Rezidencia v Los Angeles, ktorá oslavuje umenie i prírodu

Rezidencia v Santa Monica Canyon dokonalo zapadá do zalesnenej lokality, v ktorej sa nachádza, pričom zároveň slúži aj ako výstavná sieň pre jedinečnú umeleckú zbierku jej majiteľov.

Manželský pár z Los Angeles poveril expertov na organickú architektúru Kristophera Connera a Jamesa Perryho z Conner + Perry Architects, aby pre nich navrhli dom, ktorý bude vyhovovať ich životnému štýlu, stane sa domovom prvotriednej umeleckej zbierky a zároveň ľahko zapadne do ich milovanej štvrti Santa Monica Canyon.

Hlavnou inšpiráciou pre dizajn rezidencie, z ktorej vyžaruje otvorenosť a pokoj, sa stalo okolie stavby s dubmi a eukalyptami. Kľúčovými dizajnovými črtami sú okná, z ktorých je výhľad na úžasné stromy, široký odkvapový systém a posuvné vonkajšie steny zo skla, ktoré sa otvárajú na centrálny dvor a ponúkajú tak dokonalú rovnováhu medzi bývaním vo vnútri a vonku. Každý výhľad v dome bol navrhnutý tak, aby uchvacoval buď krásou prírody, alebo umenia. Základom pre Krisa a Jamesa boli pôvodné plány od architekta Duncana Nicholsona, chránenca Johna Lautnera. Kris aj James pôvodne pracovali s Nicholsonom a po jeho predčasnej smrti projekt vylepšili a dokončili.

Na pozemku predtým stála skromná chata z kalifornskej éry 40. rokov nachádzajúca sa na zalesnenom mieste, ktoré sa stalo testovacou stanicou lesnej správy počas testovania eukalyptov trvajúceho od roku 1910 až do 20. rokov 20. storočia. Pre klientov bolo dôležité, aby sa táto história rešpektovala a z pôvodného domu sa toho zachovalo čo najviac. Vzhľadom na to, že obaja milujú túto štvrť i jej majestátne stromy, spadnuté eukalyptové drevo zo svojho pozemku využili na výrobu vonkajšieho nábytku a kľúčových prvkov vo vnútri domu, vrátane obrovských vchodových dverí. Z rovnakého dôvodu boli aj materiály určené pre exteriér nového domu vyberané s dôrazom na ich organický pôvod, schopnosť ochrany pred starnutím a kompatibilitu s podnebím – napríklad drevo opaľované technikou Shou sugi ban, meď, exponovaná oceľ a betón. Interiérové materiály boli zvolené tak, aby reflektovali prírodu vonku, či už ide o šedý massangis vápenec a francúzsky dub na podlahy, zvetranú mosadz, začiernené oceľové prvky, či o množstvo mramoru a obkladačiek, vrátane tých umeleckých od Lubny Chowdhary.

Pre klientov, ktorí v štvrti vyrastali, bola príležitosť podieľať sa na celom dizajnovom procese a vybudovať priestor pre ich pôsobivú zbierku umenia splneným snom. Podľa Connera a Perryho ich domov reprezentuje presne to, čo hľadali – typický kalifornský zážitok vo vnútri i vonku, kde je všetko otvorené a zjednotené.

Obaja mi povedali, že dom má akúsi magickú či mystickú schopnosť, ktorá umožňuje svetlu preniknúť dnu v tej pravej chvíli a rovnaké je to i s tieňmi stromov. Zároveň má upokojujúci zrkadlový efekt,“ uviedol hlavný architekt Kristopher Conner.

Technické informácie:

Architekti: Conner a James Perry, Conner + Perry Architects

Interiéroví dizajnéri: Olivia Williams, Olivia Williams Interior Design a Matthew Merrell, Merrell Design Co.

Stavitelia: Michael Robinson, RAM Development and Construction Company, Inc. a Dick Minium, Dick Minium Construction

Záhradný architekt: Case Fleher, Landscape Workspace

Foto: Taiyo Watanabe