So správnym stavebným softvérom vás ani zmeny v legislatíve nezaskočia

Zmeny v legislatíve zavítali aj do stavbárskeho sveta a teda nie hocijaké. Stavebníctvo nastupuje na nevyhnutnú vlnu digitalizácie a tá so sebou prináša viaceré novinky.

Po niekoľkých desaťročiach sme sa dočkali zmeny. 27.apríla 2022 boli schválené hneď dva nové zákony. Starý stavebný zákon z roku 1976 sa pomaly stáva minulosťou a  od 1. 4. 2024 ho nahradia Zákon č. 200/2022 – Zákon o územnom plánovaní a Zákon č. 201/2022 – Zákon o výstavbe. Je možné, že účinnosť nadobudnú zákony neskôr, keďže nová vláda vo svojom programovom vyhlásení avizuje odklad a prepracovanie zákona. Každá zmena so sebou prináša aj obavy, ako to celé bude fungovať. Zabezpečte si už teraz to správne softvérové riešenie a buďte na novú legislatívu pripravení.  

Čo viedlo k zmene v stavebnom zákone?

Hnacím motorom bolo najmä odstránenie nedostatkov doterajšej legislatívy, snaha o zjednodušenie a zrýchlenie povoľovania výstavby, digitalizácia procesov a prísnejšie postihy voči čiernym stavbám. Za týmto účelom bol zriadený nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR. Ten preberá zodpovednosť za celý proces výstavby.

Aké novinky prinesie nová legislatíva?

Zmeny ovplyvnia viaceré oblasti v stavebníctve, a rovnako aj viacerých účastníkov stavebného konania. Postavenie projektantov bude dôležitejšie ako doposiaľ. Projektant bude zodpovedný za to, aby zosumarizoval všetky vyjadrenia v rámci stavebného konania a predložil ich úradu na schválenie. Samotné stavebné povolenie bude vydávať nový úrad a nie obce. Zákon stanovuje pravidlá elektronickej evidencie pre zhotoviteľa resp. stavebníka. Ten bude povinný všetky dokumenty, zmeny či zápisy zaznamenávať elektronicky v informačnom systéme. Zhotoviteľ je novým zákonom viac chránený. Jeho povinnosťou bude zrealizovať stavebné dielo podľa projektovej dokumentácie, nebude teda niesť zodpovednosť za chyby v dokumentácii. Nová legislatíva tiež upravuje spôsob komunikácie s inštitúciami a účastníkmi konania. Celý proces prejde do elektronickej formy.

Ambície štátu sú veľké

To, čo bolo nedávno hudbou budúcnosti, bude o chvíľu realitou. Jeden systém, URBION, do ktorého sa dostanú všetci účastníci stavebného konania. Ako na online stavebnej konferencii „Stavebníctvo 2023: Nová legislatíva a digitalizácia“ uviedol predseda nového úradu, Ing. Martin Hypký, momentálne sa pracuje na tom, aby do systému mohli vstupovať občania. V procese tvorby je formulár, ktorým sa identifikujeme a budeme môcť do systému vkladať údaje a tiež elektronické úložisko dát. Črtá sa tak budúcnosť bez papierov, ktoré nosíme od jednej úradníčky k druhej. Všetci zainteresovaní budú mať prístup k tým istým dokumentom v úložisku. Nadšenci papierov môžu ešte podávať a dostávať informácie aj papierovo do roku 2028. V konečnej digitálnej podobe by mal byť v roku 2032. Pre všetkých to bude veľká zmena.

Elektronická komunikácia ušetrí kopec času

Komunikácia s úradmi prechádza od apríla budúceho roka do digitálnej podoby. Dokumenty môžete viesť  či zdieľať elektronicky už dnes. Nie je žiadna novinka, že fotky si ukladáme na cloud a prístup k nemu máme viacerí. Toto funguje aj v stavebnej praxi. Všetky dokumenty k stavbe si bezpečne uložíte a zdieľate v online úložisku KROS Stavebné projekty. Viac nemusíte mať obavy, či príloha v e-maile prešla a kolega dostal, čo ste mu poslali. V inteligentom úložisku si určíte aj prístup k jednotlivým súborom. Je na vás, či môžu ostatní robiť zmeny alebo majú dáta len na čítanie.

Prichádza digitalizácia územného plánovania a výstavby

Prvým krokom k digitalizácii bude elektronický stavebný denník povinný pre všetkých stavebníkov s výnimkou drobných stavieb. Táto novinka má platiť od apríla budúceho roka. Nie je na škodu pripraviť sa na zákonnú povinnosť včas. So správnym softvérovým riešením to bude jednoduchšie. Vyskúšajte zadarmo elektronický stavebný denník a šetrite svoj čas aj peniaze. Automaticky dotiahne údaje o počasí z meteostanice, záznam zo stavby nahráte okamžite odkiaľkoľvek, rovnako i fotodokumentáciu. Na výhody digitalizácie sa si zvyknete rýchlo. Všetky informácie máte na jednom mieste, zdieľate ich s ostatnými účastníkmi stavby a kontrola vás viac nezaskočí. Doprajte si všade dostupný a zabezpečený stavebný denník.

Ako si prácu zjednodušiť ešte viac?

Komunikáciu nad stavbou zrýchli aplikácia KROS Priebeh výstavby. Zákazky môžete zdieľať,  sledovať realizáciu stavby  a pracovať nad rozpočtom priamo na webe. Pomôže vám odbúrať zbytočné činnosti a v súpise zrealizovaných prác budete mať všetko prehľadne uložené.

Uľahčite si rozpočtovanie a vytvárajte stavebné rozpočty priamo na webe s appkou KROS Rozpočet. Vždy aktuálne ceny stavebných prác a materiálov aj v mobile nájdete v aplikácii ONLINE Cenníková databáza s viac ako milión položkami. Vytvárate výkaz výmer? Stavte na presné a rýchle spracovanie výmer z projektovej dokumentácie s KROS Výmerami. Všetky online riešenia od KROSU si môžete teraz vyskúšať úplne zadarmo a na vlastnej koži sa presvedčiť, ako vám zjednodušia prácu.

Zákony v stavebníctve sledujeme aj v KROSE

Nové zákony nadobudnú účinnosť už čoskoro. Legislatívne dianie sledujeme v KROSE za vás. Všetko podstatné prinášame na našom blogu. Sledujte nás a buďte v obraze.

Text a foto: Kros