Správne osvetlenie zlepšuje náladu, zvyšuje energiu a pomáha relaxovať

Mnohí z nás trávia väčšinu dňa zatvorení v umelo osvetlených kanceláriách či halách. Prirodzené svetlo sa k nám dostáva len veľmi málo a často je to len po ceste do práce a z práce. Neuvedomujeme si, ako nás vhodne či nevhodne zvolené osvetlenie môže ovplyvniť.

V tomto článku si povieme, na čo je dôležité sa zamerať pri výbere osvetlenia, aby sme si mohli užívať jeho benefity počas celého dňa. Žiaľ väčšina ľudí má zaužívané svetelné návyky, ktorými si nevedomky narúšajú svoje “biologické hodiny”, fyziologické procesy v organizme a môžu si spôsobiť zdravotné komplikácie.
 
Rovnako ako iné živé tvory na zemi, aj my ľudia sme veľmi citliví na svetlo. Sme priamo naprogramovaní na cyklus slnečného svitu, ktorý je pre nás najprirodzenejším svetlom. Vďaka nemu už odpradávna vieme, kedy je čas vstávať a byť bdelí a kedy je čas ísť spať.
Počas tmy a pôsobením niektorých farebných spektier svetla sa v tele vyplavujú hormóny, ktoré navodzujú potrebu odpočinku a spánku. Aby sme boli počas dňa bdelí a dokázali sa sústrediť na prácu, potrebujeme biele svetlo, ktorého súčasťou je modrá zložka.

Cirkadiánny rytmus a slnečný svit

Cirkadiánny rytmus, je pravidelný 20 - 28 hodinový cyklus, počas ktorého prebiehajú dôležité biologické a fyziologické procesy v našom organizme. Je ovplyvnený rôznymi faktormi, ale kľúčovú úlohu v ňom zohráva svetlo. Podstatná pre správnu funkciu cirkadiánneho rytmu je správna expozícia svetla najmä podvečer a pred spánkom, veľmi dôležité je aj zloženie svetla a jeho intenzita. Aby sme sa priblížili ideálnemu stavu, muselo by na náš organizmus počas dňa pôsobiť 16 hodín svetla vhodného pre bdelú časť a 8 hodín vhodného pre spánok.
 
Keďže nič nie je ideálne, v našich zemepisných šírkach máme len jeden mesiac s takýmto vyváženým pomerom prirodzeného svetla, v ostatných mesiacoch, najmä v tých zimných si musíme pomôcť sami. Správne nastavenie svetla a podpora cirkadiánneho rytmu je v priamej úmere s uvoľnovaním kortizolu a melatonínu. Nevhodným osvetlením narúšame cirkadiánny rytmus, čo môže viesť k početným zdravotným komplikáciám: k nespavosti, zhoršenej nálade, zhoršeniu imunity, poruchám plodnosti a mnohým ďalším.
Cirkadiánne osvetlenie pomáha odbúrať negatívne vplyvy umelého osvetlenia tak, že emituje vhodné svetlo počas celého dňa. Takže modrá a zelená zložka svetla sa bude používať počas dňa a žlté a oranžové svetlo po prebudení a po západe slnka.

Dôležité parametre pre výber osvetlenia

Keďže vieme, ako nás svetlo môže ovplyvňovať, je veľmi dôležité výberu nového osvetlenia venovať dostatok pozornosti a zvážiť hneď niekoľko faktorov. Zameriame sa najmä na 3 základné parametre: teplota svetla, kvalita svetla a miera oslnenia.
Modrá zložka svetla má vysokú energiu, ktorá vo väčšom množstve poškodzuje oko.

Teplota svetla alebo aj teplota chromatickosti

Poďme si teda v skratke rozobrať, čo teplota svetla vlastne znamená a prečo je dôležitá. Celé viditeľné spektrum tvorí modré, zelené a červené svetlo. Každú z týchto zložiek charakterizuje určitá teplota vyjadrená v Kelvinoch. Určite ste už aj vy počuli, že žlté svetlo je teplé a modré svetlo je studené. Bežné slnečné žiarenie na poludnie môžeme prirovnať ku 5000 K, zatiaľ čo 10 000 K môže predstavovať zamračenú oblohu bez slnka, 1900 K môžeme prirovnať ku sviečke. Teplota svetla má veľký vplyv na emócie a ľudský organizmus, preto je dôležité vystavovať sa všetkým svetelným teplotám, ale len vtedy, keď na nás majú ten najlepší vplyv. Pozrime sa na jednotlivé farby bližšie.
 
