Tipy, ako zariadiť malú spálňu

Zariaďovanie malej spálne dokáže byť náročnou úlohou. Obmedzený priestor môže spôsobovať problémy pri vytváraní funkčného a zároveň štýlového priestoru, ktorý bude spĺňať vaše predstavy a požiadavky. Avšak existuje množstvo trikov, s ktorými dokážete využiť maximum dostupného priestoru a vytvoriť tak útulné a príjemné prostredie.

Vyberajte multifunkčný nábytok

Pri dizajnovaní obmedzeného priestoru je dôležité vybrať si taký nábytok, ktorý vám dokáže poslúžiť viacerým účelom. Skúste sa zamerať na postele so vstavanými úložnými zásuvkami či stolíky s extra úložným priestorom. Na trhu existuje aj mnoho skladacích stolov či stien na posuvnom paneli, ktoré vám skvelo poslúžia a ušetria množstvo priestoru.

Využívajte vertikálny priestor

Ak nemáte v spálni dostatok horizontálneho priestoru, skúste využiť ten vertikálny. Namiesto širokých skríň skúste zvoliť vysoké police, kde môžete uskladňovať oblečenie, knihy či iné dekorácie. Závesné police alebo poličky sú takisto možnosťou a nielenže majú funkčný charakter, takisto pridajú do miestnosti štýlový vzhľad.

Optimalizujte osvetlenie v miestnosti

Správne osvetlenie miestnosti dokáže vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Zvoľte svetlá, ktoré sú malé a nenápadné, ale zároveň poskytujú dostatok svetla na čítanie či prácu. Namiesto nočnej lampy skúste zvoliť stropné osvetlenie alebo svetlo na stenu, ktoré vám ušetrí miesto na nočnom stolíku.

Zvoľte svetlé farby

Svetlé farby takisto opticky zväčšujú priestor a robia miestnosť svetlejšiu a vzdušnejšiu. Zvoľte svetlé farby nábytku, stien či textílií, ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú dojem väčšieho priestoru. Ak chcete spálňu doplniť farebnými prvkami, môžete tak urobiť prostredníctvom farebných doplnkov, ako napríklad závesy, vankúše či obrazy.

Minimalizujte nepotrebné veci

V malom priestore je dôležité minimalizovať nepotrebné veci, ktoré môžu vytvárať dojem neporiadku. Nevyužívané veci, ktoré vytvárajú dojem preplnenia izby, ju môžu vizuálne zmenšovať. Snažte sa udržiavať v spálni poriadok a uchovávajte v nej len také predmety, ktoré sú pre vás nevyhnutné.

Vytvorte útulný priestor

Aj keď máte malú spálňu, vytvorte z nej útulné a príjemné miesto. Využite textílie, ako napríklad tkané koberce, vankúše a prikrývky, ktoré vnesú do miestnosti teplo a pohodlie. Nočný stolík s osvetlením umiestnite vedľa postele tak, aby ste mali prístup ku knihám a vytvorili tak príjemné miesto na oddych.

Ak máte k dispozícii len obmedzený priestor a chcete si vytvoriť ideálne miesto na odpočinok a relaxáciu, s týmito tipmi dokážete vytvoriť funkčný a štýlový priestor, kde sa budete cítiť príjemne. Dôkladne si vyberte nábytok, dekorácie, vhodné farby a zároveň nešetrite svojou tvorivosťou.

www.ekoma.sk