Spomienka na leto

V lete chceme všetci tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu. Pobyt v záhrade zaliatej slnkom, plnej zelene je pre mnohých tou ideálnou predstavou, ako stráviť víkend po pracovnom týždni. Čo však na jeseň, kedy už počasie nepraje a poobedia až večery sú chaldnejšie? Dokonalým útočiskom sa môže stať aj balkón alebo krytá terasa, či hoci aj pokojný vyhradený kút v obývačke. Stačí iba popustiť uzdu fantázii a každé miesto sa premení na malý raj pokoja.

Ak ste u starej mamy na záhrade mali veľkú hojdačku, v ktorej ste sa ako deti dokázali usalašiť aj traja, určite si pamätáte ten príjemný pocit, keď ste museli prižmúriť oči, lebo vám slnko svietilo do očí, počas toho ako ste sa jemne pohupovali  a hltali voňavú čerešňovú bublaninu alebo pili lepkavú červenú malinovku priamo z fľaše. Podobnú spomienku na leto môžete pričarovať naspäť kedykoľvek, bez ohľadu na ročné obdobie či počasie. Stačí jediný kus nábytku. „Obrovským trendom v interiérovom dizajne sú závesné kreslá. Hitom je umelý ratan. Ľahko sa udržiava, odolá vplyvom počasia a množstvo rôznych výpletov vyhovie vkusu každého,“ hovorí Martin Berhan zo spoločnosti Top Ratan.
Závesné kreslá nie sú o veľa väčšie ako klasické kreslo, rozhodne však oživia každý interiér. Umelý ratan navyše pôsobí na nerozoznanie od prírodného, a tak ladí skutočne takmer s akýmkoľvek dizajnom izby. Oblúkový výplet a prírodné odtiene potešia nadšencov naturálneho looku, futuristický, ba až pavučinový výplet tmavohnedej je zas vzorom súčasného moderného štýlu zariadenia interiérov. V niektorých sa pohodlne usadíte aj dvaja, iné poskytnú vďaka premyslenému tvaru vajíčka dokonalé súkromie, a tak sa môžete nechať uniesť myšlienkami aj na kraj sveta. Apropó, pohodlie. O to sa starajú mäkké posltre a vankúše rôznych farieb, aby dokonale ladilo so zvyškom miestnosti. Jednoducho sa udržiavajú, poťahy môžete vymeniť a pokojne oprať aj doma. Nenáročná je aj úrdžba samotných kresiel. Keďže sú vyrobené z umelého ratanu, sú odolné voči vonkajším vplyvom a stačí ich iba pretrieť vlhkou handričkou.„Pretože je umelý ratan vyrábaný z umelých vlákien, odoláva vplyvom počasia , UV žiareniu, dažďu, snehu, dokonca aj mrazom a stáva sa tak prakticky nezničiteľným,“ hovorí Martin Berhan zo spoločnosti Top Ratan. Výhodou umelých vlákien oproti prírodnému materiálu je aj fakt, že neláka škodcov alebo parazitov. Takže závesné kreslo pokojne využijete aj po zimnej sezóne, kedy ho môžete premiestniť na záhradu či terasu, alebo ho môžete mať na balkóne celoročne. Svojim vzhľadom pritom umelý ratan dokonale kopíruje prírodný, preto je na prvý pohľad na nerozoznanie. Polyetylénové vlákna sú tiež zárukou odolnosti a trvácnosti vášho nábytku.
Tieto vlákna s pri výrobe umelého ratanu pri vysokej teplote pretláčajú cez špeciálne dýzy do rôznych tvarov. Pokročilá technológia tak garantuje nielen mäkkosť a pružnosť vlákien ale aj ich stálofarebnosť. Vďaka svojej pružnosti sa potom vlákna vypletajú do rôznych vzorov. No a čo je tiež dôležité, ide o ručnú prácu, každý jeden kus nábytku je tak originálom.

Text: Mgr. Petra Kuczmannová v spolupráci s Top Ratan
Foto: Top Ratan
www.topratan.sk