Veľa svetla aj málo minutej energie: Toto v sebe skrývajú projekty bungalovov!

Bungalov či poschodový dom? Táto otázka trápi zvyčajne každého, kto si plánuje postaviť svoj vlastný dom. Tradičné poschodové obydlie je všetkým známe, čo vás však čaká, ak sa rozhodnete pre bungalov?

Zdroj: unsplash.com

Bungalov spoznáte na prvý pohľad. Ide totiž o jednopodlažný dom, ktorý nepotrebuje schodisko. Vďaka bezbariérovému prístupu ho ocenia predovšetkým ľudia s postihnutím pohybového aparátu či staršie osoby. V súčasnosti sú veľmi obľúbeným typom rodinných domov. Projekty bungalovov môžu mať akýkoľvek typ pôdorysu aj strechy, stačí si len vybrať ten svoj.

Jedno poschodie, rovnaká úžitková plocha

Hoci majú bungalovy len jedno podlažie, úžitkovou plochou sú porovnateľné s poschodovými domami. Projekty bungalovov sa dajú postaviť takmer na každom type pozemku kvôli širokým možnostiam konštrukčných riešení. Pri stavbe netreba zabúdať na miesto pre záhradku či aspoň malý trávnik.

 

Pokiaľ máte k dispozícii menší pozemok, môžete si vybrať bungalov v tvare I alebo dom s ďalším podlažím. Nebudete sa musieť priestorovo obmedzovať a budete si môcť užívať komfort priestranného bývania.

Zdroj: pexels.com

Projekty bungalovov a energetický certifikát

Hoci je z technického hľadiska stavba bungalovu jednoduchšia, neznamená to aj nižšie stavebné náklady. Aj v tomto prípade záleží na kvalite materiálov. Avšak vyššia investícia sa vám vráti v podobe vhodne a prakticky navrhnutých riešení pre pohodlné bývanie. Takisto ušetríte na konštrukcii schodiska a na ľahkom murive na obvodových stenách a strope.

 

Keďže majú väčšiu plochu obalu stavby, môže sa zdať, že vykazujú vyššie tepelné straty a získanie požadovaného energetického certifikátu je na projekty bungalovov náročné. To však nie je pravda, keďže moderné bungalovy už nemajú vysoké energetické straty a vypracované projekty tak patria do energetickej triedy A0.

 

Priestrannosť a množstvo slnečného svetla

Bungalovy si obľúbite aj kvôli ľahkému upratovaniu, množstvu slnečného svetla aj dostatočne veľkej obytnej ploche. Sú totiž komfortné a otvorené. Pri viacčlennej rodine to zároveň môže byť kvôli nedostatku súkromia aj nevýhoda. Tento nedostatok sa dá vyriešiť oddelením dennej a nočnej časti domu, napríklad pri projektoch do tvaru L.

 

Bungalovy sú praktické domy pre malé aj veľké rodiny, ktorých priestor sa dá prispôsobiť podľa individuálnych požiadaviek. To, či si vyberiete z katalógových projektov bungalovov, projekt na mieru alebo sa rozhodnete ísť tradičnejšou cestou poschodového domu, je však už na vás.