Slovenská spoločnosť BAUGRUP v Rijáde

Koncom februára 2024 sa v Rijáde, hlavnom meste Saudskej Arábie konal veľký medzinárodný stavebný veľtrh BIG 5 Saudi. Zúčastnila sa ho aj jediná slovenská spoločnosť BAUGRUP, ktorá je v Čechách a na Slovensku známa najmä výrobou kvalitných certifikovaných obytných, kancelárskych a sanitárnych kontajnerov za najlepšie ceny na trhu. Spolu s Radou slovenských exportérov sa im podarilo v tejto bohatej a rýchlo rozvíjajúcej krajine kreatívnym spôsobom zviditeľniť aj Slovensko.

 

Pomohol tomu banner s anglickým nápisom „MAKING SLOVAKIA GREAT AGAIN“, čo v preklade znamená „Urobme Slovensko znovu úspešným“.

Nápis „MAKING SLOVAKIA GREAT AGAIN“, na fotografii riaditeľ spoločnosti BAUGRUP s lokálnymi podnikateľmi.

BAUGRUP je na Slovensku a v Čechách významným výrobcom obytných kontajnerovľahkých tenkostenných oceľových konštrukcií pre mobilné a modulárne domy. Práve ich know-how od návrhu až po výrobu tenkostenných konštrukcií má v tejto krajine vysoké uplatnenie a na rozdiel od Slovenska tu nejde vôbec o novú stavebnú technológiu. Naopak, stavajú sa z nej obrovské projekty. „Náš lokálny partner postavil v Rijáde za pár mesiacov polovicu zábavného parku Boulevard World a Boulevard City“, toto by u nás nebolo ani len možné si predstaviť“ dodal Lukáš Zvala.

Park Boulevard World v Rijáde postavený prevažne z ľahkej tenkostennej oceľovej konštrukcie za rekordne krátky čas.

Saudská Arábia momentálne zažíva obrovský stavebný rozmach a otvára sa celému svetu. Aktuálne buduje aj známy mega projekt s názvom Neom, o ktorom sa píše vo všetkých svetových médiách. Vyvrcholením bude veľkolepé EXPO 2030 v Rijáde. „Toto bohaté kráľovstvo urobilo za pár rokov naozaj veľký pokrok a verím, že o niekoľko rokov to bude úplne iná krajina. Mentalita ľudí sa taktiež rýchlo mení a ako inšpiráciu majú Spojené Arabské Emiráty, ktoré dnes patria medzi najnavštevovanejšie, najbezpečnejšie a najrozvinutejšie krajiny sveta“ vysvetľuje Zvala.

Tohtoročný stavebný veľtrh BIG 5 Saudi v Rijáde, ktorý sa konal 26-29 Februára 2024 sa tešil rekordnému počtu návštevníkov a vystavovateľov.
Proces výstavby časti Egypt, kde návrh, výroba, montáž ľahkých tenkostenných oceľových profilov a finálne dokončenie trvali len neuveriteľné 2 mesiace.
Fotografia časti Egypt v projekte Boulevard World v Rijáde po dokončení lokálnym partnerom slovenskej spoločnosti BAUGRUP.

Stavebný systém z ľahkých tenkostenných rámov

Tento na Slovensku certifikovaný stavebný systém pod značkou BAUCORE je momentálne vyhľadávaným aj medzi slovenskými a českými stavebnými firmami a to nie len vďaka rýchlosti. Ide o kvalitný systém suchej výstavby, z ktorého sa dajú stavať ako menšie mobilné domy, tak aj veľké podlažné budovy či haly.

 

BAUGRUP predstavil svoju divíziu MOOH, ktorá v skratke znamená „mobile, modular houses“ a písmená „oo“ znázorňujú kolesá, ako mobilitu. Práve pre tú si vybrali najväčšieho výrobcu prívesov pre mobilné domy – holandskú značku Vlemmix. Ide o trend takzvaných tiny housov na kolesách, o ktorý na Slovensku a v Čechách začína byť čoraz väčší záujem. V Čechách si dokonca televízia PRIMA vybrala pre spoluprácu spoločnosť BAUGRUP, ktorá jej do relácie Libovky Pepy Libického, známeho českého kutila, dala jeden skelet na kolesách pre dokončenie. Šikovní domáci majstri sa môžu inšpirovať a veľmi výhodne si taký dom na kolesách dokončiť svojpomocne. BAUGRUP teda ponúka koncept „Urob si sám“, ale spolupracuje aj s niekoľkými firmami, ktoré mobilné domy vedia zákazníkom dokončiť na kľúč.

Model MOOH HUT 600cm pripravený pre svojpomocné dokončenie na plne homologizovanom holandskom prívese Vlemmix. Súčasťou ľahkej konštrukcie je aj loft so schodiskom.

Stavili aj na záhradné domy a garáže

Stavebný systém BAUCORE je mimoriadne vhodný aj pre menšie modulárne stavby akými sú napríklad záhradné domygaráže. Tie sa vedia zákazníkom za krátky čas vyrobiť a dodať aj na kľúč. Spoločnosť ponúka niekoľko sériových modelov, ktoré sa dajú modulovať a rýchlo dokončiť na kľúč či už ako sklad na náradie, sauna, záhradná izba, štúdio pre športové aktivity a podobne. Ide o riešenia s veľmi vysokou životnosťou a BAUGRUP dáva na všetky svoje oceľové skelety až 50 ročnú garanciu.