Úžasný život v záhrade

Mať hoci len malý kúsok záhradky je obrovské šťastie. Môcť vybehnúť von, nadýchnuť sa čerstvého vzduchu, sadnúť si  a nerušene načerpávať energiu z prírody je na nezaplatenie. Niekedy je malá záhrada práve tým rajom, ktorý potrebujeme, pretože nech si hovorí kto chce čo chce, bezúdržbová záhrada neexistuje. Každá potrebuje tú nevyhnutnú starostlivosť, ktorú jej musíme venovať. Ak si ten čas nájdeme, vráti nám to stonásobne.

Foto: OKA UK

Tento rok vám tiež chceme ponúknuť novinky či tipy, s ktorými budú vaše záhrady, záhradky či mini balkónové záhradky krajšie a pohodlnejšie než kedykoľvek predtým. Tak sa pohodlne usaďte a načerpajte s nami inšpiráciu pre svoj záhradný raj.

Po dvoch rokoch stresu a napätia spôsobených pandémiou a tiež šedivej zime, volajú naše srdcia a oči po zeleni, farbách a živote všade na vôkol. To je dôvod, prečo sa pomaly mení schéma výsadby od pastelových a tlmených k odvážnym a žiarivým farbám, ktoré budú svietiť v našich záhonoch ako šperky. Čakajú nás zákutia, pripomínajúce lúky plné rôznych farieb, ktoré pritiahnu rôzne druhy hmyzu. Ale neznamená to, že krásne zelená vymizne z našich záhrad. Ani náhodou! Síce trávnik už nebude ústredným bodom záhradného dizajnu, no má tu svoje stále miesto. Keďže zelená  symbolizuje obnovu, znovuzrodenie a stabilitu, nie je jej nikdy dosť, doplniť ju môže papradie, rôzne druhy tráv či vždy zelené rastliny.

Pohoda

Menšie záhradky či balkóny alebo strešné záhrady síce ponúkajú menší priestor, ale pri dobrom plánovaní a využití priestoru, môžu slúžiť viacerým funkciám. To platí aj v prípade predzáhradky, na ktorú často zabúdame, alebo si z nej robíme doslova výkladné skrine. Sú síce pekné na pohľad, ale prakticky nevyužiteľné. Zmeňte ich na malú oázu, ktorá vás pozýva sadnúť si a prehodiť pár slov so susedmi. Ak nemáte dosť miesta, stačí malá lavička, o atmosféru sa postarajú pohodlné vankúše a kvety v kvetináčoch.

Nech už je váš pozemok akokoľvek veľký, udržiavaný trávnik a kvetinová výsadba jednoducho úžasná, je dôležité vyčleniť si miesto pre oddych. Možno preferujete rozľahlú, vyvýšenú terasu odkiaľ môžete obdivovať okolie. Možno vám stačí len malý priestor učupený niekde v kúte, obklopený množstvom kvitnúcich trvaliek a chránený pred zrakmi okoloidúcich ľudí. Nech už sú vaše preferencie akékoľvek, takéto miesta majú slúžiť vám a vášmu odpočinku. Každý takýto kút si môžete prispôsobiť tak, aby odrážal váš životný štýl. Má na vás pôsobiť pozitívnou energiou a nie vyvolávať pocit, že treba ešte dokončiť to, alebo urobiť tamto. Obklopiť sa rastlinami a chvíľu si užívať ten príjemný pocit má veľkú terapeutickú hodnotu na naše duševné zdravie.

Veľké pevné plochy pomaly ustupujú priepustnejším materiálom tak, aby sa voda prirodzene vsiakla späť do zeme, tam kde spadla. Nepriepustné materiály na veľkých plochách potrebujú dodatočné odvodnenie a pripravujú tak pôdu o veľké množstvá zrážkovej vody, čo záhrade neprospieva.

