Výhody internetového pripojenia sa prejavili najmä počas pandémie

Pandémia výrazne zasiahla do životov mnohých ľudí a súčasne nás prinútila tráviť väčšinu času doma. Niektorí sme mali to šťastie, že sme z domu mohli aj pracovať. A na to, aby to fungovalo sme potrebovali dostatočne výkonný internet, ktorý zvláda súčasne nielen prácu rodičov, či online vyučovanie detí, ale aj pripojenie ďalších médií slúžiacich aj na zábavu. Internet je teraz už súčasťou väčšiny domácností. Jeho signál a pokrytie však nie je všade na Slovensku rovnaké. O tom, ako sa internet môže dostať až do vášho zariadenia, sme sa porozprávali s Evou Hamarovou, špecialistkou fi xných propozícií telekomunikačného operátora O2.
Ako je na tom O2 a jeho zákazníci? Predpokladám, že aj vaša sieť pre domácnosti prešla zaťažkávacou skúškou v tomto období?
 
Je to presne tak. Všetci sme boli nútení prispôsobiť sa podmienkam, ktoré boli nečakané a priniesli výzvy nielen pre domácnosti, ale aj poskytovateľom internetových služieb. O2 sa snažilo v tejto situácii svojim zákazníkom situáciu uľahčiť v rámci všetkých dostupných možností. Najmä v prvej vlne pandémie a karanténnych opatrení sme zaznamenali značný nárast prevádzky, ktorá sa blížila najexponovanejším obdobiam v roku a dátová prevádzka v našej sieti vzrástla zo dňa na deň o štvrtinu. Keďže mnoho ľudí pracovalo z domu a rovnako boli zatvorené aj školy, bolo toto obdobie na
správu sietí o to náročnejšie.
 

Okrem posilnenia kapacít sietí sme však rovnako ako firma chceli prispieť aj k pohodlnému chodu domácností pri nových podmienkach, a tak sme viackrát všetkým zákazníkom nášho fixného internetu zvyšovali objemy dát pri maximálnej rýchlosti predovšetkým z dôvodu už spomínaných zvýšených nárokov vzhľadom na prácu z domu a dištančné vzdelávanie. Finálne sme tieto objemy veľmi štedro navýšili natrvalo a to až do 2 TB dát pri maximálnej rýchlosti, ako je u nás štandardom, pre nových aj existujúcich zákazníkov. 

V predvianočnom období sme ponúkali náš fixný O2 Internet na doma so zľavou až do 50 % a priniesli vykúpenie z viazanosti pre zákazníkov, ktorí nie sú spokojní s fixným internetom konkurencie a v zmene im bráni vysoká pokuta za predčasné ukončenie využívania služby. Následne sme priniesli novinku v podobe O2 Spolu Bonusu, ktorý umožňuje zákazníkom získať až 100 % zľavu z mesačného poplatku za O2 Internet na doma. Dostupnosť internetu tak nikdy nebola ľahšia.

Vaša spoločnosť ponúka svojim klientom hneď niekoľko možností internetu na doma. Ktorý by som si mala vybrať v prípade, že teraz častejšie pracujem z domu a sťahujem veľké objemy dát.

O2 Internetom na doma pokrývame viac ako 97 % obyvateľstva SR, pričom využívame našu rozsiahlu 4G LTE sieť a modernú LTE TDD sieť (3,5 a 3,7 GHz). Naše mobilné pripojenie šírené „vzduchom“ je v podstatných parametroch porovnateľné s fixným pripojením. V latencii a rýchlosti vie konkurovať iným formám internetového pripojenia a dokonca byť aj výrazne lepšie ako niektoré metalické pripojenia či pripojenia cez lokálnych WiFi providerov. S príchodom 5G budú parametre ešte výrazne lepšie a budeme môcť hovoriť aj o optike vzduchom.

 

Obdobie pandemickej situácie, kedy boli často v jednej domácnosti súčasne pripojení viac ako dvaja ľudia na videohovoroch preverilo, že rovnako ako kvalita pripojenia, rýchlosť a objem dát, je dôležité aj pokrytie v rámci domácnosti. Aj zákazník s optickým pripojením v takom prípade nemá kvôli wifi pokrytiu či nevhodnej inštalácii dobrú skúsenosť. Našich zákazníkov sa pravidelne pýtame na skúsenosť a rovnako sa sústreďujeme na kvalitné príslušenstvo, ktoré zabezpečí pokrytie všade, kde ho potrebujú.

