitý priestor svojou prirodzenou krásou. Jeho textúra a teplý odtieň pridajú terase príjemný, prírodný vzhľad. Veľmi dobre sa kombinuje aj s inými materiálmi vhodnými do exteriéru, ako je napríklad kameň, sklo či kov. Prepojí ju tak s okolitým prostredím a vytvorí dokonalú symbiózu.

Drevené terasové dosky sú dostupné v širokej škále farieb, vzorov a typov dreva. Vďaka tomu môžete terasu prispôsobiť svojmu osobnému vkusu. Časom získava drevo jedinečnú patinu a to mu dodáva autentický vzhľad. Toto ocenia aj milovníci rustikálneho štýlu.

Každá drevina má svoju vlastnú farbu, štruktúru aj vlastnosti. Asi najobľúbenejšou voľbou u nás je veľmi trvácny sibírsky smrekovec. Obľúbené sú aj exotické dreviny, ako napríklad cumaru, IPE, bangkirai a garapa. Oproti exotickým terasám má však sibírsky smrekovec jednu podstatnú výhodu, a tou je cena.

Trvácnosť a údržba

Jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú pre drevené podlahy na terase, je ich schopnosť odolávať náročným poveternostným podmienkam. Správny výber dreva je veľmi dôležitý kvôli odolnosti voči vlhkosti, UV žiareniu či hmyzu. Samozrejme, nevyhnutná je aj pravidelná údržba, ktorá zabezpečí, že drevená podlaha zostane krásna a funkčná dlhé roky.

Drevené podlahy na terasách sú vystavené vplyvu dažďa, snehu a iných foriem vlhkosti. Preto je potrebné, aby drevená podlaha bola ošetrená vhodnými ochrannými prostriedkami. Tým sa zamedzuje vstrebávaniu vody a minimalizuje riziko rozpadu alebo deformácie drevených dosiek.

Slnečné žiarenie môže v priebehu času spôsobovať vyblednutie a degradáciu drevených povrchov. Výber vhodnej dreviny a ochranných náterov alebo olejov s UV filtrami pomôže zachovať farbu dreva a vplyv slnečného žiarenia tak minimalizovať.

Veľmi dôležitá je tiež impregnácia dreva proti napadnutiu drevokazným hmyzom a plesňami.

Inštalácia

Aby drevená podlaha odolala náročným podmienkam, je kľúčová správna inštalácia a konštrukcia terasy. Dobré vetranie a odvodnenie sú potrebné pre minimalizáciu hromadenia vlhkosti a degradácie dosiek spôsobených hnilobou. Odporúča sa používať nosné konštrukcie a zabezpečiť tak dostatočný odstup medzi drevom a zemou a vytvoriť priestor na cirkuláciu vzduchu. Keďže ide o exteriér, dbajte aj na vhodný spojovací materiál a dilatačné škáry.

So správnym výberom dreviny, povrchovou úpravou a pravidelnou starostlivosťou vám drevená podlaha pomôže vytvoriť z vašej terasy príjemné prostredie na oddych a relax na mnoho rokov.

Text: Redakcia

Foto: Drevoma