Záhrada pre život

Vďaka obmedzenému cestovaniu a dlhším pobytom doma, začali sme viac investovať do záhradných kuchýň a kvalitného záhradného nábytku. Vybrať si je pomerne náročné, pretože musíte zosúladiť estetickú stránku s tou praktickou. Dôležitým faktorom výberu nábytku je veľkosť priestoru. Pokiaľ máte iba malú záhradku, prípadne len strešnú záhradku alebo balkón, bude najlepšou voľbou šikovný set, napríklad z ratanu či kovu. Môžete si nechať tiež vyrobiť sedenie na mieru a tak využiť každý centimeter priestoru aj s prípadným úložným priestorom.

Na výber záhradného nábytku si doprajte dostatok času, nie je to lacná záležitosť. Nábytok musí pasovať na miesto, kam ho chcete dať a byť s ním v harmónii. O pohodlí sa rozpisovať nebudeme, je to jeho hlavná funkcia. Dôležitý je výber materiálu, ktorý by mal byť nízkoúdržbový. Z čoho by asi najlepšie vyšiel plast, no povedzme si otvorene, plasty už do záhrad budúcnosti nepatria. Oveľa príjemnejšie sa sedí v kresle z ratanu či dreva. Ratan je v súčasnosti celkom v trende a môžete ním vytvoriť príjemné posedenie vo vidieckom štýle. Je tiež pomerne odolný voči poveternostným vplyvom. Drevo je veľmi univerzálne a hodí sa všade. S ním máte vždy zaručený úspech. Je teplé, príjemné a pri správnej starostlivosti vám vydrží roky. S mäkučkými podsedákmi je sedenie príjemné aj na kovovej sedacej zostave.  Kovový nábytok je trvácny, odolný a je možné zohnať ho za veľmi príjemnú cenu. 

Čo sa týka záhradného varenia, každým rokom pribúdajú sofistikovanejšie zariadenia na prípravu jedál pod holým nebom. Výrobcovia a ich dizajnéri a konštruktéri sa predbiehajú v tom, kto prenesie čo najviac prvkov z interiérových kuchýň. Samozrejme, výber je obrovský a je len na vás, či dáte prednosť prenosnej zostave, plnej vychytávok, murovanej klasike s pecou na chlieb či pizzu alebo samostatným a väčšinou prenosným jednotkám, ako sú ohniská, udiarne, grily a podobne.

Pracovná záhrada

Pokiaľ pracujete z domu, alebo potrebujete priestor pre svoje koníčky, záhrada ponúka dokonalý priestor aj vám. Záhradná chatka či domček môže poskytnúť všetko čo potrebujete: pokoj, ticho aj kreatívne prostredie. Aj tu je výber naozaj obrovský, záleží na tom, čo potrebujete a koľko ste ochotní investovať. Od drevených či plechových skladačiek, cez murované domčeky, prerobené lodné kontajnery až po neuveriteľne dizajnovo prepracované mini vily, alebo hľadáte niečo trochu povedzme iné? Aj pre vás sa niečo nájde. 

Zvýraznite krásu aj riziká svetlom

Ak máte v záhrade zákutia ktorými sa chcete pochváliť, posvieťte si na ne. Upravené záhony, vytvarované solitéry či vodné prvky si určite zaslúžia špeciálne nasvietenie. Nasmerované a strategicky rozmiestnené svietidlá oživia s príchodom noci vašu záhradu a vy sa z nej budete tešiť ešte viac. Závesné reťazové svietidlá vám zase pomôžu urobiť tú správnu atmosféru v prípade záhradnej párty, či dotvoriť prostredie pre príjemné posedenie s rodinou.

Nezabúdajte ani na potenciálne riziká ako sú schody, nerovnosti v teréne, múriky a podobne. Pridaním svetla sa vyhnete nepríjemným nehodám. Osvetlenie chodníka je nevyhnutnosťou nielen kvôli bezpečnosti, ale dodá záhrade určitú mágiu, ktorá bude priam pozývať na prieskum. 

Text: Redakcia

Foto: Archív firiem