Smart home a fotovoltaika

Slová ako smart home, inteligentná domácnosť alebo fotovoltaika na nás kričia z každej strany. Čoraz viac ľudí hľadá smart home riešenia ako spôsoby automatizácie svojej domácnosti. Mnoho ľudí sa taktiež zamýšľa nad tým, ako môžu ušetriť energiu či dokonca vyrobiť vlastnú pomocou fotovoltaiky. Kladiete si teraz otázky typu: Prečo to tak vlastne je? Čím je inteligentná domácnosť výnimočná a oplatí sa do nej investovať? Čo je fotovoltaika a aké sú jej možnosti? Poďme sa spolu bližšie pozrieť na smart home a fotovoltaické riešenia.

Znížte svoje náklady elektrickej energie

Základom šetrnejšej peňaženky môžu byť fotovoltaické panely, fungujúce na solárnu energiu. Solárne panely získavajú počas dňa slnečné žiarenie, ktoré pomocou fotovoltaického efektu premieňajú na energiu. Panely obsahujú aktívny materiál – kremíkové články. Pomocou slnečného žiarenia vytvárajú články voľné elektróny, ktoré prúdia cez elektrický obvod. Následne sa prúd moduluje v solárnom striedači. Všetky domácnosti využívajú striedavý prúd, preto je úloha solárneho meniča dôležitá. Jeho úlohou je meniť získanú jednosmernú energiu na striedavú. Následne je energia pripravená na využívanie.

Získajte vlastnú energiu zo slnka a neplaťte predraženú elektrickú energiu od distribučných spoločností, ktoré opäť avizujú navýšenie cien energií. Získaná solárna energia dokáže znížiť množstvo potrebnej energie, tú by ste inak nakupovali od distribučných spoločností. Počas životnosti vašej solárnej elektrárne ušetríte tisíce eur na nákladoch za elektrickú energiu.

Modernizujte svoju nehnuteľnosť a zvýšte jej hodnotu

Fotovoltaika je moderná a nadčasová. Inštaláciou fotovoltaickej elektrárne získa vaša nehnuteľnosť moderný a pokrokový vzhľad. Dôležitejšie je však to, že vaša nehnuteľnosť nadobudne aj na svojej hodnote. Aby všetko fungovalo tak, ako má, je veľmi dôležitá kvalita fotovoltaických panelov. Tie by mali vydržať akékoľvek poveternostné podmienky, od silného vetra cez extrémne vysoké teploty až po intenzívne snehové búrky. 

Dosiahnite štandard energetickej triedy A0 pomocou fotovoltaiky

Od roku 2021 je energetická trieda zákonne povinná pre všetky nové budovy. Pri vhodných podmienkach, dosiahnutie tohto štandardu pri stavbe rodinného domu či iného objektu je u nás samozrejmosťou. Každý, kto sa práve rozhodol postaviť vlastný rodinný dom, si musí dôkladne zvážiť, akým spôsobom je možné dosiahnuť splnenie kritérií takmer nulovej potreby energie. Priamo na budove alebo blízko nej musia byť nainštalované zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, inak nie je možné tento štandard dosiahnuť. Ide o to, aby stavba mala nulovú spotrebu z externého prostredia alebo aby vyprodukovala viac energie, ako spotrebuje. Vhodnou možnosťou je fotovoltaika, ktorá vie byť výhodným riešením v kombinácii s tepelným čerpadlom. Energia získaná fotovoltaickými panelmi je čistá s veľmi nízkou uhlíkovou stopou.

Smart home riešenia

V posledných rokoch zaznamenávame nástup inteligentných domov so smart riešeniami. Na západe celkom bežná vec, ale na Slovensku sme stále v začiatkoch. Prvé inteligentné domácnosti existovali už v roku 1975 a sú pôvodom z USA. Od tejto doby zaznamenali rapídny vzostup, ktorý priamo podporil aj rozvoj internetu a smartfónov. To bolo trochu histórie a teraz sa pozrieme na to, čo smart home riešenie je. 

Zjednodušene, predstavujú systém, ktorý ovláda súčasti domácnosti od vykurovania, cez osvetlenie, hudbu, bezpečnosť, stmievanie až po záhradu. Aby toto všetko dokázal systém ovládať, potrebuje aplikáciu alebo program. Systém inteligentnej domácnosti má prednastavené režimy, ktoré si viete nakonfigurovať tak, aby sa prispôsobili vašim potrebám a spôsobom bývania. Smart home riešenia zabezpečujú komfortné bývanie, šetria financie a zvyšujú bezpečnosť.

Foto: Niko

Šetrite financie s inteligentnou domácnosťou

Okrem toho, že smart home riešenia výrazne zvýšia pohodlie domácnosti, pri správnom nastavení vedia ušetriť financie efektívnym využívaním energie. Úspora energií je najviac badateľná pri vykurovaní. Ak zvýšite teplotu o 1 stupeň, náklady energií sa zdvihnú v priemere až o 6 %. Správnym nastavením teploty v každej izbe podľa potreby, môžete ušetriť až 30 % energií. Mnoho užívateľov inteligentnej domácnosti si nastavuje temperovanie pri odchode z domu do práce ale aj na dovolenku. Počas vašej neprítomnosti si tak môžete znížiť teplotu v interiéri. Ak viete o koľkej sa vrátite, nastavíte si automatické zvýšenie teploty a dom sa vyhreje s predstihom. Pokiaľ je miestnosť prehrievaná slnkom, systém automaticky stiahne žalúzie. V prípade potreby systém zabezpečí vypnutie/zapnutie vykurovania či chladenia. Využívaním inteligentných smart zásuviek vie systém vypnúť televízor, audio systém, prípadne zapnutú rúru a všetky ostatné spotrebiče, ktoré máte napojené na sieť inteligentných zásuviek. Ovládanie je intuitívne a jednoduché aj pomocou aplikácie v smartfóne. 

Foto: Niko

Žite bezpečnejšie a chráňte svoju rodinu

Domáce zabezpečovacie systémy už dávno nefungujú na báze dodatočných káblov „schovaných“ v lištách na stenách či v zložitom programovaní. Nie je to ani o hlasných sirénach hučiacich na celú ulicu, ktoré si aj tak nikto nevšíma. Moderné systémy smart inštalácií postrážia vašu nehnuteľnosť aj bez zbytočných sirén. Vďaka detektoru pohybu príde notifikácia rovno do smartfónu a pomocou kamier hneď viete preveriť, kto je ten neželaný hosť u vás doma. So smart zámkami môžete odomykať a zamykať vstup do domu i jednotlivé miestnosti. Detektory chránia nehnuteľnosť a jeho obyvateľov pred rôznymi situáciami ako je požiar či únik plynu. Oxid uhličitý alebo zemný plyn nevidíte a často ich nemusíte ani cítiť.

Záplavový detektor upozorní na vytápanie, respektíve prítomnosť vody na podlahe. Inteligentná domácnosť skrátka ochráni celú vašu domácnosť a rodinu nech sa deje čokoľvek. 

Smart home technológia – spoľahlivý asistent vašej modernej domácnosti

Žijeme v rýchlej dobe a každá minúta je nám vzácna. Prečo teda strácať čas kontrolovaním zhasnutého svetla či vypnutej televízie. So smart home riešením už nemusíte. Váš spoľahlivý asistent v podobe inteligentnej domácnosti sa o všetko postará a vy získate viac času pre seba a rodinu. 

Smart home riešenia zabezpečujú komfortné bývanie, šetria financie a zvyšujú bezpečnosť.

www.energosmart.sk

Foto: Energosmart