Ako sme už spomínali skôr, modré svetlo nám môže veľmi výrazne pomáhať ostať bdelí, keď to potrebujeme. Takéto svetlo je pre nás najvhodnejšie najmä ráno, zvyšuje hladinu kortizolu, hormónu stresu a dokáže nás nabiť energiou. Všetkého však veľa škodí a problém nastáva u väčšiny z nás. Denne sa modrému svetlu vystavujeme oveľa viac hodín ako je zdravé, a to najmä večer. Celý deň sedíme pri počítači, dlho do noci pozeráme televízor a zaspávame s mobilom v ruke. Kortizol je preto u nás na vysokých hodnotách a potláča tvorbu melatonínu, tým sa narúša náš spánkový cyklus a cirkadiánny režim.
 
Druhým najstudenším odtieňom je zelené svetlo, vyvoláva pokojnú a vyváženú náladu. Vďaka nemu sa môžeme cítiť pokojnejšie, ale náš mozog dokáže pracovať produktívnejšie. Jeho teplota sa pohybuje okolo 4 800 K.
 
Denné (neutrálne) svetlo môžeme vyjadriť hodnotou 5 000 – 3 000 K. Kým 5 000 K označujeme ako neutrálne, 3 000 K je už teplé svetlo. Žltý odtieň v nás vyvoláva radosť, šťastie ale zároveň navodzuje relax.
 
Teplota teplého svetla sa pohybuje na najnižšej úrovni 3 000 – 1 000 K. Vyvoláva intenzívny relax, navodzuje príjemné pocity tepla, šťastia a vyvoláva ospalosť.
 
Červené svetlo je ideálne ako lampička pred spaním. Podporuje tvorbu spánkového hormónu a pozitívne tým ovplyvňuje náš spánkový cyklus.

 

Kvalita svetla

Kvalitu svetla vyjadrujeme jej hodnovernosťou. Znamená to, ako presne dokáže žiarovka reprodukovať farbu, ktorú chceme vidieť. Na vyjadrenie kvality svetla sa používa CRI index so stupnicou od 0 do 100. Čím vyššie číslo, tým vernejšie podanie farieb. Za hodnoverné sa považuje svetlo s hodnotou cca od 93.
Kvalita svetla vyjadruje, ako presne dokáže žiarovka reprodukovať farbu.

Miera oslnenia

Dôležitým faktorom je aj miera oslnenia, ktorú vyjadrujeme hodnotou URG. Aby boli svetlá bezpečné, keďže oslnenie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, sú vo svete nastavené normy.

Cirkadiánne (adaptívne, DUALWHITE) osvetlenie

Povedali sme si, čo je to cirkadiánny rytmus, ako ho ovplyvňuje svetlo, či ktorým faktorom sa pri výbere venovať. V tejto časti si povieme, ako využiť benefity svetla naplno, pomocou cirkadiánneho osvetlenia.
 
Hlavnou myšlienkou cirkadiánneho osvetlenia je simulovať slnečný svit, čiže napodobniť parametre prirodzeného svetla v interiéri. DUALWHITE (cirkadiánne osvetlenie, HCL - Human Centric Lighting, biodynamické osvetlenie či adaptívne osvetlenie) - všetky tieto názvy spája jedna a tá istá myšlienka - používať správne osvetlenie, intenzitu a teplotu osvetlenia v správny čas.
 
Hladina melatonínu sa začína zvyšovať po zotmení a kulminuje okolo 3. hodiny v noci. Pokiaľ nemáme dostatočnú tmu, potláčame tvorbu a vyplavovanie melatonínu, naopak podporujeme tvorbu a vyplavovanie kortizolu, hormónu stresu a nezačne sa tzv. biologická noc. Významne k tomuto procesu prispieva modrá zložka svetla, ktorá je obsiahnutá v tzv. “studenej bielej”.
 
“Studenú bielu” je preto vhodné používať v dopoludňajších hodinách a počas produktívnej časti dňa, pri pracovných aktivitách. “Teplú“ bielu, ktorej farba je od žltej až po oranžovú - farby ohňa, je vhodné používať vo večerných hodinách, mimo pracovných aktivít, pri relaxácii, pri čítaní rozprávok deťom na dobrú noc, pri dojčení vo večerných a nočných hodinách.

Nestačí však mať iba jedno takéto svetlo. V ideálnom prípade, by mala byť osvetlená celá domácnosť DUALWHITE osvetlením, najlepšie inteligentne prepojená so SMART systémom. Takýto inteligentný systém má veľa benefitov, ako je automatické prispôsobovanie chromatickosti a intenzity svetla, svetelný budík, nočný režim bez zásahu užívateľa a mnohé ďalšie. Najdôležitejším benefitom je však prívetivejší efekt na ľudský organizmus a podpora správneho fungovania fyziologických procesov v organizme v tejto presvetlenej dobe plnej svetelného smogu, počítačov, smartphonov a iných technológií, ktoré sú súčasťou nášho života, a ktorých sa nevzdáme.
 
TEXT: Redakcia v spolupráci so spoločnosťou MINALOX
FOTO: MINALOX