Strohému minimalizmu oblý prvok pristane

Za každým vydareným architektonickým počinom býva zvyčajne súhra dvoch zásadných faktorov - osvietený obstarávateľ, ktorý svojím vkusom umožní vznik kvalitného projektu a dobrý architekt, ktorý dodá nápad a myšlienku. Práve takýmto projektom je vila, ktorú pre mladú rodinu spracovala Ing. arch. Jana Klečková Holečková. Určujúcim prvkom, ktorý minimalistickému projektu dáva osobitý charakter, je využitie amorfných tvarov.

 

Klienti mali predstavu čistého konceptu bez zbytočností, celkovú jednoduchosť však chceli "narušiť" aspoň jedným atypickým prvkom. Požadovali, aby dom bol poschodový a prevládali v ňom prírodné materiály. „Pre mňa ako architektku bola po konzultácii s klientom predstava jasná - moderný, minimalistický a zároveň funkčný dom pre mladú štvorčlennú rodinu, maximálne prepojený so záhradou. Zhodli sme sa na predstave prírodných materiálov na fasáde domu, ktoré budú pozvoľna vstupovať do interiéru," vysvetľuje svoj návrh architektka. „Konštrukčne sme chceli domu dať neobvyklý nádych. To sa nám podarilo vďaka zaoblenému amorfnému tvaru, ktorý formuje celé prízemné podlažie. Túto pôdorysnú krivku prerušia veľkoformátové sklenené steny obývacej izby, orientované do záhrady. Druhé podlažie tvorí čistá a jednoduchá kvádrová hmota," dodáva k tvarovému riešeniu. Projekt sa podarilo realizovať nielen po stránke estetickej, ale realizácia obstála aj v každodennom užívaní: „Aj keď je dom presklený a vzdušný, stále nám ponúka dostatok súkromia," hodnotí výsledok majiteľ domu.

Kvalitný projekt vyžaduje kvalitné materiály

Výber stavebného materiálu majitelia ponechali do značnej miery na architektke a stavebnej firme. Dôležité pre nich bolo najmä dodržanie stanoveného rozpočtu na stavbu a tiež použitie prírodných materiálov. „S klientom sme si odsúhlasili rozpočet na výstavbu a ten sme dodržali. Hlavnou úlohou bolo zvoliť materiály, ktoré spĺňajú všetky požadované kritériá tak z ekonomického, ako aj technického pohľadu. Nie všetko sa dá v rozumnej cenovej hladine použiť na zaoblené steny. Hľadali sme dostupné a flexibilné riešenie a na základe konzultácií s dodávateľmi sme vybrali systém Ytong pre jeho rýchlu výstavbu a ľahkú tvarovateľnosť oblých rohov," uvádza pri výbere materiálu architektka. Ytong zároveň splnil požiadavku na prírodný charakter materiálu - tvoria ho čisto prírodné suroviny, výrobca deklaruje ekologicky šetrnú výrobu, a navyše vďaka alkalickému zloženiu a poréznej štruktúre prispieva Ytong k zdravej klíme v dome.

 

Voľbu pórobetónu Ytong vidí ako optimálny tiež zástupca stavebnej firmy YLK Ing. Dundel: „Museli sme tu starostlivo vyskladať oblúky, niektoré malých polomerov. Vďaka opracovateľnosti Ytongu sa takéto zadanie dá realizovať s veľkou presnosťou a minimom stavebného odpadu." S vyhotovením tohto atypického prvku je spokojný tiež sám majiteľ: „Pri stavbe sme museli občas vysvetľovať robotníkom, prečo sme si vymysleli zaoblené tvary. Z ich pohľadu sa jednalo o prácu navyše. Myslíme ale, že to zvládli výborne a vcelku rýchlo. Išlo skôr o prirodzený strach z veci, ktorú nerobia úplne každý deň. S finálnym výsledkom sme maximálne spokojní. Vnútorné oblúky sú veľmi čisté a vonkajší rádius dostačujúci pre zdôraznenie netradičného tvaru domu," hodnotí majiteľ.

 

Okrem Ytongu sa tu uplatnili vápennopieskové tvárnice Silka, ktoré majú podobné zloženie a rovnakého výrobcu. „Vápennopieskové tvárnice sme navrhli použiť pre stenu medzi garážou a obývacou izbou. Dôvodov je niekoľko - murivo je tu kvôli zaťaženiu masívnym stropom viac namáhané a Silka vyniká vysokou únosnosťou pri zachovaní štíhlej konštrukcie steny. Ďalším dôvodom bola zvuková nepriezvučnosť steny," vysvetľuje Ing. Dundel stavebné riešenie.

 

Výsledkom je dom, ktorý ponúka nielen komfortné bývanie, ale tiež vďaka použitiu kvalitných materiálov istotu, že rovnaké vlastnosti bude mať aj do budúcnosti. Nebude tak majiteľa zaťažovať nutnosťou ďalších investícií do opráv a dom si svoju hodnotu zachová po generácie.

Text a foto: Ytong