 

Ak sa pýtate na konkrétny program, v ponuke máme 5 taríf O2 Internetu na doma, a teda možnosti výberu súvisia aj so samotným pokrytím konkrétnou sieťou. V LTE TDD sieti, ktorá môže dosiahnuť výrazne vyššie rýchlosti ako štandardné LTE pripojenie, je najobľúbenejším programom Strieborný O2 Internet na doma. Práve ten pokrýva požiadavky na rýchlosť a aj štedrý objem dát pri maximálnej rýchlosti. Výhodou je, že v prípade ak zákazník, hoci aj dočasne, potrebuje vyššie rýchlosti či objemy, jednoducho si zmení program na vyšší a neskôr opäť na nižší, a to bez akýchkoľvek poplatkov.

Ďalšou výhodou je, že za zariadenie počas využívania služby neplatí, keďže vo výške mesačnej splátky poskytujeme každému zákazníkovi aj bonus na zariadenie.

Čoraz častejšie môžeme pozorovať rozširujúci sa trend inteligentných spotrebičov či celých domácností. Vysávače, práčky, kávovary, televízory a podobne. To všetko teraz ovládame smartphonmi.

Na to, aby všetko fungovalo bezchybne potrebujeme kvalitný internet. Sú produkty od O2 pripravené aj na takúto záťaž?

Najlepšie preverila naše internetové pripojenie práve pandémia, kedy spotreba dát v domácnostiach výrazne vzrástla. Rovnako však ponúkame aj kvalitné príslušenstvo, s ktorým je pre zákazníka internet od nás zážitkom. Napríklad zákazníkom ponúkame k O2 Internetu na doma aj O2 Smart Box ako riešenie pre lepšiu WiFi v celom dome a inteligentnú domácnosť v jednom, ktorý vo svojich domovoch využíva už tisícky zákazníkov.

 

Pre využívanie funkcíí Smart Home domácnosti ponúkame rôzne senzory a ich funkcie sú poskytované bezplatne, čo nie je štandardné v oblasti inteligentných riešení na Slovensku ani v Čechách. Spotreba dát pre jednotlivé funkcie je pomerne nízka a náš O2 Internet na doma je samozrejme na to vhodný. Aj v prípade, ak dôjde k vyčerpaniu dát pri maximálnej rýchlosti, dáta môže zákazník naďalej využívať v rýchlosti dostačujúcej na bežnú prácu s internetom.

Môžete odporučiť čitateľom, ktorý z produktov vašej ponuky vybrať napríklad pri niekoľkých inteligentných spotrebičoch a ktorý pri inteligentnom dome?

Vhodnou voľbou je už spomínaný O2 Smart Box, ktorý ponúka hneď tri riešenia v jednom. V prvom rade ide o silný Wi-Fi router, ktorý signálom pokryje aj dvojpodlažný rodinný dom, a to vďaka svojim siedmym anténam. Okrem toho však Smart Box slúži aj ako dizajnová domáca meteostanica. Jeho prínos však ocenia aj ľudia so záujmom o inteligentnú domácnosť, keďže sa dokáže premeniť aj na centrálu takejto domácnosti, pričom možno k nemu pripojiť až sedem rôznych senzorov ovládaných prostredníctvom jedinej aplikácie.

 

O2 Smart Box sa tak zmení na ochrancu domácnosti napríklad prostredníctvom dverového senzora, pohybového senzora alebo detektora dymu. Rovnako však ochráni aj financie za energie prostredníctvom pripojenej inteligentnej zásuvky, ktorá okrem toho, že meria spotrebu energie, sleduje tiež jej aktuálny tok. Zásuvku tak možno ovládať aj na diaľku a zabudnuté zapnuté spotrebiče môžete na diaľku vypínať odkiaľkoľvek prostredníctvom aplikácie.

 

Aplikácia na ovládanie O2 Smart Boxu je prehľadná a intuitívna. Zákazník v nej dokáže zapnúť a vypnúť senzory alebo ich vypnutie nastaviť na konkrétny čas. Dobrou pomôckou sú aj notifikácie o zmene stavu, ktoré sa zobrazia aj na uzamknutej obrazovke smartfónu, alebo aj prostredníctvom SMS správy, či telefonickým upozornením.

Text: Redakcia v spolupráci s O2

Foto: O2 Slovakia