Všetko, čo ste chceli vedieť o izbovej rekuperácii

Vetracie systémy s rekuperáciou sa stávajú bežnou súčasťou novostavieb, historických budov aj rekonštrukcií. Čerstvý vzduch sa výrazne podpisuje nielen na zdraví, ale tiež má vplyv na celkovú klímu domácnosti.

Na čerstvom vzduchu záleží

Priemerný človek strávi 90 % svojho času vo vnútri budov a za deň vydýcha zhruba 15 kg vzduchu.

Správne vetranie sa stará aj o optimálne udržiavanie vlhkosti v miestnosti, ktorá by sa mala v zime pohybovať medzi 45 – 65 % a v lete medzi 40 – 60 %. Príliš vlhký vzduch môže viesť k vzniku plesní, suchý vzduch zase môže dráždiť dýchacie ústrojenstvo. Prísun čerstvého vzduchu však reguluje aj koncentráciu oxidu uhličitého. Jeho nadmerné množstvo je známkou zhoršenej kvality vzduchu, ktorá sa prejaví únavou, bolesťou hlavy, pálením očí alebo zhoršenou schopnosťou sa sústrediť.

Prečo vetracie systémy s rekuperáciou

Vetrací systém zvyšuje komfort bývania. O pravidelnú výmenu vzduchu a udržiavanie optimálnej mikroklímy sa postará buď centrálna rekuperácia, alebo práve izbová alebo lokálna rekuperačná jednotka. Tie z miestností odvádzajú vydýchaný vzduch von a zvonku privádzajú čerstvý s minimálnou stratou tepla, čo výrazne znižuje náklady na vykurovanie. Ich súčasťou je ventilátor a výmenník tepla, kde sa vonkajší vzduch ohreje na teplotu odvádzaného vzduchu.

Zásadný rozdiel oproti centrálnej rekuperácii

Centrálne rekuperácie sa starajú o výmenu vzduchu v celom dome či byte, preto je nutné ju do stavebných plánov zaviesť ešte pred stavbou nového domu alebo pred začatím rekonštrukcie.

Naopak izbové rekuperácie sa umiestňujú do konkrétnych miestností. Najväčšou výhodou je jednoduchá inštalácia, jednotka sa totiž inštaluje priamo do steny. Vďaka rôznym dizajnovým spracovaniam si ich v izbách navyše ani nevšimnete.

Obstarávacia cena lokálnej rekuperácie je rozhodne nižšia ako pri variante centrálnej. Izbové jednotky s výkonom 50 m³/h je možné zaobstarať v rozmedzí 270 – 700 €.

Výhody a nevýhody izbovej rekuperácie

Aby ste si pri rozhodovaní o lokálnej rekuperácii boli istí, mali by ste poznať jej prednosti aj nedostatky.

Výhody :

●            neustály prísun čerstvého vzduchu,

●            vysoká účinnosť až 90 %,

●            vetranie s minimálnou tepelnou stratou,

●            úspora nákladov na vykurovanie,

●            jednoduchá inštalácia do všetkých typov objektov,

●            nízka obstarávacia cena aj prevádzkové náklady,

●            nenáročná starostlivosť, ktorú zvládnete sami.

Nevýhody :

●            výkon (m³/h) je nižší ako pri centrálnej rekuperácii,

●            určená iba pre jednu miestnosť,

●            väčší priestor alebo viac miestností vyžaduje viac jednotiek,

●            nerieši komplexné vetranie celej budovy.

Výber vhodného zariadenia

Dôležitý je objem miestnosti v m³, ktorý by nemal byť väčší ako množstvo vzduchu, ktoré dokáže rekuperácia za hodinu vymeniť. To sa nazýva prietok vzduchu a vyjadruje sa v m³/h. V prípade odvetrávania viacerých miestností alebo väčšieho priestoru je nutné použiť izbovú rekuperáciu v páre (alebo aj viacerých kusoch), kedy sú tieto jednotky pripojené na jeden ovládací panel pomocou kábla. Cykly môžu bežať synchrónne alebo tak, že jedna jednotka vzduch privádza a druhá odvádza. Vzduch sa mení vo vami nastavených časových intervaloch.

Ďalej je potrebné poznať hrúbku steny, do ktorej chcete zariadenie inštalovať. Tá musí zodpovedať nastaviteľnému rozsahu teleskopického vzduchovodu.

Do týchto decentrálnych jednotiek sa používajú veľmi tiché ventilátory. Počuteľný zvuk je možné prirovnať k pootvorenému oknu, ktorým do miestnosti prúdi šumenie mierneho vetra.

Nenáročná inštalácia izbovej rekuperácie

Lokálna rekuperačná jednotka si vystačí iba s jedným otvorom v stene a elektrickou zásuvkou. Pomocou otvoru sa do miestnosti privádza čerstvý vzduch, ale tiež sa cez neho odvádza vzduch odpadový. Celková inštalácia je tak oveľa jednoduchšia a lacnejšia.

Užívajte si kvalitný život. Vetracie systémy za vás obstarajú pravidelnú výmenu vzduchu, ale tiež ušetria peniaze za vykurovanie a v objektoch udržujú zdravú mikroklímu.

www.dalap.sk