Vetranie a teplo pod kontrolou – vďaka rekuperácii

Moderné vetracie systémy s rekuperáciou umožňujú znížiť náklady na vykurovanie a ochrániť proti vlhkosti rodinné domy či bytové jednotky. Automatický spôsob vetrania zabezpečuje v domácnosti dostatočné množstvo čerstvého vzduchu. Vetracie systémy pracujú s rekuperáciou tepla, vďaka tomu počas vetrania neprídete o cennú tepelnú energiu.

Lokálnym alebo centrálne riadeným vetraním s rekuperáciou dosiahnete výrazné zníženie tepelných strát, ušetríte množstvo energie na vykurovanie a zásadne ovplyvníte kvalitu vzduchu v domácnosti.

Lokálny systém vetrania s rekuperáciou tepla – recoVAIR VAR 60.

Lokálne riešenie pre modernizácie

Pre vetranie apartmánov či jednotlivých izieb v rodinných domoch či bytových jednotkách existuje priestorovo úsporné a nákladovo efektívne riešenie. Ide o jednotky recoVAIR VAR 60 značky Vaillant. Kombinujú jednoduché vytvorenie konceptu vetrania s rekuperáciou tepla s nízkymi nákladmi na inštaláciu. Ide o lokálny, decentralizovaný systém, ktorý možno namontovať aj dodatočne, v rámci modernizácie. Je to najrýchlejšia možnosť pre zabezpečenie optimálnej vlhkosti v domácnosti a zároveň pre prívod čerstvého vzduchu. V porovnaní s konkurenciou v tomto segmente výrobkov má recoVAR VAIR 60 jeden z najvyšších objemových prietokov vzduchu, až 60 m3/h. Jednotka sa inštaluje jednoducho (s pomocou bežných nástrojov) do obvodovej steny rodinného domu či bytu. Nie je potrebná technická miestnosť ani žiadne potrubné rozvody. Nevyhnutné je iba vyvŕtanie otvoru v stene (s priemerom 162 mm). Komunikácia medzi jednotlivými jednotkami môže byť bezdrôtová (s recoVAIR VAR 60 typu DW). Domácnosti sa môžu rozhodnúť pre vetranie iba niektorých miestností, možné je aj postupné rozširovanie vetrania do celého domu. V kúpeľniach a WC sa odporúča inštalovať odsávacie ventilátory, v obývacích miestnostiach a v spálni lokálne ventilačné jednotky s rekuperáciou tepla. Jednotky recoVAIR VAR 60 zaručujú až 90 % rekuperácie tepla (spätného získavania tepla). Zariadenia disponujú triedou energetickej účinnosti A. Výsledkom je vysoký komfort a aj úspora nákladov na vykurovanie vďaka optimálnemu využitiu tepla z odpadového vzduchu.

Jednoduchý koncept vetrania s rekuperáciou tepla v bytovej jednotke – recoVAIR VAR 60.

Centrálne riešenie pre novostavby

Ďalšou možnosťou je centrálne riadené vetranie, bežné najmä v nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch a v rodinných domoch, kde nie je technicky možné otvoriť okná kvôli vysokej prašnosti či hlučnosti okolia. Centrálna rekuperačná jednotka recoVAIR je dostupná v troch výkonových úrovniach 150, 260 a 360 m3/h (v závislosti od plochy domu a objemu vzduchu v ňom). S jej inštaláciou je nutné počítať už v projekte domu, nevyhnutná je montáž rozvodov. Bezproblémovú inštaláciu v novostavbe (aj transport na miesto montáže) umožňuje jej hmotnosť iba 38 až 39 kg. Inštalácia je založená na princípe „zapoj a funguj“. Zariadenie sa môže kedykoľvek prispôsobiť individuálnym potrebám domácnosti vďaka 4-stupňovému diaľkovému ovládaniu alebo inteligentnému systémovému regulátoru multiMATIC 700. K dispozícii je manuálne nastavenie rýchlosti, automatickej prevádzky, denného, nočného i párty režimu. Samozrejmosťou je aj časové monitorovanie výmeny filtra. Je možné pripojiť až dva snímače kvality vzduchu (CO2), pomocou nich vie jednotka vyhodnotiť stav i kvalitu vzduchu v miestnosti a následne prispôsobiť svoj výkon. Centrálne riadený rekuperačný systém s jednotkou recoVAIR je kombinovateľný so všetkými tepelnými čerpadlami a vykurovacími zariadeniami značky Vaillant. Využíva až 98 % tepla z odvádzaného odpadového vzduchu, a to až do -7 °C (bez použitia predohrevu privádzaného vzduchu). Táto hodnota je pritom najvyššia, aká sa dá so súčasnou technológiou dosiahnuť. Centrálna jednotka recoVAIR má tichú prevádzku, monitoruje a zároveň výrazne ovplyvňuje kvalitu ovzdušia. Chráni dom proti vlhkosti a plesniam. Vďaka filtrom bude vzduch v domácnosti stále svieži a čistý, čo ocenia najmä alergici.


www.vaillant.sk

 

13.6.2016

Centrálna rekuperačná jednotka recoVAIR.