Udržateľný dom inšpirovaný automobilovým dizajnom

Rodinný dom v štvrti Bel Air v Los Angeles na prvý pohľad zaujme svojim futuristickým vzhľadom, pri ktorom sa architekti inšpirovali v oblasti  automobilového dizajnu. Pre svoje výnimočné architektonické riešenie a udržateľnosť získal tento projekt, ktorý nesie v interiéroch aj českú stopu, celkom dvanásť prestížnych ocenení. 

Medzi svetoznámou luxusnou štvrťou Beverly Hills a Getty Múzeom sa nachádza Bel Air, štvrť s výhľadom na Tichý oceán a s divokou kopcovitou krajinou. Práve tu, na vrchole jedného z kopcov, medzi klasické domy s tradičnými strechami z červenohnedých pálených škridiel, postavili architekti z ateliéru Arshia Architects dom futuristického vzhľadu. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že stavba svojim odvážnym vzhľadom v rámci okolitej zástavby vyčnieva, opak je pravdou – proporčne úplne zapadá do okolia. Cieľom architektov bolo ponúknuť príklad toho, aké objekty je možné v rámci miestnych stavebných predpisov navrhnúť a postaviť. Štát Kalifornia má totiž veľmi prísnu reguláciu pre výstavbu nehnuteľností. Domy musia spĺňať množstvo podmienok od presne určenej výšky až po farbu fasády, pre ktorú je na výber len niekoľko málo odtieňov bielej, alebo béžovej. 

Udržateľnosť na prvom mieste

Prísne kalifornské normy stavba spĺňa tiež z pohľadu nárokov na ekologické budovy a úspory energie, ako sú napríklad nízko prietokové vodovodné systémy, filtrácia dažďovej vody, integrácia fotovoltaických panelov, vysoko účinná izolácia stavby, a ďalšie. Prísne regulačné podmienky sa týkajú tiež výsadby v okolí domu, ktorá musí byť odolná voči suchu a nesmie vyžadovať časté polievanie, keďže Kalifornia nemá vlastné zdroje vody. Architekti z ateliéru Arshia Architects však zašli ešte ďalej a na udržateľnosť stavby dbali tiež z pohľadu použitých materiálov a produktov. V dome sa tak snaha o maximálnu udržateľnosť odráža nielen vo veľkých plochách najtypickejšieho prírodného materiálu – dreva, ale aj v tých najmenších zariaďovacích prvkoch, ako je napríklad dverné kovanie.

Práve to na túto výnimočnú stavbu dodávala česká rodinná manufaktúra M&T. „Madlo YES! nás zaujalo predovšetkým svojim estetickým vzhľadom a kvalitou. Môžeme však povedať, že splnilo viac ako len krásny a zaujímavý vzhľad. Páčilo sa nám  predovšetkým preto, že popiera zaužívanú charakteristiku dvernej kľučky,“ hovorí Arshia Mahmoodi z architektonického štúdia Arshia Architects a pokračuje: „Madlo má perfektne skrytý dizajn, až diskrétny." Naviac predstavuje príbeh so svojim skrytým zámkom, ktorý sme chceli rozlúštiť a objaviť.“ Roman Ulich, hlavný dizajnér českého výrobcu M&T popisuje: „Snažíme sa vyrábať eticky udržateľné, inovatívne a dizajnové dverné kovanie s dôrazom na kvalitu. Našou dlhodobou víziou bolo navrhnúť komfortné a tiché ovládanie dverí, bez použitia kľučiek a zámkov, a to sme dosiahli práve s bezkontaktným magnetickým systémom Magnetic. Ten spoločne s madlom YES! spĺňa tie najvyššie nároky na životnosť – nepotrebujú neskoršie servisné zásahy. Na celý systém poskytujeme doživotnú záruku.“ 

Idea automobilového dizajnu

Princíp použitého dverného kovania naviac zapadá do konceptu návrhu celej stavby, pre ktorý sa architekti pomerne netradične inšpirovali v automobilovom dizajne – v zmysle minimalizmu a dokonalo účelnej jednoduchosti. Všetky technologické prvky v interiéry sú tak po vzore luxusných áut zámerne nenápadné a skryté tak, aby umožňovali a svojou absenciou umocňovali vnemový zážitok z architektonicky dokonalého priestoru.

Dômyselné prepojenie

Inšpirácia automobilovým dizajnom sa odráža aj v atraktívnych krivkách naprieč celým interiérom. Stavba využíva delené konštrukcie a sleduje tak typografiu kopcov. Dokonale tak s využitím medziposchodia prepája dve hlavné poschodia domu v pôsobivý celok. Na najspodnejšom podlaží, ktoré je z jednej strany zapustené pod úroveň terénu, sa nachádza otvorený priestor slúžiaci na stretávanie s priateľmi. Nechýba tu krb pre navodenie príjemnej atmosféry, ani zabudovaná vinotéka. Schodisko po strane otvoreného priestoru stúpa do rozľahlej obývacej izby s veľkými presklenými plochami, ktoré sú typické pre celý dom. Dokonalými priezormi v streche a medzi jednotlivými poschodiami sa prirodzené denné svetlo dostane aj do miest, kde by inak bolo nutné svietiť

Široké schodisko uprostred  vedie do priestoru kuchyne a jedálne, a je z neho aj prístup do záhrady, ktorá prilieha k domu. Najvyššie podlažie slúži ako útočisko pre členov domácnosti, pre ich súkromie. 

Výnimočnosť tejto stavby, či už z pohľadu originálneho konceptu a vzhľadu, ale aj  z pohľadu udržateľnosti potvrdzuje fakt, že dom získal už dvanásť prestížnych architektonických ocenení.

Foto: M&T