Rekonštrukcia a výstavba verejných budov, bytových a iných objektov s tvárnicami Ytong

Múry novej telocvične vo Gbeloch sú z pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ, tvárnice Ytong a Silka sa osvedčili aj pri výstavbe nového urgentného príjmu v Bojniciach. Stavebné prvky z Ytongu využili aj autori konverzie starej strednej priemyselnej školy na sídlo Mestského úradu v Starej Turé.

Autorka projektu novej telocvične pri Strednej odbornej škole elektrotechnickej v slovenskom meste Gbely Ing. arch. Barbora Macánková má s využitím pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ bohaté skúsenosti.

Výhody a úžitkové vlastnosti týchto tvárnic využila aj pri príprave projektu telocvične vo Gbeloch:„Tvárnice Ytong Lambda YQ sú presné, rýchlo a dobre sa s nimi pracuje a šetria čas a prácu na stavbu, čo je dnes významná položka rozpočtu. Ytong má podrobne riešené detaily, prestupy, celý systém dokáže eliminovať tepelné mosty. Navyše sa aj pri tlaku na nízku energetickú náročnosť nemusia tvárnice Ytong Lambda YQ hrúbky 500 mm zatepľovať, čo opäť zrýchľuje výstavbu a šetrí náklady. A ich parametre a vlastnosti zodpovedali aj požiadavkám investora novej telocvične.“

Stavbyvedúci stavebnej spoločnosti PALKOVIČ – SK Juraj Vajay k tomu dodáva:„Telocvičňu sme postavili za 15 mesiacov a rýchlosť stavby výrazne urýchlili pórobetónové tvárnice a priečky Ytong. Na nosné steny sme používali tvárnice Ytong Lambda YQ hrúbky 500 mm, menšiu časť (okolo 10% muriva) tvorili tvárnice Ytong Lambda YQ 375 mm. S Ytongom pracujeme často a stavali sme s ním nielen rodinné domy, ale aj iné objekty, napríklad novú materskú školu v Kútoch. Všade sa nám osvedčili, okrem dobrých vlastností samotných tvárnic, ako je presnosť a rýchla a jednoduchá výstavba, musím oceniť aj termíny a všeobecné plnenie dohodnutých detailov vrátane cenových záležitostí zo strany spoločnosti Xella.

Autorom konverzie Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Starej Turé na administratívnu budovu a sídlo mestského úradu bol architektonický ateliér Pavlech architekti. Na vytvorenie zošikmených plôch, ktoré spolu so zmenou tvaru okien podporili vertikalitu novej fasády a priniesli do nej hru svetla a tieňa, využili architekti pórobetónovej tvárnice Ytong.

Ing. arch. Marek Pavlech k projektu konverzie starej školy na nový mestský úrad povedal: „V prvom nadzemnom podlaží sme navrhli presklenú časť fasády a výrazný nový vstup z oboch strán budovy. Na fasáde od ulice sme jednoduchou úpravou navrhli nový výraz – okná sú užšie a siahajú až po úroveň podlahy. Išlo nám o vytvorenie zošikmených plôch na fasáde, ktoré by fasádu „rozohrali“ a umožnili by na nej hru svetla a tieňa.”

Vybúrali sa aj parapety (bola to stredná škola) a spolu so zúžením okien tak fasáda získala vertikalitu. Na opačnej fasáde sme okenné otvory zachovali, ale použili sme nové okná s odlišným delením. Použitím úprav hlavnej fasády získala budova nový, moderný a reprezentatívny vzhľad. Zošikmenie okien bolo realizované s pórobetónovými tvárnicami Ytong a dôvod ich použitia bol v jednoduchej realizácii, jednoduchom a rýchlom opracovaní. Stavebný systém Ytong je v stavbe zastúpený aj v interiéri, a to priečkami Ytong. Materiály Ytong poznáme a pracujeme s nimi pomerne často. Pórobetónové tvárnice a ďalšie produkty Ytong sú použité aj vo vedľajšej budove a tiež v iných budovách, ktoré sme navrhovali. Ich veľkou prednosťou je aj skutočnosť, že s nimi vedia pracovať realizačné firmy.“

Text a foto: Xella