Villa M prenesie Amazóniu do Paríža

„Navrhli sme Villu M ako naturalistický architektonický manifest, teda budovu novej éry, kde človek už viac nie je v opozícii k prírode.“

- Olivier Raffaëlli a Guillaume Sibaud, architekti a dizajnéri Villy M, Triptyque Architecture

 

Hlavným cieľom pri tvorení konceptu Villy M bolo prepojenie mesta, prírody a zdravia. Villa M je viacúčelový komplex nachádzajúci sa na Boulevard Pasteur v parížskej štvrti Montparnasse.

 

Architektúra budovy je výnimočná vďaka jej „živosti“. Kovová nosná konštrukcia sa stala domovom pre liečivé rastliny, ovocné stromy a väčšie trvalky.

Budova bola navrhnutá ako exoskelet, má teda minimalistický vzhľad plný svetla a je zložená z prefabrikovaných častí ako stavebnica.

„Samotná budova je oporou pre vertikálnu záhradu, ktorá rastie po celej jej fasáde a vytvára tak akýsi vertikálny les, ktorý sa stáva základom architektúry“, vysvetľuje Olivier Raffaelli. Foto: Michael Denancé

Okrem reintegrácie prírody do mesta prostredníctvom architektúry je výhodou tejto živej budovy aj jej udržateľnosť, keďže poskytuje tepelný komfort, a tým pádom aj energetickú efektívnosť.

Preskúmali sme všetky dostupné povrchy, aby sme vyzdvihli potenciál zelene a vyhli sa mrhaniu energie i uhlíka“, vysvetľuje Gui Sibaud. Zodpovednosť voči životnému prostrediu je prítomná aj pri výbere základných organických materiálov, ktoré sú v súlade s low-tech architektúrou.

Základom dizajnu Villy M bolo vrátiť prírodu späť do mesta, pričom hlavným cieľom bolo poskytnúť jeho obyvateľom nový mestský zážitok s príchodom „prírodného mesta“.

Foto: Michael Denancé

„Dýchanie, pobyt na slnku a nadväzovanie vzťahu s prírodou sú životne dôležité potreby, ktoré mestský životný štýl už nedokáže garantovať“, konštatuje Olivier Rafaëlli. „Musíme odolávať neudržateľnej mestskej expanzii – mesto musí poskytovať tento prírodný zážitok a zároveň zlepšovať vzťah medzi vonkajšími a vnútornými priestormi v budovách.

Plocha 8 000 m² slúži inovatívnemu účelu: ide o priestor venovaný tým, ktorí pomáhajú zachraňovať životy – ale zároveň je tiež otvorený všetkým. Viacúčelový komplex zahŕňa hotel, reštauráciu, bar, konferenčnú miestnosť, kontrolnú zónu a miestnosť pre začiatočníkov vo svete zdravotnej starostlivosti určená na propagáciu vzájomnej pomoci medzi rozličnými špecializáciami i rôznymi generáciami profesionálnych zdravotníkov.

Villa M, hotel Paris Society

Hotel pripomína kuklu určenú na relaxáciu s dych berúcimi výhľadmi na mesto svetla. Jeho 67 izieb a 6 apartmánov sú plné zelene. Niektoré z nich majú balkón alebo terasu, z ktorých môžu návštevníci obdivovať štvrte Montparnasse a Invalides. A to najdôležitejšie – umiestnený v rohu na 7. poschodí – apartmán Pasteur: výnimočný apartmán s obrovskými panelovými oknami, dvojitou terasou so zeleňou a obývačkou s výhľadom na hlavné mesto.

V týchto priestoroch nájdu hostia ušľachtilé a trvácne materiály, prírodné farby, hrejivý moderný nábytok, hru zrkadiel a ekologické výrobky.

V budove sa nachádzajú aj ďalšie nevyhnutnosti špičkového hotela – box a fitnes klub či miestnosti na cvičenie jogy, ale taktiež 20 otvorených kancelárií.

Foto: Press distribution

Dobré bývanie, dobré stravovanie

Jedinečné a nadčasové miesto pre rodiny a mladých ľudí určené na obedovanie, večeranie a stretávanie sa pri bohatom a dostupnom menu.

Po vstupe je návštevník vtiahnutý do miesta plného života, energie a blahosklonnosti. „Agora“ je vytvorená z dreva, betónu, vegetácie a otvorenej kuchyne, to všetko obklopené bujnou terasou so stromami. Výzdoba pripomína hravého ducha Francúzskej riviéry, kde človek zabudne na čas a cíti sa príjemne.

Obrovskú a svetlú reštauráciu zvýrazňuje drevo, koža, police s knihami, rôzne maličkosti, rôznorodý nábytok, ktorý pôsobí, ako keby mal za sebou dlhú históriu, obrovské kreslá tiež široké lavičky pokryté vankúšmi.

Na obrovskej vonkajšej terase v tieni figovníkov sa v lete, za súmraku Villa M premení na jedno z najveselších miest na ľavom brehu rieky so starostlivo vybraným živým hudobným programom a kokteilovým menu.

Na jar sa víkendy nesú v znamení pohostinnosti! Stredobodom pozornosti sa vo Ville M stávajú neskoré raňajky pre ľudí, ktorí si chcú dlhšie pospať, pre rodiny, priateľov v susedstve i celom Paríži v uvoľnenej a hrejivej atmosfére. Menu zahŕňa rozličné špeciality – pečivo, vajíčka na všetky spôsoby, hamburgery alebo šaláty, palacinky i detské menu pre najmenších. Za zmienku stojí osobitné poschodie venované deťom s animátorom a hrami!

Strecha

Na najvyššom poschodí – streche s úžasným výhľadom na Eiffelovu vežu, Invalidovňu a strechy Paríža sa všetko stáva nezabudnuteľným zážitkom. Oáza pozostáva z ovocných stromov a rastlín a jej súčasťou sú obrovské drevené kreslá, prútené lampy a inštalované dekoračné girlandy.

„Reštaurácia Villy M má kultúrneho i hravého ducha, ktorý ide ruka v ruke s dobou.“

- Laurent de Gourcuff, zakladateľ Paris Society.

Budova orientovaná na zdravie

Villa M je príkladom ako si predstaviť mesto v budúcnosti. Ide o nový typ parížskej budovy.“ – Guillaume Sibaud.

Zdravotnícka kríza sa prehĺbila a urýchlila už známe zdravotnícke výzvy a geografické i mestské problémy sa začali riešiť spolu s tými zdravotníckymi. Na druhej strane zdravotná starostlivosť sa dostala aj za múry nemocníc, rozširujúc sa po celom meste a vytvárajúc otvorenejšie vzťahy medzi obyvateľmi a zdravotníckym personálom.

Villa M, navrhnutá ešte pred pandémiou Covid-19, poukazuje na myšlienku šírenia otvorenej zdravotnej starostlivosti smerom do mesta a naopak - mesta k zdravotnej starostlivosti.

Základné údaje:

Celková plocha: 8 000 m²

Materiály:

- Konštrukcia: Oceľ/Betón.

- Fasáda: drevo / hliník / sklo.

Architektonický návrh Vily M: Olivier Raffaëlli & Guillaume Sibaud - Triptyque Architecture. 
Architektonický dizajn a umelecký riaditeľ: Philippe Starck