Prístavba k rodinnému domu

Chýba vám doma odkladací priestor, miesto na hobby alebo garáž? Rozmýšľate nad prístavbou? Odpovede na týchto 7 otázok by ste mali poznať skôr, než sa pustíte do stavby.

1. Aký budete mať rozpočet?

Koľko peňazí môžete do prístavby investovať? Máte dostatok úspor, alebo využijete hypotekárny úver? Informujte sa v banke alebo u finančného poradcu, akú sumu vám banka požičia a za akých podmienok. Realistické zhodnotenie finančných možností je základnou podmienkou úspešného dokončenia vášho projektu.

2. Ako sa bude prístavba využívať?

Možností je naozaj veľa – ďalšia spálňa, izba pre rodičov, domáca pracovňa, posilňovňa, dielňa či miestnosť na hobby, letná kuchyňa, sklad záhradného náradia alebo garáž? Pri vytváraní vlastného praktického a zaujímavého priestoru je dobré inšpirovať sa rôznymi kreatívnymi nápadmi.

3. Aká bude veľká?

Rozmery prístavby by ste mali zvoliť podľa zamýšľaného využitia tak, aby ste získali dostatočný vnútorný priestor, no zohľadniť treba aj veľkosť a tvar pozemku. Priveľká prístavba uberie zbytočne veľa zo záhrady, primalá môže byť stiesnená a nepraktická.

4. Kam ju umiestnite?

Najmä ak chcete, aby bola prístavba prístupná z interiéru, mala by pri jej umiestnení zavážiť dispozícia domu. V opačnom prípade možno stojí za zváženie samostatne stojaci záhradný domček či garáž. Ďalšie hľadisko je estetické, tak aby objekt domu a prístavby tvorili harmonickú kompozíciu. A pamätať treba aj na susedské vzťahy – na to, aby ostali dobré, by ste mali dodržať zákonom stanovený minimálny odstup od hranice pozemku, ktorý je 2 m, a so susedmi o vašom zámer komunikovať.

5. Stavebné povolenie alebo ohlásenie?

Na prístavbu, ktorá mení vonkajší vzhľad a objem rodinného domu, budete potrebovať stavebné povolenie. Ak však zvolíte samostatnú stavbu, môže byť vybavovanie podstatne jednoduchšie – drobnú stavbu do 25 m2 stačí podľa stavebného zákona ohlásiť na stavebnom úrade.

6. Ako bude vyzerať?

Či už sa rozhodnete pre prístavbu alebo pre samostatne stojaci objekt, v oboch prípadoch by mali štýlom, tvarom aj farebnosťou ladiť s domom aj so záhradou. Hľadajte inšpirácie na internete aj v časopisoch, najmä v prípade väčšej prístavby je užitočné poradiť sa s architektom.

7. Kto a z čoho ju postaví?

Rovnako ako pri stavbe domu existujú v zásade tri spôsoby. Môžete sa do práce pustiť svojpomocou, prípadne sami organizovať jednotlivých remeselníkov. Sú to síce finančne úsporné varianty, no nie sú pre každého. Najrýchlejšie a najpohodlnejšie je nechať si všetko dodať na kľúč stavebnou firmou. Prístavba pritom nemusí byť len murovaná, sú aj iné šikovné možnosti.

Text a foto: Gardeon